Ilona Maher sport nőiesség

Vörös rúzzsal az ajkán lett a rögbijátékosból olimpiai bajnok és példakép

Piros rúzzsal az ajkain dübörög a pályán, kapja fel az ellenfél játékosát, és dobja félre, hogy a labdához férjen. A következő este kivágott, ruhában, magassarkúban táncol kecses mozdulatokkal. A harmadik nap kisírt szemekkel beszél arról, hogy a folyamatosan özönlő kritikák őt sem hagyják érintetlenül, de azon van, hogy szeresse önmagát széles vállával, az átlagosnál nagyobb termetével együtt. Ő Ilona Maher, egy ízig vérig nő rögbijátékos, aki mindannyiunk példaképe lehet.

A 2024-es párizsi olimpia egyik legszínesebb, legőszintébb és legszerethetőbb karaktere az 1996-os születésű Ilona Delsing Rosa Maher volt. Az amerikai rögbijátékos először 2018-ban lépett pályára Japán ellen, s már a 2020-as tokiói nyári olimpián is játszott a rögbi hetes válogatottban. Akkor bronzéremmel a nyakában távozott, idén pedig megismételte ugyanezt, és a sportoló még mindig csak 28 éves.

Tökéletes alkata van a sporthoz

Ilona Maher édesanyja holland, édesapja amerikai. Két lánytestvére született, ő a középső gyerek. Kiskora óta arra ösztönözték mindannyiukat, hogy sportoljanak, Ilona pedig kiemelkedően tehetségesnek bizonyult. Kosarazott, softballozott, focizott, majd apja tanácsára rögbizni kezdett a középiskolában.

Már az iskolák közötti mérkőzéseken feltűnt, mennyivel jobb a többieknél,

így átigazolt a Quinnipiachoz, ahol középjátékosként három bajnokságot nyert a National Intercollegiate Rugby Association színeiben.

Ilona Maher sport

Ilona Maher meccs közben (Kép: Hannah Peters/Getty Images)

Ilona Maher a jövőre is gondol

Bár egyértelműen sportolónak szánta az ég, Maher a tanulmányait sem hanyagolta el. 2018-ban a Quinnipiac Egyetemen ápolói diplomát szerzett, négy évre rá pedig mesterdiplomát üzleti adminisztrációból. Közben pedig végig versenyzett, olyan jól, hogy 2017-ben megkapta a MA Sorensen-díjat, amelyet az ország legjobb női egyetemi rögbijátékosának ítélnek oda. Nem sokkal ezután Ilonát beválasztották az Egyesült Államok rögbi hetes válogatottjába, s azóta velük járja a versenyeket, olimpiákat.

A tokiói olimpián kezdődött influenszerkarrierje

Fogalmunk sincs, miként, de Mahernek arra is van ideje, hogy aktív legyen a közösségi oldalain. Először négy évvel ezelőtt kezdett posztolni az olimpiáról, bejegyzései hamar nagyon népszerűvé váltak. 2022-ben TEDxTalkot tartott, s hamar kiderült, hogy Maher nem csak a népszerűséget hajszolja: ismertségét arra használta és használja most is, hogy megmutassa az embereknek a sport és a magánélet kapcsolatát, a nőiesség és a rögbi különös viszonyát, az átlagostól vagy éppen aktuálisan divatostól eltérő teste körül kialakult közbeszédet és saját, nehezen megszerzett magabiztosságát. Nyíltan és viccesen mesél minden kényes témáról és

Rengeteget tesz azért, hogy közelebb vigye a lányokat, nőket a sporthoz, illetve a sportolókat a nőiességhez.

Idén nemcsak az olimpiai posztjai keltettek hatalmas figyelmet, de egy fotózás is. Az ikonikus Sports Illustrated fürdőruhás kiadásának címlapján pózolt úgy, hogy nem igyekezett előnyös testtartásban állni, vagy épp elrejteni azokat a részeit, amelyek miatt mások férfiasnak tartják.

Jelenleg pedig Ilona Maher táncol. Bár gond nélkül átdobja a vállán férfi partnerét, magas sarkúban, harisnyában, sminkben tanulja a lágy, nőies mozgást és teszi feledhetetlenné a Dancing with the Stars adásokat hatalmas mosolyával.

Ilona Maher sport nőiesség

Ilona Maher a Dancing with the Stars műsorában (Kép: Getty Images/Disney/Eric McCandless)

Miért fontos Ilona Maher nekünk?

Agyonfilterezett világunkban elképesztően nagy szükségünk van valódi hősökre, hús-vér emberekre, akikben van annyi bátorság, hogy megmutassák magukat. Ilona Maher ilyen. Mesél arról, milyen úgy élni, hogy a vállai az átlagosnál mindig is szélesebbek voltak, karjai kigyúrtak, combjai rugalmasra edzett, formás fatörzsek, mégis van narancsbőr rajtuk és a hasa sem befelé horpad.

Megmutatja, milyen nőies ruhákban partizni menni, másnap pedig fogvédőben edzeni összekötött hajjal, védőfelszerelésben.

A köztudottan férfiasnak tartott rögbimeccsein vörös rúzst visel, mert mélyen hisz abban, hogy a sportot és a nőiességet nem kell szétválasztani. Lehet frenetikusan erős és dobálhatja az ellenfeleit, miközben önmaga marad. A legnagyszerűbb motiváló idézetet még középiskolásként, kosáredzőjétől kapta: „Tisztelj mindenkit, de ne félj senkitől.” Ő emellé hozzáteszi, hogy nagyon fontos, hogy szeressük a sportot, amit űzünk és merjünk többet is kipróbálni, őrizzük meg a lelkesedésünket.

Apja nem hagyta, hogy az edzők elrontsák

Ebben nagy támogatója az édesapja, aki soha nem hagyta, hogy az edzők nőiesebbé és gyengébbé faragják a lányát, aki mást sem hallott a szakemberektől, mint hogy fogja vissza magát, legyen stílusosabb, dobjon nőiesebben. Hát nem fogta vissza magát, és azóta sem teszi. Nyíltan vállalja, hogy épp szingli, és ehhez valószínűleg köze van a testalkatának is.

Arról is gond nélkül beszél, hogy nagyon könnyen izgatottá válik, ez pedig megnehezítette az olimpiai szerepléseit is.

Az Instagramon 1,1 millióan, a TikTokon 1,4 millióan követik. Ennyien látják, ahogy sportolóként a pozitív testképet népszerűsíti. „Olyan megjegyzéseket kapok, amiben férfinak hívnak, túl férfiasnak neveznek, mert izmaim vannak” – mondta egy videójában. „Tudom, hogy ezek nagyon szomorú, bizonytalan emberektől érkeznek az interneten, de tudom, hogy más lányoknak is mondják ezt. És ez az, amit nem szeretek.”

Nagyon fontos üzenet

Néhány órával az olimpiai megnyitó ünnepség előtt nagyon fontos videót posztolt, amit 3,3 millióan láttak:

„Szeretném, ha mindannyian megnéznétek a különböző testalkatokat. Minden alkat fontos. Minden test értékes. A legkisebb tornásztól a legmagasabb röplabdázóig, a rögbijátékostól a lövőig, a sprinterig. Minden testalkat gyönyörű, csodálatos dolgokra képes. Lásd meg magadat ezekben a sportolókban, és tudd, hogy te is képes vagy rá.”

Mit mondhatnánk erre? Csak azt, hogy kövesd Ilona Mahert és olvass tovább más elképesztő női sportolókról.

Kiemelt kép: Getty Images/ Stewart Cook