- Tisztaság fél egészség – és ez a fejbőrre is igaz.
- Kiderült, milyen gyakran érdemes mosni a hajkefét és a fésűt.
- Azt is eláruljuk, hogyan láss hozzá!
Ne vegyél újat! Már most is roskadozik a polc (ha nem is a tiéd, a boltoké biztosan) a különböző gubancmentesítő eszközöktől, melyek ráadásul javarészt műanyagból készültek. Őrizd meg inkább régi hajkefédet és fésűd, ezzel ugyanis nemcsak spórolsz, de a környezetet is kíméled. Fontos azonban, hogy ezeket a veterán, ám tökéletesen működő használati tárgyakat megfelelően tisztítsd!
Nemcsak azért, mert így szebb látvány nyújtanak, és a vendégek nem borzadnak el, ha észreveszik a fürdőszobában, hanem azért is, mert a rendszeres tisztításukkal egy rakás gondtól kímélheted meg magadat. Egyrészt, ha így teszel, a hajad kevésbé fog zsírosodni, de ami ennél is fontosabb: egy rakás kellemetlen tünettől is megvéd a tisztaság. A hajkefe és a fésű ugyanis remekül összeszedi a hajon és a fejbőrön felgyűlt baktériumokat, szennyeződéseket, izzadságot, hajápolási kenceficéket, no meg persze az elhalt hámsejteket is.
Hajkefe és fésű: Ilyen gyakran kellene mosni
A hajkefe nemcsak a gubancok kifésülésére jó, hanem azért is nagyon hasznos, mert a fejbőr által termelt fattyút eloszlathatjuk vele a teljes hajhosszon. Ez egyrészt védi a hajszálakat, másrészt segít a fejbőrnek fellélegezni és megtartani pH-egyensúlyát. Ezzel szemben a piszkos eszköz épp, hogy nagy károkat tehet: akár korpásodást, irritációt, viszketést vagy gyulladást is előidézhet.
Bőrgyógyászok szerint ennek elkerülése érdekében a hajkeféket és fésűket havonta legalább egyszer meg kéne tisztítanunk. De van, aki szerint kéthetente még jobb lenne… Végül is logikus, hiszen a hajunkat, télen a sapkánkat sem csak havonta egyszer mossuk ki. (Ugye?) Fodrászok szerint az alábbi módon érdemes a hajkeféket megtisztítani:
- Vegyünk elő egy sűrűbb fogú fésűt (például egy olyan keskenyet, amilyet hajfestésnél szokott használni a fodrász) és azzal távolítsuk el a hajkeféből a beleragadt hajszálakat! Ha úgynevezett hordó vagy cső hajkefét akarunk megtisztítani, arról a keskeny fésű segítségével egyetlen függőleges mozdulattal könnyedén eltávolíthatjuk a hajszálakat.
- Ezután kis edényben, lavórban vagy a mosdókagylóban (ha van hozzá dugó) keverjünk egy kis samponos (vagy szódabikarbónás) meleg vizet. Mártsuk ebbe a hajkefét néhány pillanatra, majd súroljuk át a felületét és fogait fogkefével!
- Már csak az öblítés van hátra (ezt se hagyjuk ki)! A csap alatt lötyböljük le alaposan a hajkefét, majd rázzuk le, nyomkodjuk ki a puha belsejéből a vizet. Szárítsuk a napon, vagy egy törölközőn, esetleg az edények csepegtetőjén, bármilyen jól szellőző helyen. És legyünk nagyon türelmesek.
Nem a WC-n található a legtöbb kórokozó a fürdőszobában! Talán a hajkefe a bűnös?
Bár a szabad levegőn való szárítás akár egy egész napot is igénybe vehet, semmiképp se vetemedjünk a hajszárító használatára. Ez ugyanis roncsolhatja a hajkefe fogait – így épp az eredendő célunk, azaz az eszköz megmentése dől dugába. Mindenképp várjuk meg azonban, hogy a hajkefe teljesen megszáradjon, mielőtt újra használnánk.
Fontos viszont azt is felismerni, ha egy hajkefe elért a teljesítőképessége határához.
Szakemberek szerint érdemes inkább mégis lecserélni az eszközt, ha a sörtéi eldeformálódtak, ezek ugyanis a hajszálakat és a fejbőrt is roncsolni kezdhetik. És hogy melyik a legjobb hajkefe? Fodrászok szerint: attól függ, mire akarjuk használni! Gubancolásra a minél ritkább fogú, ugyanis ez a legkíméletesebb a hajjal és a hajtövekkel. Nagyon fontos, hogy bármilyen hajkefét is választunk, az semmiképpen se okozzon fájdalmat, ne legyenek túl élesek vagy merevek a fogai! Ellenben legyenek nagyon tiszták.
És azt tudod, mikor esedékes a melltartód mosása?
Kiemelt kép: Getty Images