Vannak emberek, akik bárhol, bármikor elhitetik magukról, hogy ők a világon a legjobbak, legerősebbek, legalkalmasabbak valamire, és vannak is olyan hivatások, amelyeknél elengedhetetlen ez az önbizalom. Gondoljunk csak bele, milyen lenne, ha egy sebész kezét tördelve, bizonytalanul próbálna meggyőzni bennünket egy műtét fontosságáról! Vagy mennyi versenyt nyerne egy Forma–1-es versenyző, ha nem gondolná magáról azt, hogy mindenkinél jobb pilóta? Szerződnénk-e olyan ingatlanügynökkel, aki szemét lesütve magyarázkodna, hogy miért nem fogja gyorsan eladni a lakásunkat? Ugye nem ő lenne a telitalálat?
A szavaknak hatalmas ereje van – nem, nem a teremtő erőre gondolunk –, amit kimondunk és ahogy viselkedünk, azzal azonnal benyomást teszünk másokra. Egy rosszkor orrunk alá dörmögött megjegyzés vagy
a „bocs, hogy élek” hozzáállás rögtön arról árulkodik, hogy nincs egészséges önbizalmunk.
Aki tényleg magabiztos, hisz magában, stabil önbecsüléssel rendelkezik, és önáltatás nélkül tudja, hogy képes erre vagy arra. Ez azt is jelenti, hogy jól méri fel a tudását, erejét, kitartását vagy bármilyen olyan képességét, ami a cél eléréséhez kell, tehát helyes az önképe is. Akinek van önbizalma, bízik a testében, tudásában, és elfogadja a határait, viszont ennek az ellenkezője is rögtön meglátszik.
A szavak, a testtartás vagy a szemkontaktus hiánya mind utalhat arra, hogy valaki nem érzi elég rátermettnek magát vagy csekély az önbizalma. Nézzük, melyek azok a mondatok, amelyek csúf módon elárulnak, ha alacsony az önbecsülésed.
Ezeket kerüld, ha magabiztosnak akarsz tűnni!
1. Bocs, bocs, bocs!
Csak tényleg nagyon indokolt esetben kérj elnézést. A folytonos bocsánatkérés nemcsak bosszantó, de elárulja, hogy nem tartod magad sokra. Arról nem is beszélve, hogy a szó így elveszti az erejét, hatásosságát, amikor tényleg hibásnak érzed magadat, már nem lesz hiteles.
2. Csak…
Én csak azt akartam mondani… Én csak azért jöttem, hogy… Csak még egy perc és… Ezekkel mind azt mondod, hogy nem érsz annyit, hogy ott legyél, vagy a munkád érdemes legyen arra, hogy foglalkozzanak vele. Vigyázz a töltelékszavakkal, mert „felhígítja” a mondanivalódat – ha akarsz valamit közölni, egyenesen, tömören, lényegre törően fejezd ki magad!
Az olyan szavak, mint a hm, izé, mondjuk, hát stb., amivel húzod az időt, mind az mutatja, hogy nincs kiforrott véleményed, vagy nem vagy elég tudatos.
És íme 6 szokás, ami feltornázza az önbizalmadat!
3. Azt hiszem/érzem/gondolom, hogy…
Az ilyen mondatkezdésekre is tekints úgy, mint a töltelékszavakra, vagyis nincs rá szükséged ahhoz, hogy magabiztosan kifejezd magadat. Vegyünk egy példát: „Azt hiszem, van egy lényeges téma, amiről még nem beszéltünk” vagy „Van egy fontos téma, amit meg kellene beszélnünk.” Melyik tűnik magabiztosnak? Egyértelműen a második, igaz?!
4. Utálom, hogy megzavarlak / Bocs, hogy zavarlak…
Ha valakit felhívsz vagy odamész, hogy beszámolj valamiről, akkor igenis azt szeretnéd, hogy rád figyeljen, meghallgasson. Akkor is jogod van beszélni, kérdezni, ha a tápláléklánc legalján vagy egy multinál, és az első napodon kérdezni szeretnél valamit. Bátran legyél határozott és magabiztos! És ugyanígy igaz ez, amikor egy orvosi rendelőben nem jutsz sorra, és bekopogsz, hogy megkérdezd, ma még fogad-e az orvos.
5. Nem bánod, ha…
Bizonytalannak fogsz tűnni, ha nem direkten teszel fel egy kérdést. „Nem bánod, ha elmegyek szabadságra?” – ez a mondat sokkal határozottabb lenne úgy, hogy „Kérlek, nézd meg az e-mailemet, hogy mettől meddig mennék szabadságra!” Ebben benne van a tisztelet a felettesed felé, hogy övé a döntés, de komolyan fog venni.
6. Szükséged van arra, hogy…
Ne helyezd a másik kezébe a döntést, amikor te szeretnél valamit tenni, mondani, elérni. Ettől passzívnak és döntésképtelennek látszol mások előtt. „Szükséged van arra, hogy rendet tegyek az irodában?” helyett kérdezd mondjuk így: „Van fél órám, szívesen rendet teszek az irodában!” Ez sokkal tettre készebbnek, proaktívabbnak tűnik!
A legfontosabb, hogy magadat sose sorold mások mögé vagy alá, és az akaratodat fejezd ki tisztán, kertelés nélkül, mert így mindig komolyan fognak venni.
Teszteld le, mennyire vagy magabiztos!
Kiemelt kép: Getty Images