macska éhes

Hirtelen sokat eszik a macskád? – Lehet, hogy alapos oka van rá!

A macskák viselkedése szeptembertől alapvetően megváltozik. Egyre többet esznek, állandóan éhesek és mintha bújósabbak is lennének. Alapos okuk van rá.

Azt talán nem kell ecsetelnünk, hogy a macska melegkedvelő állat. Testhőmérséklete magasabb a miénknél, 38-39 fok környékén mozog, ezért nem okoz gondot neki a napozás a nyár közepén vagy a radiátor folytonos közelsége.

Egyes vélemények szerint az ember is azért olyan vonzó a macska számára, mert 36-37 fokos állandó meleget jelentünk, amihez, mint valamiféle kályhához, jólesik hozzábújni. A cicák kedvenc évszaka egyértelműen a nyár, s amint az véget ér, komoly életmódbeli változtatásokat léptetnek életbe.

Miért éhes folyton a macskád?

Régen a macskákat tavasztól őszig hat lóval sem lehetett bevonszolni a természetből. Persze ha esett az eső vagy hidegre fordult az időjárás, esetleg nélkülözték a prédát, akkor szívesen aludtak a heverőkön, de egyébként odakint vadásztak, szaporodtak, napoztak, felfedeztek. Bár rengeteget ettek, mégis állandóan soványnak tűntek. Amint a napsütéses, meleg időnek befellegzett, a kinti macskák hirtelen bentivé váltak.

A nyári bőségnek véget vetettek a fellegek, a macskamancsok dideregni kezdtek, az állatok bevonultak hát a fűtött szobába.

Innentől kezdve tavaszig egy dolog érdekelte őket: az evés. Mint minden állat, ők is elkezdtek extra szőrt növeszteni télire és szigetelő hatású zsírréteget képezni a bőr alá, ehhez pedig kellettek a kalóriák. Manapság, amikor a macskák környezetvédelmi és biztonsági okokból is csak a lakásban vannak, ebből a régi körforgásból annyit érzékelünk, hogy a macska nekiáll, hát hogy fogalmazzunk finoman, zabálni.

macska éhes

Ha a macska éhes, bármire képes (Kép: Getty Images)

5 híres macska, akik nélkül unalmasabb lett volna a világ.

A macskák naptármódszer szerint esznek

Míg nyáron ha fél zacskónyi alutasakos fogyott el nagy nehezen, részekre osztva (a melegben extra gyorsan romló ételt a finnyás macskák azonnal otthagyták), addig most egy egész konzervet is beleönthetünk a tálba, nyoma sem marad. A macskák evés üzemmódba kapcsoltak, és ez így marad addig, amíg úgy nem érzik, megfelelő téli bundát és pocakot növesztettek.

A miénknél magasabb testhőmérsékletük fenntartása érdekében

tavaszig több kalóriára van szükségük, mint nyáron volt.

A kutatók mérése szerint nagyjából 15 százalékkal esznek többet ilyenkor, mint a melegebb hónapokban. Még akkor is, ha a radiátoron szunyókálnak egész nap. A plusz kalóriák iránti olthatatlan vonzalmat egyébként nem feltétlenül a frontok indítják be, inkább a napsütéses órák számának csökkenése. A legtöbb állat ehhez igazítja a kalendáriumát, még a benti macskák is.

Meddig egészséges a folytonos étvágy?

Elméletben semmi más dolgunk nincs, mint mindezek tudatában gyakrabban és bőségesebben etetni a macskánkat. Tudatos gazdiként azért arra figyeljünk oda, hogy a túlsúly az állatoknál sem egészséges. Ha az imádnivaló szőrgombóc tényleg kezd gömb alakúvá válni, akkor vigyük el állatorvoshoz, aki segít megállapítani az ideális testsúlyát és módszereket ajánl, amelyekkel el is érhetjük azt. Emellett az is megér egy látogatást, ha a macskánk csak eszik és eszik, mégsem hízik egy dekát sem.

Nyilván időre van szüksége, mire kinő a téli bunda és megjelenik a plusz zsírréteg.

Ám ha heteken, hónapokon át nem változik az alakja, elképzelhető, hogy féregfertőzés kínozza és a parazita veszi fel helyette a táplálékot. Szerencsére ezt a rendszeres féreghajtással megelőzhetjük. Különböző anyagcserebetegségek is okozhatnak nagy étvágyat látható eredmény nélkül, ezek már komolyabb kivizsgálást igényelnek. A fokozott étvágy egyik egyértelmű okát pedig felelős gazdiként remélhetőleg eddigre rég kizártuk: a nőstény macskák van, hogy ősszel még gyorsan szükségét érzik a teherbe esésnek.

No de miért ragaszkodnak a macskák az étel mellett ennyire a dobozokhoz is? Olvass tovább és kiderül!

Kiemelt kép: Getty Images