- Beköszöntött az ősz, a szezonális betegségek ellen ideje feltölteni otthoni mézraktárainkat.
- Borsos ára ellenére óriási népszerűségnek örvend az Új-Zélandi manuka méz. De vajon tényleg megéri?
- Mutatunk néhány költséghatékonyabb hazai alternatívát, melyeket kifejezetten ajánlott ősszel fogyasztani.
Az őszi hónapok beköszöntével érdemes azokból a fajtákból válogatni, melyek célzottan készítik fel immunrendszerünket a szezonális betegségekre. Például kipróbálni az Új-Zélandi manuka méz áldásos hatásait, mely nem véletlenül kapta a „mézek királynője” becenevet.
Miért éppen manuka méz?
Valószínűleg már az első lehűléskor visszatért a háztartásokba a mindennapos mézfogyasztás, mely egy sor egészségügyi előnnyel bír amellett, hogy a mennyei nektár ízesíti forró teánkat és megmelengeti a lelkünket. Ám az általános hatóanyagokon túl méz és méz között is lehet különbség attól függően, az milyen növény nektárjából és virágporából készült.
Néhány évvel ezelőtt az új-zélandi miniszter látogatásakor manuka mézet ajándékozott az angol királynőnek, ám a dicsérő elnevezés nem csupán innen ered. Ez a világszerte keresett mézkülönlegesség több szempontból is kiemelkedik a kereskedelmi forgalomban kapható nektárok közül. De mitől olyan egyedülálló? A manuka méz Új-Zélandon és Ausztráliában készül, méghozzá a manuka nevű cserje virágainak nektárjából, szakszerű besorolása szerint pedig más mézekhez képest jelentős gyógyhatással bír.
A manuka méz ugyanis magas koncentrációban tartalmaz egy olyan speciális, antibakteriális hatású szerves vegyületet (MGO), ami számos baktérium ellen hatékonynak bizonyult és ami más mézekben kisebb mennyiségben található meg. Mindemellett erős gyulladáscsökkentő és sebgyógyító tulajdonságairól is ismert, de bonyolult előállítása miatt korlátozott az elérhetősége, ami magas árában is megmutatkozik. Jelenleg 250 gramm manuka méz a tízezer forintot is meghaladhatja.
Manuka méz helyett: immunerősítő fajták a hideg hónapokra
Selyemfűméz
Attól, hogy úgy döntünk, nem a manuka méz lesz az idei ősz immunerősítője számunkra, még választhatunk elérhetőbb, ugyanakkor hasonlóan jótékony fajtát, mely kifejezetten a szezonális fertőzések ellen véd. Ilyen például a selyemfűméz, mely enyhén fűszeres, aromás ízével jól illik a hideg hónapok laktató ételeihez és italaihoz. Ugyanakkor nem csak finom, de fertőtlenítő hatású is, jótékonyan hat a légzőszervekre, így segít megelőzni, kezelni az ilyenkor fellángoló légúti betegségeket.
Szépülj mézzel! Készíts otthon mézes arc- és hajpakolást.
Propoliszos méz
Hazánkban is nagy népszerűségnek örvend az úgynevezett propoliszos méz, mely gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és regeneráló nektárfajta, igazi természetes antibiotikum, ami sokszorosan támogatja az immunrendszert. Az őszi időszakban, amikor a zárt terek, a hidegebb idő miatt gyakoribbak a megfázásos fertőzések és egyéb vírusos betegségek, a propoliszos mézzel felvértezhetjük szervezetünket vagy akár enyhíthetjük a tüneteket, ha már legyengült az immunrendszerünk.
Repceméz
Méltatlanul mellőzött, pedig az egyik legegészségesebb, leginkább pénztárcabarát fajta a repceméz, melynek jótékony hatását nem csak az őszi időszakban aknázhatjuk ki. Noha viszonylag gyorsan kristályosodik, ez ne szegje kedvünket, hiszen krémes és kenhető, de ami a legfontosabb, magas antioxidánstartalma támogatja a szervezet saját védekezőképességét. Leggyakrabban gyomorproblémák esetén ajánlják, mivel közismerten
csökkenti a gyomorsav-termelést, ami a nehezebb őszi-téli ételek után kifejezetten hasznos lehet.
Hársméz
Az aranyló hársméz nyugtató hatású, ezért kiváló választás lehet a hűvösebb estékre, amikor egy forró ital társaságában megpihennénk a meleg takaróba bújva. De ne tévesszen meg senkit ez a zamatos, borostyánszínű nektár, a hársméz valójában az egyik legerősebb gyulladásgátló mézfajta, mely hörghurut, érelmeszesedés és láz ellen is kiváló gyógyír. Antibakteriális tulajdonságai miatt segít a megfázásos tünetek enyhítésében, valamint
hatékony köhögéscsillapító és természetes görcsoldó, immunerősítő.
Akácméz
Értékes hungarikumunk édes és ízletes, ráadásul hosszú ideig megtartja folyékony állagát, így nem csoda, hogy az egyik legnépszerűbb fajta hazánkban. Mivel aromája kevésbé intenzív, gyakran használják teákba és süteményekbe vagy kenyérre kenve, mely ősszel még inkább ajánlott, mivel kiváló köhögéscsillapító, de torokfájásra és felső légúti megbetegedésekre, megfázásra egyaránt használják. Fertőtlenítő hatása mellett erősíti az immunrendszert, segít az emésztési zavarok enyhítésében, támogatja a májfunkciót, nem mellesleg pedig remek izomlazító is.
A különleges manuka méz az egyik leggyakoribb termék a hamisított élelmiszerek között. Lássuk, milyen ételekkel kell még óvatosnak lennünk.
Kiemelt kép: Getty Images