borral főzés hibák

Szeretsz borral főzni? – Ezt a 6 hibát ne kövesd el!

Ha szeretsz borral főzni, akkor valószínűleg tudod, hogy nem mindig egyszerű alkalmazni, és vannak bizonyos szabályok, amiket tényleg érdemes betartani. Mutatjuk, hogyan használhatod ki ától cettig a bor erejét a konyhában!
  • Itt a szüreti időszak, ilyenkor mindenki kicsit gyakrabban főz borral.
  • Mutatjuk, mire ajánlott figyelni, ha borral szeretnéd feldobni az ízeket!
  • Kiélveznéd a bor előnyeit, de nem szeretnél főzni vele? A cikk végén erre is mutatunk alternatívát.   

Borral még az is szeret főzni, aki magáért az italért nem kifejezetten rajong, hiszen a benne lévő vegyületek fokozzák az ételek ízét, segítik a zsiradékok feloldását, és a fűszerek aromáját is felszabadítják, páratlan ízvilágot varázsolva ezzel az ebédnek vagy a vacsorának.   

Bár elsőre könnyű azt hinni, hogy gyerekjáték vele bánni, csak pár löttyintés, és kész is. Azonban ha tényleg feljavítanánk, fokoznánk vele az aromákat, nem pedig fordítva, nem árt ismernünk a bor működését és azt, hogy hogyan is érdemes alkalmazni.

Ezekre figyelj mindenképp, ha borral főzöl!

Annak apropóján, hogy itt az ősz, és az elkövetkező hetekben minden a szüreti időszak körül fog forogni, összegyűjtöttük a legjellemzőbb bakikat, amelyeket sokan hajlamosak vagyunk elkövetni, ha borral főzünk.

1. Fontos a milyenség

Magától értetődik, hogy nem minden bor egyforma, gondoljunk csak a fehérre, a vörösre vagy a rozéra. A borok ízét a felhasznált szőlőfajták és a termelési módszerek is befolyásolják, ezért lehet valami, száraz, édes és savas.

A fehérborokat jellemzően könnyebb ételekhez, csirkékhez, halakhoz vagy citrusos összetevőket tartalmazó ételekhez használják. A száraz vörösborokat testesebb vörös húsokhoz érdemes hozzáadni – bár vannak kivételek, a klasszikus francia hagymalevest például el sem lehet képzelni nélküle.

A lényeg, hogy mindig tartsuk be az alapszabályt, miszerint csak olyan bort használunk, amit pohárból is szívesen kortyolgatnánk az adott étel mellé.

Amíg szem előtt tartjuk ízprofilt, és hogy mivel alkothatnak szuper párost különböző fajták, a bor nagyszerű kiegészítője lehet a többi hozzávalónak. 

2. És fontos a minőség is

Könnyű (és tényleg logikus) azt feltételezni, hogy főzésnél a bor minősége mindegy, hiszen úgyis felmelegítjük, kifőzzük belőle az alkoholt, és más összetevőkkel kombináljuk.

borralfőzés hibák

Csak olyan bort használjunk, amit pohárból is szívesen meginnánk! (Fotó: Getty Images)

Az igazság azonban az, hogy ha fontos az étel minősége, akkor a bor minőségét sem érdemes félvállról venni, különben sokat ronthatunk az ízeken, sőt, az egészségünknek sem kedvezünk vele. Ez nem azt jelenti, hogy csúcsminőségű, horrordrága italokra kell törekednünk. Olcsóbb borral is főzhetünk, a lényeg az, hogy ne a legalsó polcról származó tablettás verziót adjuk hozzá az ételhez. Csak olyan bort használjunk, amibe szívesen belekortyolnánk pohárból is!

3. Nem mindegy, hogy mennyi az annyi

Ahogyan túl sok bort fogyasztani nem jó ötlet, úgy a főzésnél sem ajánlott túllőni a célon, hiszen különböző receptek különböző mennyiségű bort kívánhatnak. Míg némelyekhez egész üveg kell, addig másokhoz pár löttyintés is elég, ezért soha ne üssünk a hasunkra az arányokat illetően!

