mesterséges intelligencia robotok konyha

Lejárt az időnk – A mesterséges intelligencia átveszi a hatalmat a konyhában is?

Vajon jogos a félelem, hogy a konyhánk és a kedvenc sarki étkezdénk etetőállomássá változik, ahol emberi szó helyett csupán automatizált hümmögést és fényjelzéseket kapunk? A kérdés egyre kevésbé költői.

A konyha sokak kedvenc helyisége a lakásban. Itt készülnek az ételek, a családi emlékek, itt zajlanak a beszélgetések. Az otthon szíve, melyből sugárzik a melegség, de nem csupán a piruló húsok, a frissen sült kenyér vagy a fűszeres szószok illata miatt. A fiókok és szekrények csukódása, az edénycsörömpölés és a serpenyők zizegése kellemes háttérzenévé olvad össze.

A legtöbbször mégsem ezt emeljük ki, amikor a konyháról beszélünk, hanem a közös vacsorákat, a családi lakomákat, a romantikus villásreggeliket, a közös nevetést, a történeteket.

A robotok már ki is jöttek a spájzból

A technológia és a mesterséges intelligencia fejlődése miatt azonban nagyon úgy fest, hogy a konyha az első otthoni tér, ami gyökeresen megváltozhat. Bizony, a robotok már kopogtatnak, hogy átvegyék a hatalmat a konyhánkban. Hosszútávú ambícióik azonban nem merülnek ki a kávéfőzésben vagy tésztadagasztásban.

Nem csupán a főzési, hanem az étkezési szokásainkat is radikálisan átalakíthatják.

Képzeljük el, hogy hazaérünk egy hosszú, fárasztó nap után, és robotkarú konyhai asszisztensünk már elkészítette finom és tápanyagokban gazdag vacsoránkat. Tudja, hogy este már nem szeretünk nehéz ételeket enni, és tisztában van gluténérzékenységünkkel is. Ezért kedvenc, három összetevős salátáink közül választ egyet, amit viszont egy Michelin-csillagos séf szakértelmével kivitelezi.

robot konyha forradalom

Van, ahol már természetes a robotizált kolléga (Fotó: Sunil Pradhan/Anadolu Agency via Getty Images)

Úgy hangzik, mintha egy sci-fiben lennénk? Egyre kevésbé. Folyamatosan zajlik az okoskonyha forradalma, melynek során egyre több újító eszközzel ismerkedhetünk meg. Az intelligens sütőtől kezdve a mesterszakácsot idéző robotkarig számos lehetőséget kínál a technológia, hogy mi nyugodtan hátradőlhessünk. Hiszen minek is fárasztanánk magunkat, ha valaki negyedannyi idő alatt aprít, kever és főz – mindezt persze egyszerre?

Az okoskonyha forradalma elérte az éttermeket

A nagyon is valóságos élethelyzet többé nem a képzelet szüleménye. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy gombamódra szaporodnak a robotokat használó éttermek világszerte. A tengerentúlon egyre több helyen robotok sütik a csirkét, forgatják a hamburgerpogácsát, tekerik a szusit vagy sütik a pizzát. Sőt, a kedvenc koktélunkat is villámgyorsan összedobják.

A potenciális költségmegtakarítás és a működési hatékonyság reményében az éttermek egyre inkább a technológia és a robotika felé fordulnak. Habár a kezdeti befektetés rengeteg pénzbe kerül, a vendéglátóhelyek úgy vélik, a költségek meg fognak térülni a jobb vásárlói élmény, valamint a csökkenő munkaerőköltség révén.
Amelyik étterem megteheti, az a jelenlegi munkaerőhiányra is választ adhat a technológia segítségével. 

Objektíven nézve a munkaadó csak jól jár a robotizált munkaerővel: pontos, hatékony, sose folyik az orra, nem lesz beteg a gyereke, nem vágyik vakációra és életközepi krízis se terheli az idegrendszerét.

Ráadásul fizetésemelésre sincs szüksége. Hát nem ideális alkalmazott?

mesterséges intelligencia robotok konyha

Van, amit egy robot se tud helyettesíteni (Fotó: Getty Images)

A jövőt egyelőre nem látjuk pontosan, ám a mostani trendek kirajzolódásával joggal merül fel a kérdés, hogy mindez hogyan fogja befolyásolni a munkaerőpiaci folyamatokat az egyes iparágakban. Például az alacsonyabb bérezésű pozíciók esetében a munkák automatizálása a munkahelyek elvesztését is jelentheti. Az már a politikai döntéshozók és az iparági vezetők feladata lesz, hogy mérlegeljék a következményeket, és olyan programokat dolgozzanak ki, amelyek felkészítik a munkavállalókat az esetleges átképzésekre.

De mi lesz a nagyi főztjével?

A riasztó kérdésre dolgozó nők milliói kapásból rá fogják vágni, hogy végre több idő jut majd minden másra. Hiszen a munka és a család mellett ki ne örülne, ha legalább a házimunka egy részétől megszabadulhatna? Nincs többé kényszeredett ötletelés, kapkodó főzés. (Ahogyan korábban már nagy örömmel lemondtunk a ruhák kézzel történő mosásáról, a mosogatásról, a még szerencsésebbek pedig még a porszívózásról is.)

A legmodernebb konyhai robot ráadásul nemcsak a szokásainkhoz igazodik tökéletesen, de pontosan is dolgozik, és elsózni se fogja az ételt. Végre nem rohad ránk a maradék zöldség, a főtt rizs, és azt se nekünk kell kitalálni, hogy milyen menő fogást díszítsünk articsóka-szívekkel. A robotizált konyha térnyerése ugyanakkor durván visszaüthet.

A főzés ugyanis nem szimplán ételkészítés, hanem szent rituálé, terápia.

Lehetőség a kreativitás megélésére, tanulásra, önkifejezésre. Ha ezt veszni hagyjuk, mi lesz a közös bénázásokkal, nevetésekkel, a közös kulináris alkotásokkal? Ki lesz boldog és büszke, ha csillogó szemeket lát egy-egy tál ételre szegeződni? Kinek leszünk hálásak a törődésért? Kinek mesélhetjük el a családi örökség részét képező cseresznyéspite-recept történetét?

Tudtad? Nem a gulyás az igazi magyar étel, hanem a bálmos, a vetrecze, a csíramálé

Attól még nem kell tartanunk, hogy a mesterséges intelligencia által felturbózott technológia és a robotok jövő héten kipenderítenek minket a konyhából. Az undok munkaerőt persze senki nem kedveli, de azt sem tudom elképzelni, hogy ne halljam többé a sarki étkezde tulajdonosának házsártos panaszait. Egyszerűen jár a krumplifőzelékhez. Persze, persze, fontos a kényelem meg a hatékonyság, de mennyivel jobb kiosonni a konyhába és összedobni a kedvenc nassunkat. Anélkül, hogy közben bármiféle figyelmeztető jelzések villognának ránk.

Robotok – Hűséges szövetségeseink lesznek? Ezt gondoltuk 40 éve.

Kiemelt: Getty Images