manikűr géllakk allergia

Egyre népszerűbb ez a manikűr, pedig sokaknak allergiát okoz

A géllakk nem véletlenül lett az egyik legnépszerűbb körömápolási szolgáltatás, sokan otthonra is beszereztek saját UV-lámpát és lakkokat. Ennek a manikűrnek hatalmas előnye, hogy egyáltalán nem kopik, hetekig olyan, mintha frissen lakkozták volna körmünket. Ám kiderült, az UV-fényre szilárduló lakkot egyre kevesebb ember szervezete bírja.
  • A tartós lakkozás több mint tíz éve töretlen népszerűségnek örvend, mert praktikus és mindent kibír, még az igénybe vett kezeken is hetekig szép marad.
  • Kiderült, hogy egyre többen allergiásak erre a manikűrre, és egy bőrgyógyász azt is elmondja, miért.
  • Az allergia pirosság, viszketés, gyulladás formájában jelentkezhet.

Viszkető érzés, pirosság és apró vízhólyagok is kialakulhatnak a köröm körül és az ujjbegyeken a géllakk okozta allergiás reakciók következtében, melyek sokszor nem azonnal, hanem az első használat után akár több évvel, bármikor kialakulhatnak. Ha az érintettek lakkozott kézzel más testrészüket is megérintik – nyakat, mellkast, szemet, kézfejet – a panaszok ott is előfordulhatnak.

„A problémát leggyakrabban az okozza, ha a lakk nem szilárdul meg teljesen, és a körömszéleknél a folyékony anyagból valamennyi a bőrbe jut, amely úgynevezett allergiás kontakt dermatitiszt (bőrgyulladást) okoz” – mondta dr. Lőrinc Kende, a Semmelweis Egyetem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa. A szakember hozzátette azt is, hogy a mellékhatások az immunrendszer válaszreakciója következtében akár néhány napon belül megjelenhetnek, és kialakulhat egy tartós, hosszú távú allergia.

Tartós manikűr, tartós viszketés

Allergiás reakció esetén a lehető leggyorsabban le kell szedetni a géllakkot annak érdekében, hogy ne okozzon további gyulladást, korábban megszűnjön és az érintett terület ne fertőződjön felül, majd bőrgyógyászhoz kell fordulni! Ilyen esetben örökre el kell búcsúzni a géllakkos manikűrtől.

Így manikűrözz 50 felett a fiatalos kézért!

Helyi gyulladáscsökkentő, szükség esetén antibiotikumos krémekkel az allergiás reakció és esetleges felülfertőződése gyorsan gyógyítható, maradandó károsodást nem okoz. A további géllakk viselése ebben az esetben nem ajánlott, ugyanis jó eséllyel újra kialakulhatnak a panaszok.
Bőrallergológiai vizsgálattal, az úgynevezett epikután patch teszttel megállapítható, hogy az érintett páciens pontosan melyik összetevőre érzékeny.

A vizsgálat során a bőrre allergénekkel átitatott lapocskákat helyeznek, melyeket 40–60 perc után levesznek, a helyüket pedig bejelölik.

Néhány nap elteltével, ha a területen bőrgyulladásszerű tünetek jelennek meg, akkor biztosan megállapítható az érzékenység.

manikűr géllakk allergia

A géllakk is csak addig esztétikus, amíg egészséges a bőrünk és a körmünk… (Fotó: Unsplash)

„Előfordulhat azonban nem allergiás típusú gyulladás is, ilyenkor a bőrön keresztül felszívódva, vagy kisebb hámsérüléseken keresztül a bőrbe jutva a készítmények alkotóelemei irritatív gyulladást okozhatnak, melynek sebei szintén elfertőződhetnek” – tette hozzá a bőrgyógyász. Az orvos azt is hangsúlyozta, hogy ha a továbbiakban az irritáló anyaggal nem találkozik az érintett, a gyulladás elmúlik.

Zöld köröm, a rém

Dr. Lőrincz Kende elmondta, hogy a géllakk viselése nem csak allergiás reakciókat és gyulladást okozhat, hanem a körömszerkezet megváltozásával is járhat. Sok esetben a géllakk eltávolítása után a páciensek puha körmökre, érzékenységre, sérülékenységre, a körömlemez csíkozottságára panaszkodnak. 

Körömszépészeti beavatkozások esetében előfordulhat, hogy valamilyen kórokozó – akár baktérium – kerül a körömlemez alá.

Az egyik leggyakoribb a zöld köröm szindrómának nevezett elváltozás, melyet a pszeudomonasz nevű baktérium okoz. Tünetei a körmön megjelenő kis zöld foltok, amelyből akár súlyosabb gyulladás is kialakulhat, illetve másodlagos gombás felülfertőződésre is hajlamosíthat.

A géllakk-allergia megelőzésének érdekében forduljunk mindig szakképzett manikűröshöz, győződjünk meg róla, hogy a kezünkön nincsenek sérülések, és ne használjunk ellenőrizhetetlen termékeket– javasolja a szakember.

8 árulkodó jel, amiből kiderül, hogy pocsék a manikűrösünk.

Forrás: Semmelweis Egyetem
Kiemelt kép: Unsplash