A másnaposság egyik legkellemetlenebb tünete a szűnni nem akaró fejfájás. Az ember ilyenkor bármit bevet, hogy enyhüljön a kín. De az orvossággal vigyázni kell!

Az utóbbi 1-2 évben (sajnos/szerencsére) nem igazán tudok alkoholt inni. Nem tudom, mi változott meg a szervezetemben, de már egyetlen pohár bortól olyan álmos leszek, hogy oda a bulifaktor. Úgy meg valahogy nem éri meg az egész.

Ettől függetlenül persze jól emlékszem, milyen volt egy átmulatott és átkoktélozott éjszaka után másnaposan felkelni. Vacak.

A másnaposság az egyik legkellemetlenebb állapot, amiben létezni lehet. Kicsit olyan, mintha az ember csurig töltött pohár lenne, amit valaki próbál óvatoskodva átvinni egyik szobából a másikba. Csak sajnos valahogy mindig kilöttyen belőle egy kevés. A legapróbb rossz mozdulat is végzetes lehet, jön a gyengeség, a szédülés, az émelygés, a hányinger, a remegés és a fejfájás. Grrrrr.

A másnaposság kezelése

A másnaposság ellen, mióta ital az ital, küzdünk, és a rutinos ivóknak mindig is volt tuti módszerük. Azt, hogy hidratálni fontos, mindenki tudja. A haladók pedig nemcsak vizet, hanem elektrolitokat is tartalmazó sportitalt, esetleg kevés sóval turbózott paradicsomlét isznak. Mások a kutyaharapást szőrivel gyógyítják. (Azaz a kómás reggelt gyógysörrel vészelik át.) Sokan esküsznek a sós, zsíros ételekre, és arra, hogy ha az ember elalvás előtt bevesz egy nagy adag vitamint, könnyebb elviselni a másnapot. Megint mások annyit próbálnak aludni, amennyit csak lehet.

De van, amikor semmi sem segít. Amikor az émelygés vagy a szájszárazság tova is száll, a fejfájás viszont csak nem akar odébb állni. Pedig másnaposan épp a fejfájás a leginkább elviselhetetlen tünet.

A lüktető fájdalom szinte megbénítja az embert, aki moccanni is alig bír.

Valaki azonnal hozzon egy fájdalomcsillapítót. Vagyis inkább kettőt!

Másnaposság és fejfájás

Sokan nyúlnak egyből fájdalomcsillapítókhoz, amikor másnaposan erős fejfájással ébrednek, és mi tagadás, meg is értem őket. A legnépszerűbb vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók (amelyek többnyire paracetamol, ibuprofén vagy acetilszalicilsav alapúak) valóban gyors megkönnyebbülést hoznak, de nagyon nem mindegy, hogy melyik után nyúlunk, ha épp másnap van. Egyikük ugyanis komoly veszélyt jelent a májra nézve.

A paracetamol májban való lebomlása az esetek döntő többségben nem okoz semmilyen gondot. Más a helyzet viszont alkoholfogyasztás után, amikor a máj egyébként is túlterhelt. Mivel az alkohol is közvetlenül a májban metabolizálódik, fogyasztása nagyon leterheli a májat. Ha pedig a méregtelenítésért felelős szervünk egyszerre próbálja meg feldolgozni az alkoholt és a paracetamolt, jelentősen megnő a kockázata annak, hogy toxikus melléktermékek halmozódnak fel a szervezetben, ami aztán súlyos májkárosodáshoz vezethet.

másnaposság, alkohol-intolerancia, alkoholallergia

Figyeljünk oda, mivel kúráljuk a másnapos fejfájást (Fotó: Getty Images)

Másnaposság és paracetamol

Ha paracetamolt veszünk be olyankor, amikor a szervezetben még mindig jelen van az alkohol, a májban egy toxikus vegyület, N-acetil-p-benzokinon-imin (röviden NAPQI) képződik, amely nagy mennyiségben jelentősen károsítja a májsejteket. Ez különösen akkor veszélyes, ha valaki rendszeresen fogyaszt alkoholt, vagy már eleve májproblémákkal küzd. Ilyen esetekben akár májelégtelenség is kialakulhat az alkohol és a paracetamol együttes fogyasztásától, ami akár életveszélyt is okozhat. 

Másnaposság esetén ezért a paracetamol helyett érdemes ezért más fájdalomcsillapítókhoz nyúlni. Olyanokhoz, amelyek kevésbé terhelik meg a májat. Két gyakori alternatíva az ibuprofén és az acetilszalicilsav, amelyek más mechanizmusokkal működnek, és kevésbé ártalmasak az alkohol hatásainak kitett szervezetre.

Ibuprofén és másnaposság

Az ibuprofén egy nem-szteroid gyulladáscsökkentő hatóanyag, amely hatékonyan csillapítja a fájdalmat és a gyulladást. Másnaposság esetén is jól alkalmazható, mert kevésbé terheli meg a májat, mint a paracetamol. Az ibuprofén csökkenti a fejfájást, és mivel gyulladáscsökkentő hatása is van, az esetlegesen fellépő izomfájdalmakra is hatásos lehet.

Az ibuprofén mellékhatásai közé tartozik a viszont a gyomorirritáció, ezért érdemes étkezés után bevenni, hogy csökkentsük a gyomorpanaszok kockázatát. Másnaposság esetén különösen fontos figyelni a hidratációra, annál is inkább, mert az ibuprofén a vesékre negatív hatással lehet, ha dehidratált állapotban szedjük.

Acetilszalicilsav és másnaposság

Az acetilszalicilsav szintén egy nem szteroid gyulladáscsökkentő, amelyet fejfájás és gyulladásos tünetek kezelésére használnak. Ez a hatóanyag szintén nem a májban bomlik le. Ezáltal kevésbé jelent kockázatot másnaposság esetén, mint a paracetamol, miközben segíthet csökkenteni a másnaposság okozta fejfájást és egyéb fájdalmakat. Viszont hasonlóan az ibuprofénhez, ez is gyomorirritációt okozhat, ezért érdemes azt is étkezés után alkalmazni.

Mit tehetünk még?

Noha persze praktikus tudni, hogy melyek azok a szerek, amelyeket biztosságosan lehet alkalmazni másnaposság esetén, még ennél is jobb, ha eleve vigyázunk magunkra, és csak annyi italt fogyasztunk, amennyi nem okoz másnap kellemetlenséget. A limit mindenkinél máshol van, ezért érdemes odafigyelni a testünk jelzéseire. Annál is inkább, mert az a mennyiség vagy minőség, ami másnap kellemetlenséget okoz, könnyen lehet, hogy aznap sem a legjobbat hozza ki belőlünk.

Ha csökkenteni szeretnénk az alkoholfogyasztás okozta károkat, válasszunk magasabb minőségű italokat. Igyunk minden pohár alkohol mellé egy jókora pohár vizet. És végül: próbáljuk ki azt is, mi történik, ha egy este úgy mulatunk, hogy nem iszunk alkoholt. Ki fog derülni, hogy pontosan olyan jól szórakozunk, mintha ittunk volna. 

Végezetül pedig itt egy szokatlan gyógyír másnaposságra, ha úgy hozná a szükség. 

Kiemelt kép: Getty Images