egészséges kávé otthon

Így lesz otthon szuperegészéges és még finomabb a kávénk

A kávé a legtöbbet kutatott és vitatott ital, az viszont biztos, hogy ha nem visszük túlzásba a fogyasztását, jótékony hatásai is lehetnek. Mutatjuk, hogyan teheted még egészségesebbé otthon a kávédat!
  • Ha nem visszük túlzásba, a kávé jó hatással lehet a szervezetünk működésére.
  • Mutatjuk, egészségünk szempontjából melyek a legjobb fajta kávék!
  • Fűszerekkel és a különféle tejekkel különleges ízt érhetsz el! 

Forró, gőzölgő kávé nélkül nehéz elképzelni a reggeleket. Van valami jóleső érzés abban, ha a kedvenc bögrénkből kortyolhatjuk, a koffein pedig energialöketet ad, és segít beindítani a napot.

De tényleg jót teszünk vele a szervezetünknek?

Ha nem visszük túlzásba, és ha nem lépjük túl az ajánlott napi adagot (ami maximum 3 csésze kávét, illetve 400 mg koffeint jelent), szerencsére igen. Egyre több tudományos kutatás bizonyítja, hogy kedvenc reggeli italunk többre képes, mint hinnénk. Legyen szó koffeines vagy mentes kávéról, a benne lévő antioxidánsoknak hála segíti a fogyást, valamint csökkentheti a gyulladásokat, a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, a stroke, a diabétesz, különböző májbetegségek, bizonyos ráktípusok, a vese- és szívbetegségek kockázatát.   

Persze sok múlik azon is, hogy mit adunk a kávéhoz, hiszen onnantól, hogy tej, tejszín, cukor vagy mesterséges édesítőszer kerül bele, már nem biztos, hogy jót teszünk a szervezetünkkel. Hogy mennyire lehet egészséges egy kávé, a babfajtáktól, a termesztési körülményektől, a pörkölés típusától is függhet.  

Hála a termesztés körülményeinek, az enyhén pörkölt robuszta kávé nagyon nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. Az arabika úgyszintén, amennyiben világos vagy közepes pörkölésű (a sötét pörkölésű is tartalmaz antioxidánsokat, csak valamivel kevesebbet).

Imádjuk a kávét, de néha azért érdemes kicsit leállni a koffeinnel.

Így készíts otthon szuperegészséges kávét!

De nem elég a minőséget választani, hiszen ugyanilyen fontos az otthoni elkészítés, illetve a fogyasztás módja is. Ha feketén, tej, tejszín és cukor nélkül iszod, te csinálod a legjobban. De ez még nem minden – mutatjuk, hogyan hozhatod ki a legtöbbet a kávédból, hogy még finomabb és egészségesebb legyen!

1. Adj hozzá fahéjat!

Ha felturbóznád valamivel a kávéd izét, felejtsd el a mesterséges ízesítőket, édesítőket! Próbáld ki helyette a fahéjat, ami amellett, hogy karakteres ízt kölcsönöz, és nagyon jól passzol a kávés aromákkal, még csomó egészségügyi előnnyel is jár. Hozzáadhatod az őrleményhez főzés előtt, de a kész kávé tetejére is szórhatod tetszés szerinti mennyiségben – ahogy jónak látod. Kutatások igazolják, hogy akárcsak a kávé, úgy 

a fahéj is segíthet megelőzni az Alzhaimer-kór, Parkinson-kór, különböző neurológiai rendellenességek, szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

2. Adj hozzá csipetnyi kakaót!

A fahéj melletti másik legegészségesebb fűszer a kakaó – amennyiben cukrozatlan.

egeszseges-kave-otthon

Ha nagyon unod a banánt, dobd fel pici fahéjjal vagy kakaóval a kávédat! (Fotó: Getty Images)

Amellett, hogy finom, több mint 300 különböző hasznos vegyületet tartalmaz, serkenti az agyműködést, stabilizálja a hangulatot, csökkenti a vérnyomást, erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, vitaminokban gazdag, sőt, még rostokat is tartalmaz. Tényleg telitalálat! 

3. Az egészség mellett a környezetvédelem is számít?

A kiváló minőségű, ökológiailag ellenőrzött gazdálkodásból származó bio kávébab tovább növelheti az egészségügyi előnyöket, hiszen a termesztés során nem permetezik káros növényvédő vegyszerekkel, nem kerülnek bele mesterséges aromák, tartósítószerek vagy színezékek. Az ellenőrzött ültetvényekről származó organikus kávék ugyanolyan finomak, és mivel előállításuk során szintetikus műtrágyát sem használnak, a környezet egyensúlyát is védik. 

4. Használj növényi tejet!

Az állati eredetű teljes tej telített zsírokban, cukrokban gazdag, így nem a legjobb választás, ha valamivel lazítanánk a kávénkat. A növényi tej ellenben tele van vitaminokkal, rostokkal, és mivel cukormentes, illetve hozzáadott cukrokat nem tartalmazó verziókat is választhatunk, tökéletes helyettesítője lehet a tejnek.

Ha szokatlannak tartod az ízét, próbáld ki a rizs- vagy a zabtejet, mivel ezek ízre, állagra jobban hasonlítanak a sima tejre – és nem mellesleg olcsóbbak is –, mint mondjuk a valamivel sűrűbb textúrájú mandula.

5. Kurkumás latte? Igen!

A kurkumás latte, vagyis a golden latte nagy népszerűségnek örvend manapság – és nem véletlenül. Kávé és koffein ugyan nincs benne, mégis élénkít, energetizál és pörget. Ráadásul iszonyatosan finom, illatos és egészséges is! Nem más adja a golden latte alapját, mint a gyömbér és az aranyló színben pompázó kurkuma, melyek külön-külön és együtt is nagyon jó hatással vannak az immunrendszerre.

A golden lattét könnyedén elkészíthetjük otthon is, nem kell hozzá más, csak néhány evőkanál őrölt kurkuma és gyömbér, fahéj, pici szegfűszeg, bors, víz, növényi tej és természetes édesítő. Az elkészítése nagyon egyszerű, rengeteg receptet és sokféle variációt lehet találni hozzá az interneten.

És a vietnámi kávét próbáltad már, ami egyszerre ital és desszert?

Kiemelt kép: Getty Images