- Általában csak szeretnénk túlesni rajta, pedig a mosásnak is megvannak a maga szabályai.
- Összeszedtük azokat a mosási hibákat, melyeket a leggyakrabban sikerül elkövetnünk.
- Szakértőktől lestük el a tippeket, hogyan is néz ki a legjobb mosási technika a gyakorlatban.
Természetes, hogy a zsúfolt mindennapokban szeretnénk minél hamarabb túl lenni rajta és az esetek többségében inkább teherként gondolunk a mosásra, mintsem jóleső tevékenységre.
Ám néhanapján nem árt, ha újragondoljuk berögzült szokásainkat, és emlékeztetjük magunkat, hogy a mosás igenis többről szól, mint a ruhák mosógépbe dobásáról.
Mosási hibák, melyeket a leggyakrabban elkövetünk
A folyamat megfelelő előkészítő munkát és odafigyelést igényel, hogy ruháink – na meg persze mosó- és szárítógépeink is – sokáig szolgáljanak bennünket. Ha ugyanis nem vagyunk elég körültekintőek, bizonyos mosási szokások kárt tehetnek ruháinkban, és csökkenthetik háztartási gépeink hatékonyságát. Mutatjuk a leggyakoribb hibalehetőségeket, melyekre legközelebb már érdemes lesz odafigyelnünk.
1. Túl sok mosószert használsz
Minél több mosószer, annál tisztább ruhák? Valójában épp ellenkezőleg! A túl sok mosószer extra habot képez, ami nem öblíthető ki maradéktalanul a ruhákból, a ragacsos maradványok pedig még több koszt, port és baktériumot vonzanak. Fontos, hogy figyeljünk a mosószer adagolására, és tényleg csak annyit használjunk, amennyi ajánlott az adott ruhamennyiséghez.
De ugyanígy az öblítőre is vonatkozik, hogy a kevesebb néha több. A túl sok öblítő – amellett, hogy allergiát okozhat – csökkenti a ruhák nedvszívó képességét, csapdába ejtve a koszt és a szagokat.
2. Csak szín szerint válogatsz
A világos és sötét ruhákról köztudott, hogy külön kell őket mosni. De vajon gondoltuk volna, hogy anyag szerint is érdemes szétválasztani a mosnivalót? Az olyan nehezebb darabokat, mint a farmerek és pulóverek, lehetőleg mossuk külön a könnyebb, sérülékenyebb ruhadaraboktól, blúzoktól és ruháktól, ahogy a törölközőket és az ágyneműt sem árt külön programban tisztítani. A biztonság kedvéért mindig használjunk színfogót, és mossuk a ruhákat kíméletes cikluson, a címkékben leírtak szerint.
3. Nem készíted elő a ruhákat
A legtöbben hajlamosak vagyunk mosás előtt megfeledkezni az apró részletekről. Például a zsebek kiürítéséről, a cipzárak felhúzásáról, a gombok kioldásáról és a szegélyek kihajtásáról. Pedig ezek elengedhetetlen lépések az alapos tisztításhoz – pont úgy, ahogy a foltok előkezelése is.
Az előzetes folteltávolítást mindig a ruhák anyagát és a foltok típusát figyelembe véve kell végeznünk speciális tisztítószerrel, de lehetőleg ne forró vízzel, mert az mélyítheti a szennyeződéseket. A vízalapú foltok általában otthon is kezelhetők, de olajfoltok esetében jobb, ha inkább hivatalos vegytisztítóhoz fordulunk, nehogy még több kárt okozzunk a ruhadarabban.
Ezzel a trükkel növelhető meg a háztartási berendezéseink, így a mosógép élettartama.
4. Zárva tartod a mosógép ajtaját
A zárt térben a mosógép dobja a nedvesség és a baktériumok hatására bepenészedhet, ami kellemetlen szagokat von maga után. Hogy minél tovább tisztán tartsuk a készüléket, mosás után hagyjuk nyitva az ajtót, és csak pár óra elteltével – amikor a gumitömítések és a dob is már teljesen megszáradt – zárjuk be ismét.