Ha túl sokat adunk hozzá, kellemetlen, „piás” ízű lehet az étel, ha pedig túl keveset, az aromák sem érnek össze. Higgyünk a boros recepteknek, és tartsuk be a leírtakat! A tökéletes egyensúlyt akkor érhetjük el, ha – bármennyi is kell belőle – apránként adagoljuk a bort, és menet közben kóstolunk.

Jól ismered a magyar borvidékeket? Teszteld!

4. Kerüld a lejárt borokat!

Gyakran megesik, hogy tartogatjuk a maradék bort, mert „jó lesz az még valamibe”. A bor felbontva azonban ugyanúgy megromolhat, mint bármi más, és ha nem figyelünk erre, igencsak sok kellemetlenséget okozhat a konyhában. Némi lejárt szavatosságú bor valószínűleg nem okoz különösebb egészségügyi problémákat, az viszont biztos, sokat ronthat az ételek ízén.

Használat előtt mindig vegyünk pici szag- és ízmintát! 

Ha megfelelőnek találjuk, illatra kellemes, és ízre sem érezzük avasnak, nyugodtan használjuk fel a főzéshez!

5. A megfelelő időzítés    

Egy másik gyakori hiba, amit könnyű elkövetni a borral történő főzés során, az az időzítés – ami több okból is fontos. Ha a bort későn adjuk hozzá az ételhez, az alkoholnak nem lesz ideje arra, hogy kipárologjon, ami nekünk sem, illetve az ízeknek sem kedvez, ezért ebben az esetben is figyelni kell, hogy mit ír a recept! (15-20 percnyi főzési idővel például csak az alkoholtartalom fele párolog el.)

A bornak időre van szüksége ahhoz, hogy eggyé váljon a többi hozzávalóval. Mindez már csak a savassága miatt sem mindegy, ami nemcsak az ízre, de a hús állagára is hatással van. Ha például marhapörköltet készítünk, a vörösbor savassága segít nedves, szaftos és puha állagúvá varázsolni a húst, ezért már a folyamat legelején érdemes hozzáadni a receptben írt mennyiséget.

6. Figyelj a savasságra is!

Ha már a savasságról is szó esett, érdemes kicsit közelebbről megvizsgálni a bor ezen nagyszerű tulajdonságát is. Azt már tudjuk, hogy lágyítja a húst, de ugyanilyen fontos, hogy az ízek kiegyensúlyozásában is szerepet játszik.

Ilyenkor is jó ötlet résen lenni, hiszen különböző bortípusok különböző savtartalommal bírnak.

Általában a fehérborok savtartalma magasabb, különösen a rizling esetén, a vörösekből pedig a pinot noir az, ami élénkebb, savanykásabb ízt visz az ételekbe. Ezért ha lágyabb, kevésbé testes aromákat szeretnénk, a fehérből a chardonnay, a vörösből pedig a cabernet sauvignon vagy a merlot lehet tökéletes választás.   

Ha valami miatt kihagynád a bort

Ha egy recept bort is ajánl a főzéshez, azt szinte mindig jó okkal teszi. De vannak élethelyzetek, amikor előfordulhat, hogy a bor (vagy bármilyen alkoholos ital) használata nem jöhet szóba.

Bár nem minden étel jó bor nélkül – ilyen például a klasszikus olasz rizottó vagy a franciák közkedvelt marhapörköltje, a boeuf bourguignon – ugyanakkor vannak olyan fogások, amelyek bor nélkül, illetve annak valamilyen alternatívájával is működnek.

Ha kifejezetten az ízfokozás a cél, a fehérbor savasságát nagyszerűen helyettesíti az almaecet, amiből nyugodtan tehetsz annyit, amennyi bort a recept ír. Ha testesebbé, mélyebbé tennél valamit, de nem szívesen használnál száraz vöröset, húsleves alaplével vagy leveskockával is helyettesítheted, ha pedig az édesség a cél, a vörös- vagy fehérborhoz hasonló ízvilágú gyümölcslevek – például szőlő vagy alma – is segíthetnek.

Milyen borral érdemes főzni?

Kiemelt kép: Getty Images