Régóta folyik a diskurzus arról, hogy jó-e a kávéivás és mennyi az ideális mennyiség. Időről időre különböző eredmények röppennek fel a témában a tudomány fejlődésének köszönhetően.
Napi három kávé a legjobb
A legújabb kutatás egészen pontosan meg is határozza, hogy mennyi kávé fogyasztása optimális számunkra. „A mérsékelt mennyiségű koffeinbevitel, ami kb. három csésze kávé vagy tea naponta, a kardiometabolikus multimorbiditás kialakulásának alacsonyabb kockázatával jár együtt” – jelentette ki Chaofu Ke, a Soochow Egyetem epidemiológiai és biostatisztikai docense és a tanulmány vezető szerzője.
A kardiometabolikus multimorbiditás (CM) legalább két olyan betegség együttes előfordulását jelenti, mint a koszorúér-betegség, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség.
A kóros állapot kifejlődésének szinte valamennyi szakaszában fontos védő szerepet játszik a koffein fogyasztás.
Az Endocrine Society Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism című folyóiratában kedden megjelent tanulmány során közel kétszázezer ember egészségügyi adatait, kávé és teafogyasztási szokásait elemezték, akik a vizsgálat elején nem szenvedtek CM betegségben.
Kiderült, hogy a mérsékelt koffeinfogyasztóknál csökkent az új kardiometabolikus multimorbiditás kockázata. A rizikó 48,1%-kal csökkent, ha napi három csészével ittak, vagy 40,7%-kal, ha napi 200-300 milligramm koffeint fogyasztottak, összehasonlítva azokkal, akik nem, vagy egy csészénél kevesebbet ittak.
A nagy mintaszámnak köszönhetően alaposan meg tudták vizsgálni, hogy a koffein hogyan befolyásolja a szív egészségét.
„A megfigyelések egyre inkább azt bizonyítják, hogy a koffein és a gyakran fogyasztott, koffeint tartalmazó természetes anyagok, például a tea és a kávé, javíthatják a szív- és érrendszeri egészséget” – közölte Gregory Marcus, a kaliforniai egyetem orvosprofesszora, aki nem vett részt a kutatásban.
Az étrend és a fizikai aktivitás is befolyásolhatja
Noha az eredmények összhangban vannak a koffeinre és a szív egészségére vonatkozó meglévő adatokkal, a kettő közötti összefüggés mértékével kapcsolatban azért még mindig vannak kérdések. Hiszen más tényezők is okozhatják a szív egészségének javulását – mutatott rá Marcus.
„Azok, akik mondjuk nagyobb valószínűséggel fogyasztják ezeket az anyagokat,
lehet, hogy egészségesebb étrendet követnek, vagy fizikailag aktívabbak”
– hozott példát a szakértő. A tanulmány nem vizsgálta a szénsavas italokból vagy energiaitalokból származó koffein hatását sem, így azt nem tudják megmondani, hogy ezeknek van-e pozitív hatása.
Érdemes ugyanakkor azt is hangsúlyozni, hogy bár az új tanulmány megnyugtathatja a már eddig is lelkes kávé- vagy teafogyasztókat, ez nem jelenti azt, hogy mostantól mindenkinek kávéban kell úsznia.
„A több nem feltétlenül jobb – hangsúlyozta Marcus –, hiszen komoly bizonyítékok vannak arra is, hogy a nagy dózisú koffein, kiváltképp a mesterséges termékekben, káros a szívműködésre nézve”.
Így lesz otthon még finomabb a kávé.
Kiemelt kép: Getty Images