mediterrán növények átteleltetés

Ha fáznak a növények – Mediterrán virágok felkészítése a télre

Amekkora örömet szereznek a dísznövények tavasztól őszig, legalább akkora gondot okoznak a tél beállta előtt – ha déli vidékekről származnak.

Nincs mese, véget ért a nyár. Ismét behúztuk a paplant a huzatba, a macskák elkezdték növeszteni bundájukat, de a növények még kitartanak, sőt, a nagy esőzések hatására zöldebben vibrálnak, mint néhány héttel ezelőtt. Fontos azonban, hogy ne fussunk ki az időből a kert téliesítésével. Amennyiben már most megtesszük a szükséges előkészületeket, még szebben köszönthet ránk a tavasz – csupán néhány hónap múlva.

Ha most odafigyelünk, nemcsak hamarabb borulhat majd virágba a kert vagy a balkon, hanem akár kedvenc növényeink életét is megmenthetjük. Mivel az utóbbi években egyre inkább közelít a nyári éghajlatunk a mediterrán klímához, sok-sok kerttulajdonos úgy döntött, ehhez idomítja udvarát. Persze ebben az is szerepet játszott, hogy a mediterrán növények, lássuk be, a legszebbek közé tartoznak. Nézzük, mit tehetünk azért már most, ősszel, hogy biztonságban és örömben teleljenek át a következő szezonra!

Nők Lapja 2004/40: Mediterrán virágok felkészítése a télre

Amekkora örömet szereznek a dísznövények tavasztól őszig, legalább akkora gondot okoznak a tél beállta előtt – ha déli vidékekről származnak.
Ezekben a hónapokban szoktuk megfogadni, hogy abbahagyjuk a melegigényes növények gyűjtését, és helyette inkább bélyegekkel fogunk foglalkozni. Ilyenkor a lakásban vagy a verandán bútorokat tologatunk, a fügének, gránátalmának avart gyűjtünk, és felértékelődnek a kartondobozok is, hiszen ezekkel burkoljuk a kertben maradó, fagyérzékeny növényeket.

Teleltetés előtt

Mivel a zárt térben mindig kevés a hely, vegyük számba, melyek azok a mediterrán növényeink, amelyek kint maradhatnak a kertben, és kellő takarással áttelelnek. Sokuk jóval ellenállóbb, mint hinnénk! (Lásd a táblázatot).

mediterran-novenyek-atteleltetes

Forrás: A Nők Lapja archívuma

A mindenképpen fagymentes teleltetéshez ragaszkodó edényes dísznövényeket bevitelük előtt alaposan nézzük át, és távolítsuk el róluk a kártevőket, mert a zárt térben egymást fertőzik a megtámadott tövek. A leándert is igen kedvelő pajzstetveket permetezzük le a szabadban, majd amikor már könnyen leválnak (ez azt jelenti, hogy már elpusztultak), erős vízsugár alatt mossuk le a leveleket és az ágakat.

Sok lágyszárú dísznövényt ősszel, a virágzás befejezése után vissza lehet vágni akár tövig is. Igaz ugyan, hogy így a következő évben később hoznak virágot, de ennek a módszernek az az előnye, hogy lombtalan állapotban nincs szükségük fényre. Visszametszhető növény az angyaltrombita (Datura, Brugmansia), a selyemkóró (Asclepias), a sétányrózsa (Lantana) és a golgotavirág (Passiflora).

Takarással áttelel a szabadban

A táblázatba gyűjtött cserjék közül az idősebb, erőteljes töveket szabad csak kint hagyni. A fagyvédelemre több módszer is létezik. Ha könnyen hajlik a bokor szára, fektessük el a földön, és szórjunk a tövére és az ágakra száraz avart, faforgácsot vagy aprított száraz gallyakat. Ezek tetején terítsünk el tíz centiméternyi földet. Ha nagyon hideg éjszakák várhatóak, védjük még külön kartonpapírral is. Erősebb törzsű vagy ágrendszerű fákat és cserjéket körbe kell burkolnunk.

A legfontosabb a gyökérzóna védelme, mert ez a legérzékenyebb. Kötözzük össze az ágakat, és tűzzünk három-négy erős karót a törzs köré. Szórjunk a növény töve köré bőségesen avart vagy faforgácsot, majd burkoljuk körbe több réteg kartonpapírral. A burkolatot gondosan kössük át zsineggel, nehogy egy szélvihar lesodorja!

Kvíz: Felismered az ősszel virágzó növényeket?

A fenti értékek helytől, fekvéstől és fajtától függően eltérhetnek. Ha a meleget visszasugárzó fal mellé ültetik az érzékeny növényeket, több az esély a megmaradásra. Az idősebb, erős fák és cserjék jóval nagyobb hideget képesek túlélni, mint a fiatalabbak. Ez utóbbiakat türelmes szoktatással ellenállóbbá is tehetjük: közvetlenül a fagyok előtt vigyük be, és tavasszal korán tegyük ki a szabadba! Nem baj, ha a leveleket megcsípi a fagy, fontos csupán, hogy a gyökerek védve legyenek.

A hideg edzésnek kitett növények cserepeit burkoljuk be vastag pokróccal, vagy egyszerűen süllyesszük kartondobozba.

Lehet, hogy a kertben, takarással telelő fák vagy cserjék gyengébb ágai elfagynak, de még mindig kisebb a kár, mint ha a növényt túlságosan meleg helyen teleltetik, és ellepik azt a kártevők. 
Lovas Katalin

Nők Lapja-archívum további cikkei a link alatt elérhetők.

mediterran-novenyek-atteleltetes

mediterran-novenyek-atteleltetes

Nők Lapja 2004/40. (Forrás: A Nők Lapja archívuma)
Kiemelt kép: Japán kamélia – Fotó: Getty Images