Tinikoromban odáig voltam a papírtalpú tornacipőkért. Pedig már akkoriban sem bírta jól a lábam, ha hosszú ideig közlekedtem ilyesmiben: a nap végére egészen biztos, hogy megfájdult benne a talpam. Most viszont már eszembe se jut nem kellően alápárnázott, vastagabb talpú, majdhogynem gyógycipőben járni. El sem tudnám képzelni, hogy egész nap fájós talppal közlekedjek; pontosan tudom ugyanis, hogy a talpfájdalom (bár semmiségnek tűnik) az egyik legkellemetlenebb mozgásszervi nyavalya, mert minden lépést fájdalmassá tesz, és a talpfájós ember a nap végére csoszog, csámpázik és egy sor újabb fájdalmat összeszed, mert megváltozott járására fájdalommal reagál a térd, a csípő és a derék is.
A talpfájdalom persze nemcsak az én problémám, és nem is csak a lapos cipő, vagy a nappaliban szétszórt alattomos építőjáték-darabka okozhatja: számos különböző rendellenesség vagy betegség tünete lehet az egyszerű túlterheléstől egészen a komolyabb ortopédiai vagy neurológiai elváltozásokig. Ezért ha ilyesmit tapasztalunk, érdemes odafigyelni a panaszra. Lássuk, mi minden lehet a talpfájdalom hátterében!
Túlterhelés, stressz, talpfájdalom
A talp túlzott terhelése az egyik leggyakoribb oka a fájdalomnak, és különösen gyakori azoknál, akik munkájukból adódóan sokat állnak, gyalogolnak vagy rendszeresen futnak. Az intenzív fizikai aktivitás és különösen a hosszú ideig tartó álldigálás – pláne nem erre kiképzett cipőben – komoly stresszt róhat a láb ízületeire és izmaira, ez pedig krónikus gyulladást és komoly fájdalmat eredményezhet.
Nem megfelelő lábbeli és talpfájdalom
Nemcsak a papírtalpú, de a rosszul illeszkedő, túl szoros vagy túl laza cipők viselése is gyakori oka a talpfájdalomnak. A magas sarkú cipők például nagy nyomást gyakorolhatnak a talp elülső részére, míg a teljesen lapos talpú cipők, amelyek nem biztosítanak megfelelő ívtámaszt, hosszú távon szintén talpi fájdalmat okozhatnak, elsősorban a sarkaknál, vagy a talp közepén.
Talpi bőnye és talpfájdalom
A talpi bőnye, vagyis az úgynevezett plantar fasciitis gyulladása, a talpfájdalom egyik leggyakoribb oka. Ez az állapot akkor alakul ki, amikor a talpi bőnye – a saroktól a lábujjakig húzódó szalag – túlfeszül vagy gyulladásba jön.
A fájdalom általában a saroknál jelentkezik, és különösen reggel, felkelés után, az első lépéseknél rendkívül kellemetlen.
Az állapot kialakulásának okai között szerepel megerőltető testmozgás, a túlsúly, illetve a nem megfelelő cipő viselése is.
A talpi bőnye gyulladásának kialakulásáról ebben a korábbi cikkünkben írtunk részletesen.
Sarkantyú és talpfájdalom
Sarkantyú egy csontkinövés, pontosabban meszes lerakódás, amely a sarokcsontnál alakul ki. Gyakran társul a plantar fasciitishez, mivel a talpi bőnye hosszan tartó irritációja folyamatosan ingerli a sarkat, és ennek következtében (mivel a szervezet igyekszik tehermentesíteni a sarkat) alakulnak ki a lerakódások. A sarkantyú komoly fájdalmat okozhat, különösen akkor, ha állás közben nagyobb súly nehezedik rá.
Lúdtalp és talpfájdalom
A lúdtalp olyan állapot, amikor a láb ívei ellapulnak, és a talp teljes, vagy majdnem teljes felülete érintkezik a talajjal.
Ez a testtartás béli eltérés extra terhelést ró a talp izmaira és ízületeire,
ami idővel komoly fájdalmat is okozhat. A lúdtalp veleszületett állapot is lehet, de kialakulhat felnőttkorban is, például sérülés vagy gyulladás miatt, ezért érdemes rá akkor is gyanakodni, ha gyerekkorunkban nem volt ilyen rendellenességünk.
Magas lábboltozat és talpfájdalom
Az ellenkező probléma, a magas lábboltozat is talpfájdalmat okozhat. Ilyenkor a láb túlzottan ívelt, ami extra nyomást gyakorol a talp két végére: a sarokra és a lábujjakra. Ez a nyomás hosszú távon fájdalmat és diszkomfortérzetet okozhat, különösen, ha nem viselünk megfelelő, ívtámaszt nyújtó cipőt.
Morton-neuroma és talpfájdalom
A Morton-neuroma egy viszonylag ritka ideggyulladás, mely leggyakrabban a harmadik és a negyedik lábujj között alakul ki és szúró, égő fájdalmat okoz a talp elülső részén. Sőt, időnként zsibbadással is járhat. A túl szoros cipők, a magas sarkúk, és a láb túlerőltetése mind hozzájárulhat a Morton-neuroma kialakulásához.
Ízületi gyulladás és talpfájdalom
Az ízületi gyulladás gyakran érinti a láb és a boka ízületeit, és mindig jelentős fájdalmat okoz a talpban, főleg, ha a talp és a lábujjak közti ízületek érintettek. Az ízületi porcok elhasználódása miatt az ízületek merevvé és fájdalmassá válhatnak, és különösen reggel vagy hosszabb inaktivitás után nehéz és fájdalmas őket bejáratni.
