Az érzelmi stabilitás egy személyiségjegy, amely arra vonatkozik, hogyan szabályozza valaki az érzelmeit, és hogyan reagál a kihívásokra és fenyegetésekre. Bár az érzelmi stabilitás részben adott, de a dolog fejleszthető, megtanulhatjuk azokat a készségeket, amelyek javítják az érzelemszabályozást, és ezáltal az érzelmi intelligenciát is növelik.
Aki tehát érzelmileg stabil, azt nem aktuális hangulata irányítja. Képes határokat felállítani maga körül, van egy belső értékrendszere, amely alapján cselekszik. Ugyanakkor ezek az emberek is tisztában vannak vele, hogy nem tökéletesek, és nyitottak a (konstruktív) kritikára és új tapasztalatokra.
Amikor az érzelmi stabilitás felborul
Noha az érzelmi egyensúly fenntartása igen fontos a mentális egészség szempontjából, számos faktor felboríthatja ezt a stabilitást. Ilyen a stressz, származzon munkahelyi nyomásból vagy a családi kötelezettségekből, de természetesen a pénzügyi problémák, is komoly hatással lehetnek az érzelmi egyensúlyra. Akárcsak a túlzott önkritika és a torzított gondolkodásminták. Ha valaki állandóan a hibáira és a kudarcaira fókuszál, nem meglepő, ha érzelmileg sem lesz képes kiegyensúlyozott maradni.
Így fejleszthetjük a mentális erőnket, ha nem érezzük magunkat elég kiegyensúlyozottnak, érzelmileg stabilnak!
Egy-egy váratlan életesemény, betegség szintén hatalmas terhet ró az emberre. Ha úgy érezzük, hogy mi magunk nem vagyunk képes megbirkózni ezzel, nem ismerjük fel a faktorokat, amelyek kibillentenek érzelmileg, és nem sikerül megfelelő stresszkezelési technikákat elsajátítanunk, ne féljünk szakemberhez fordulni. Ez egy olyan befektetés, amitől hatalmasat javul az életminőségünk.
Íme, öt jel, amely arra utal, hogy érzelmileg stabil vagy
Ha a következő öt állítás igaz rád, akkor biztos lehetsz benne, hogy érzelmileg stabil ember vagy.
1. Képes vagy megőrizni a nyugalmadat nehéz helyzetekben
Az érzelmi stabilitás egyik fő mutatója a képesség, hogy megőrizzük a nyugalmunkat nehéz körülmények között. Amikor stresszel vagy konfliktusokkal szembesül az érzelmileg stabil ember, képes értékelni a helyzetet, kritikus szemlélettel gondolkodni és átgondoltan reagálni, nem pedig impulzívan cselekedni. Ez a képesség nemcsak a hirtelen jött válságok kezelésében segít, hanem elősegíti az egészségesebb kapcsolatokat is, mivel kevésbé valószínű, hogy kiabálsz vagy elhamarkodott döntéseket hozol, amelyeket később megbánhatsz.
2. Képes vagy határokat szabni
Az érzelmi stabilitás lehetővé teszi, hogy ismerd a határaidat, és hatékonyan kommunikáld azokat. Ha képes vagy nemet mondani, amikor szükséges, az bizony erős jele az érzelmi egészségnek. Az érzelmileg stabil emberek értik az öngondoskodás fontosságát,
prioritásként kezelik a saját szükségleteiket, anélkül, hogy bűntudatot éreznének.
Tisztában vannak azzal is, hogy mi az, ami az ő erkölcsük, szükségleteik és vágyaik alapján elfogadható.
A kiemelkedően magas érzelmi intelligencia 5 jele.
3. Felvállalod a sebezhetőséged
Bár sokan félnek attól, hogy megmutassák sebezhető oldalukat, az érzelmileg stabil emberek tudják, hogy a sebezhetőség erősség. Képesek kifejezni az érzéseiket, legyen az boldogság, szomorúság, harag stb. Ahelyett, hogy a sebezhetőséget gyengeségnek tekintenék, lehetőséget látnak benne, az esélyt arra, hogy mélyebb kapcsolatokat építsenek ki másokkal. Azáltal, hogy autentikusak és nyitottak maradnak, bizalmat és intimitást alakítanak ki kapcsolataikban.
4. Nyitott vagy a visszajelzésekre és a fejlődésre
Az érzelmi stabilitás egy másik jele a készség a konstruktív kritikák elfogadására és ezek felhasználására a fejlődés érdekében. Megérted, hogy senki sem tökéletes, és a visszajelzés – még ha negatív is – az élet része és lehet építő jellegű. Ahelyett, hogy védekeznél, a konstruktív kritikát lehetőségként kezeled, hogy fejlődj és kibővítsd a tudásod. Ez a szemléletmód nemcsak a személyes fejlődéshez járul hozzá, hanem javítja a szakmai és társadalmi interakciókat is.
5. Szilárd önismerettel rendelkezel
Az érzelmileg stabil ember gyakran erős identitásérzékkel bír. Ez azt jelenti, hogy kényelmesen érzed magad a bőrödben, és tisztában vagy a motivációiddal. Ez az önismeret magabiztossággá alakul, megkönnyítve az élet kihívásainak megoldását anélkül, hogy mások véleménye vagy a társadalmi nyomás befolyásolna. Tudod, ki vagy, és ez a felismerés megerősít abban, hogy olyan döntéseket hozz, amelyek összhangban állnak a valódi éneddel.
Így fejlesztheted magad, hogy rugalmasabban vedd az akadályokat, és ezáltal érzelmi stabilitásod is fejlődjön.
Kiemelt kép: Getty Images