Világháború biztonságos országok

Ha kitörne a világháború, ezek az országok lennének biztonságosak

Gondolkoztál már azon a rémisztő dolgon, hogy mihez kezdenél, ha kitörne a harmadik világháború? Hova menekülnél vagy mit vinnél magaddal?
  • Az orosz-ukrán háború, majd a Közel-Keleten tavaly októberben kialakult válság és folyamatos konfliktus sokakat elgondolkodtatott, mi történne, ha elfajulna a helyzet.
  • A rengeteg háborús hír, és a háttérben húzódó diplomáciai konfliktusok hallatán jogosan érezhetjük azt, hogy bármikor kirobbanhat egy nagy háború.
  • Európában kevés hely maradna, ahol biztonságban lehetnénk, de például Dél-Amerikában két ország is nyújthatna védelmet.

Először a világjárvány okozta gazdasági válság miatt rezgett a léc, azóta két olyan háború is kialakult, aminek úgy tűnik, egyhamar nem lesz vége. A világpolitikában egyre jobban kirajzolódnak a pólusok, és Magyarország megint csak sodródna, ha kitörne egy világháború.

Tőlünk keletre két olyan erőteljes hatalomért és területért folytatott harc is dúl, ami bár egyelőre földrajzilag távolinak tűnik, nincsenek olyan messze. Az orosz-ukrán háborúban úgy tűnik, Putyinnak egyre több a szövetségese, és folyamatosan csak erősödik a hatalma.

Az Izraelt ért tavalyi októberi, nagyon súlyos terrortámadás óta pedig vérrel-verejtékkel próbálják az izraeliek a szélsőséges iszlamista terrorszervezeteket visszaszorítani. Izrael a szélsőséges iszlamista Hamász és Hezbollah elleni igen erőteljes akcióik miatt is egyre több ellenséget gyűjt, minden azon múlik, Izrael milyen szövetségeseket tud maga mellé állítani.

Nézzük, hol lehetnénk biztonságban, ha valamelyik konfliktus annyira elfajulni, hogy kitörne a harmadik világháború, amiről sokan azt jósolják, az már az emberiség végét jelentené.

Ezekben az országokban lennél biztonságban

Nem mondjuk, hogy mindegyik ideális hely lenne a letelepedéshez, sőt, van köztük olyan, ahol előbb fagynánk meg, minthogy éhen haljunk, de azért vannak remek, békés helyek is a listán. Ha meg világháború lenne, úgysem sokat vacakolnánk, merre indulnunk, nem igaz?

Világháború biztonságos országok

Világháború esetén reménykedhetünk, hogy fognak repülni utasszállító repülők, mert minden biztonságos ország irtó messze van (Fotó: Getty Images)

A háborúk nincsenek is olyan messze – Egy Izraelben élő magyar beszámolója a tavaly októberi Izraelt ért terrortámadásról.

Antarktisz

Rögtön az első azért is kakukktojás, mert nem egy ország, hanem egy térség, amelyen 7 ország, Új-Zéland, Ausztrália, Franciaország, Norvégia, az Egyesült Királyság, Chile és Argentína rendelkezik jelenleg el nem ismert területi igénnyel. Mindenesetre az Antarktiszon azért lennél biztonságban, mert olyan hideg van, hogy nincs az a vezető, aki itt háborút folytatna. Nagyon sok erőforrást igényelne egy antarktiszi katonai bázis, front fenntartása. és hát nem is alkalmas arra, hogy bárki odameneküljön.

Argentína

Argentína a politikában nem mindig volt békés szereplő, viszont remek földrajzi adottságokkal rendelkezik. Nemcsak azért, mert valószínűleg messze lenne egy atombomba becsapódásától, hanem mert nagyon ellenálló a növényzete, ami sok embert képes lenne élelemmel ellátni.

Bhután

Bhután az ENSZ tagja és 1971 óta független állam. Neked azért lenne biztonságos, mert olyan magashegyi környezetben van, hogy ott nem nagyon akarna senki háborúzni. Kérdés, mennyi háborús menekült férne ott el és elegendő lenne-e az élelem.

Chile

A dél-amerikai ország távol fekszik a lappangó konfliktusoktól, emellett a kontinens egyik legfejlettebb országa, és még az Andok magas láncolata is megvédené.

Fidzsi-szigetek

Nyaralásként azért jobb úti cél lenne, de azért ott talán könnyű lenne kivárni egy háború végét is. A Fidzsi-szigetekben az a jó, hogy mindentől rettenetesen messze van: a legközelebbi országtól, Ausztráliától 4300 km-re fekszik.

Grönland

Ez a világ legnagyobb szigete, Dániához tartozik, és nagyon alacsony a népessége, összesen 56 000 ember él Grönlandon. Nem valószínű, hogy bármelyik nagyhatalom megtámadná Grönlandot, vagy érte harcolnának.

Izland

Izland rendszeresen előkelő helyen szerepel a Globális Békeindex pontlistáján. Távol van a veszélyes szárazföldtől, és gazdag édesvizekben, tengeri erőforrásokban és megújuló energiaforrásokban. A szigetország nagyrészt önellátó, háború esetén is képes lenne beszállító nélkül elboldogulni.

Indonézia

Indonézia is olyan ország, amely jellemzően semleges marad a konfliktusok esetén. Ha eddig nem állt egyik nagyhatalom oldalára, akkor valószínűleg nem is fog.

Új-Zéland

Új-Zéland a második helyen áll a Globális Békeindex listáján. A szigetország ritkán avatkozik be más nemzetek konfliktusaiba és messze is van azoktól az országoktól, ahol nagy háború dúlhatna.

Dél-afrikai Köztársaság

A Dél-afrikai Köztársaság modern infrastruktúrával, valamint bőséges élelmiszer- és vízforrásokkal rendelkezik. Az ország kormánya azonban az elmúlt hónapokban súlyos diplomácia konfliktusokba keveredett. Azzal vádolják az ország vezetését, hogy hivatalos semleges álláspontja ellenére szimpatizál Oroszország ukrajnai inváziójával. Emellett a közel-keleti válsággal kapcsolatban is letette a voksát: népirtás miatt indított eljárást Izrael ellen a Nemzetközi Bíróságon.

Svájc

Svájc immáron 200 éve tartja magát ahhoz, hogy semleges marad mindenféle háborús konfliktusok esetén. Tartsa meg ezt a jó szokását, hogy oda lehessen menekülni baj esetén!

Tuvalu

A Csendes-óceánban található Tuvalu Hawaii és Ausztrália között található, messze olyan kontinensektől, ahol kirobbanhat háború. Az elszigetelt szigetországban mindössze 11 000 laknak, így nem valószínű célpont lenne egy háborúban.

Szudánban is régóta háború dúl, ami miatt éhínséggel küzdenek az ott élők.

Kiemelt kép: Getty Images