40 felett öregedés

Ebben a két életkorban gyorsul fel az öregedésünk

Az öregedéstől akkor is tartunk, ha megértjük és elfogadjuk, hogy az életünk természetes része: csak az ráncosodik, aki elég ideig él hozzá. Csakhogy maga a folyamat nem egyenletesen történik, vannak bizonyos időszakok, főleg 40 felett, amikor felgyorsul az öregedés.

A tudósok szerint az öregedés, különösen az anyagcsere lelassulása és a bőr ráncosodása az életkorral összefüggő hullámokban érkezik. Nem kell minden egyes születésnapunkkor a tükör előtt elsiratnunk sima és feszes arcunk egy újabb darabját, ugyanis a ráncok nem a tortákkal érkeznek, hanem különböző folyamatok következményeként, hol erősebben, hol gyengébben.

Emiatt nem változunk rögtön anyókává, amint betöltöttük a negyvenet vagy az ötvenet, viszont egy stresszesebb időszak után emiatt érezzük úgy, mintha halmozottan hatna ránk a gravitáció.

Az öregedés kutatása

A kutatók több mint 100 önkéntest vizsgáltak meg, életkoruk 25 és 75 év között változott. A tesztalanyok néhány havonta vért vagy biológiai mintákat adtak közel két éven keresztül. A szakemberek több mint 135 000 molekulában és mikrobában mérték fel a változásokat.

Kiderült, hogy azok 81%-a nem változott lineárisan az illető öregedésével.

A leggyorsabb változások a 40-es évek közepén és a 60-as évek elején történtek mind a férfiak, mind a nők esetében. Ez arra utal, hogy bár a menopauza vagy a perimenopauza hozzájárulhat a változásokhoz, valószínűleg más tényezők is befolyásolják a korosodást.

öregedés 40 felett

Az öregedés negyven felett felgyorsul (Kép: Getty Images)

Két kritikus kor, amikor az öregedés felgyorsul

Az első nagy öregedési hullám 44 éves korunkban ér el minket. Ekkor a test molekulái, a bélmikrobiomot alkotó mikrobák és baktériumok gyors változáson mennek keresztül. Drámai változások történhetnek: új tünetek lépnek fel mondjuk az ízületi kopás tekintetében,

több ráncot, ősz hajszálat, májfoltot számolhatunk össze, nehezebben bírjuk a fizikai terhelést.

A mikrobák egyensúlyának felborulása miatt rosszabbul teljesít az immunrendszer és megnyílik az esély a krónikus betegségek előtt. A másik ilyen öregedési pont a hatvanas éveink elejére tehető a kutatók szerint. Akkor ugyanez a folyamat megy végbe, csak egy eleve idősebb szervezetben.

40 felett gyakoribbá válnak a szívbetegségek

A molekuláris változások határozzák meg az öregedés ütemét: 44, illetve 60 éves korunktól kezdve még nehezebben toleráljuk az alkoholt, a koffeint, nehezebben dolgozzuk fel a zsírt, gyakoribbá válnak a szívpanaszok, romlanak a vese-, bőr- és izomfunkciók. Többet kell sportolnunk ahhoz, hogy megőrizzük az alakunkat, krónikus gyulladások jelentkezhetnek, amelyek nehezítik a mozgást.

Azt még tovább kell kutatni, pontosan milyen mechanizmusok irányítják ezt a két nagy öregedési hullámot.

Amíg a visszafordításra nincsenek tudományos javaslatok, marad az, amit jó eséllyel eddig is megtettünk önmagunkért. Sportoljunk legalább hetente háromszor egy órát, ne dohányozzunk, ne igyunk alkoholt, próbáljuk minimializálni a kávéfogyasztásunkat. Figyeljünk oda az étrendünkre, mert

a nassolásnak már következményei lesznek, nemcsak csípőtájékon,

de a szív- és érrendszerünk és a különféle gyulladások szempontjából is. Járjunk el rendszeresen kivizsgálásokra, szűrésekre és úgy élvezzük az életet, hogy közben az egészségünkre is odafigyelünk.

Sosem késő új irányt adni az életünknek, negyven felett sem!

Kiemelt kép: Getty Images