Íngyulladás és talpfájdalom
Az úgynevezett tendinitis egy a láb és a boka inait érintő gyulladás.
A fokozott fizikai aktivitás vagy sérülés miatt kialakuló gyulladás merevséget okoz a talpban,
ami különösen mozgás közben okoz fájdalmat. A leggyakrabban érintett ín az Achilles-ín, melynek fájdalma szintén kisugározhat a talpba.
Köszvény és talpfájdalom
A köszvény egy olyan ízületi betegség, amelyet a húgysav ízületekben való felhalmozódása okoz és ami erős fájdalmat eredményez az érintett ízületekben. A köszvény leggyakrabban a nagylábujj ízületét érinti, de más lábfejrészek is érintettek lehetnek. A köszvényrohamok rendkívül fájdalmasak, és hirtelen, akár éjszaka is jelentkezhetnek.
Diabéteszes neuropátia és talpfájdalom
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye az úgynevezett diabéteszes neuropátia, amely során az idegek károsodnak a magas vércukorszint miatt. A talpban jelentkező fájdalom, zsibbadás és égő érzés gyakran ennek a szövődménynek a következménye.
A cukorbetegek esetében ezért különösen fontos a lábápolás, mivel a sérülések és fertőzések könnyen kialakulhatnak a csökkent érzékelés miatt.
Bőrproblémák és talpfájdalom
A bőrkeményedések és szemölcsök is okozhatnak talpfájdalmat. A bőrkeményedés általában a nyomásnak és dörzsölésnek kitett területeken alakul ki, míg a talpi szemölcsöket vírus okozza. Mindkettő kellemetlen, és fájdalmat okozhat, különösen járás közben, mivel ilyenkor folyamatos az irritációjuk.
Fáradásos törés és talpfájdalom
A talpcsontok extrém terhelése, például intenzív és/vagy hosszú távú futás vagy ugrálás úgynevezett fáradásos törést okozhat. Ez egy apró repedés a csontban, amely folyamatos fájdalmat eredményezhet, különösen fizikai aktivitás közben.
A fáradásos törések leggyakrabban az atlétákat és a rendszeresen megerőltető sportot végzőket érintik.
Túlsúly és talpfájdalom
A túlsúly extra terhelést jelent a lábakra és a talpra. A folyamatos nyomás ugyanis növeli a láb ízületeire és izmaira nehezedő nyomást, ami idővel fájdalomhoz vezethet. A túlsúly növeli a különböző mozgásszervi problémák, például a lúdtalp vagy a talpi bőnye gyulladás kialakulásának kockázatát is.
Sérülések és talpfájdalom
A talp sérülései, például zúzódások, ficamok vagy rándulások, közvetlenül fájdalmat okozhatnak. A sérülések lehetnek akutak, például egy rossz lépés következtében, vagy fokozatosan is kialakulhatnak ismétlődő mozdulatok miatt.
Görcs és talpfájdalom
Gyakori, hogy izomgörcs okoz talpfájdalmat, ez (nálam legalábbis) leginkább akkor lép fel, ha hosszabb ideig vagyok magas sarkú cipőben, vagy más módon erőltetem túl a lábfejemet.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha fájdalmat tapasztalsz a talpadban, az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a talp pihentetése. Kerüld a hosszan tartó állást vagy sétát, és próbáld meg minimalizálni a talpadra nehezedő nyomást. Ha a fájdalomról azt gyanítod, hogy gyulladásos eredetű, a jegelés segíthet csökkenteni a duzzanatot és a fájdalmat.
A talp nyújtása és erősítése szintén fontos szerepet játszhat a fájdalom enyhítésében.
A talpi bőnye nyújtása és a lábujjak mozgatása segíthet a fájdalom csökkentésében, ehhez érdemes beszerezned egy kis rücskös labdát, amivel átmasszírohatod a talpad. Megelőzésképpen viselj mindig olyan cipőt, amely megfelelően támasztja a talpat, és nem okoz további nyomást vagy irritációt. Vedd számításba azt is, hogy az ortopéd talpbetétek segíthetnek a talp megfelelő alátámasztásában és a fájdalom csökkentésében, különösen lúdtalp vagy magas boltozat esetén.
Bár a talpfájdalom gyakran magától is megszűnik, vannak esetek, amikor muszáj orvoshoz fordulni. Mindenképpen keressük fel orvosunkat, ha több napig vagy akár egy hétig tart, és nem javul pihenés vagy otthoni kezelés hatására. Ha a fájdalom nagyon erős, és jelentős mértékben korlátozza a mozgást, szintén nincs ok halogatni.
Amennyiben a talp duzzadt, piros, vagy forró tapintású, megint csak érdemes megmutatni a kezelőorvosnak, mert gyulladás lehet a háttérben. Ha gyanítod, hogy törés vagy komoly sérülés történt és ez áll a fájdalom hátterében, megint csak ne késlekedj orvososhoz fordulni, ha pedig cukorbeteg vagy, és bármilyen a lábaddal kapcsolatos problémát észlelsz, különösen, ha érzéketlenség vagy zsibbadás kíséri a fájdalmat, megint csak irány az orvos.
Első körben a háziorvosodat érdemes felkeresned, aki néhány vizsgálat elvégzésével be tudja azonosítani, milyen jellegű további kivizsgálást igényel talpfájdalmad és beutal a megfelelő szakorvoshoz.
És azt tudtad, mikor kell talpbetét?
Kiemelt kép: Getty Images