5. Mindent bedobsz a szárítóba
A szárítógép kétségtelenül az egyik leghasznosabb találmány, hiszen napsütés hiányában bizonyos anyagok, például a törölközők és az ágyneműk is csak ezzel a módszerrel száradnak ki értelmezhető időn belül. Ám minden más esetben jobb, ha a levegőn való szárítást választjuk, mert a hő károsíthatja és gyengítheti ruháink anyagát, vagy ami még rosszabb, össze is zsugoríthatja őket.
6. Megfeledkezel a szárítógép szöszszűrőjéről
És ha már szárítógép, emlékszünk vajon, mikor ürítettük ki legutóbb a készülék szöszszűrőjét? Ha nem, akkor ez egy jó alkalom arra, hogy ettől fogva rendszeresítsük. A felhalmozódott szösz ugyanis nemcsak tűzveszélyes, de blokkolja is a levegő áramlását, így csökkenti a gép hatékonyságát. Érdemes néhány havonta kitisztítani a megtelt szűrőt, évente pedig az elvezető csövet is megvizsgálni.
5 dolog, amit nem szabadna öblítővel mosni.
7. Nem takarítod ki a mosógépet
Alapvető, hogy igyekszünk tisztán tartani magunkat és környezetünket, ám arról már sokszor megfeledkezünk, hogy azokat az eszközöket is tisztán tartsuk, melyek ebben a segítségünkre lehetnek. Tehát a mosógépünknek is szüksége van olykor egy alapos takarításra, hogy a felhalmozódott szennyeződések, mosószermaradványok, vízkő és penész ne csökkentse a teljesítményét – a különféle betegségekről nem is beszélve.
A mosógép tisztításához futtassunk le egy üres, melegvizes programot, mosószer helyett ecet hozzáadásával. A végén ne felejtsük el átdörzsölni a gumitömítés körüli részeket sem!
A szakértő szerint így kellene mosnunk
Patric Richardson, a The Laundry Guy című műsor házigazdája szerint a ruhák élettartama meghosszabbítható, ha ritkábban mossuk őket. Az alsóneműt és a zoknit természetesen minden használat után ki kell mosni, de más ruhadarabokat több alkalommal is hordhatunk, mielőtt végleg a szennyesbe száműznénk őket.
Ingeket háromszor, farmereket pedig akár kilenc-tíz alkalommal is viselhetünk mosás nélkül, ezzel szemben a törölközőket három-négy használat után már érdemes a dobba rakni. Az ágyneműt alapvetően hetente vagy két-három hetente ajánlott cserélni. Ha pizsamában alszunk, kéthetente, ha ruhátlanul, hetente vagy gyakrabban érdemes kitisztítani a lepedőt.
És mi a helyzet a hőfokkal? Meglepő, de a legtöbb szakértő a hideg vizes mosást ajánlja, mivel a modern anyagok viszonylag jól reagálnak rá.
A ruhák a közhiedelemmel ellentétben nem igényelnek forró vizet, kivéve akkor, ha zsírfoltosak vagy alapos fertőtlenítésre van szükségük.
Ezzel a mosási szokással ráadásul spórolunk is, hiszen a mosógép által felhasznált energia 90%-a a víz melegítésére megy el.
Amennyiben a szagokkal is gyakran meggyűlik a bajunk, próbáljuk ki a hatékony vodka spray-t, az alkoholos ital ugyanis semlegesíti a szagokat, alapvetően színtelen és szagtalanná is válik, amint a ruha megszárad. Ehhez a trükkhöz egyébként a legolcsóbb vodka is megteszi, melyet régi téli kabátokra, autós ülésekre is használhatunk, sőt, a háziállatok után egyaránt bevethetjük például a kanapéhuzaton.
Foltos ruhát magas fokon kell mosni? – 5 általános tévhit a mosásról.
Kiemelt kép: Getty Images