Egy átlagos emberi szív napi kb. 100.000 alkalommal ver, ami évi 36,5 millió szívverést jelent, és kb. 100.000 kilométernyi artérián, véréren és kapillárison keresztül 24 óránként több mint 6 liter vért pumpál keresztül. (Érdekesség, az érrendszer hosszát tekintve, hogy ezzel távolsággal kétszer is megkerülhetnénk a Földet az Egyenlítő mentén.) A szívünk, mint testünk motorjának egészségére tehát életbevágóan fontos vigyázni.
„Az amerikai férfiak közel felének legalább öt évvel idősebb a szíve, mint a valós életkora, ez az arány valamivel kedvezőbb a nőknél” – áll a U.S. Centers for Disease Control and Prevention közleményében. Szívünk valós életkorát néhány egyszerű értékből – vérnyomás, testtömeg- index, a cukorbetegség és a dohányzás megléte – számíthatják ki a szakemberek.
A szív- és érrendszeri betegségek a világ első számú gyilkosai. A szívet vagy az ereket érintő betegségek együttesen – mint például a szívroham, a szélütés és a szívelégtelenség – évente több mint 20,5 millió halált okoznak. Magyarországon ez a vezető hálálok.
A jó hír, hogy van remény: a kardiovaszkuláris betegségek miatti korai halálozások 80%-a megelőzhető. Amennyiben apró változtatásokat eszközlünk életmódunkban – odafigyelünk arra, mit eszünk és iszunk, mennyit sportolunk, és hogyan kezeljük a stresszt –, óvhatjuk szívünk egészségét, és legyőzhetjük a szív- és érrendszeri betegségeket.
Fókuszban a szív
Minden év szeptemberének utolsó vasárnapja a Szív világnapja. Nézzük mit is takar pontosan:
- 2000-ben a WHF az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) közösen hívta életre a Szív világnapját, amely felhívja a figyelmet, és mozgósítja a nemzetközi fellépést a szív- és érrendszeri betegségek ellen.
- 2011-től az éves esemény közösségek bevonásával összehozza az embereket a tudatosság növelése, a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez, diagnosztizálásához és kezeléséhez való egyetemes hozzáférés támogatásának érdekében.
- 2020-tól az online térben a #UseHeart is arra ösztönöz, gondoljuk át, milyen sokféleképp használjuk a testünk legfontosabb izmát.
- A 2024-es Szív világnapja kampány célja, hogy minden országot motiváljon nemzeti szív- és érrendszeri egészségügyi cselekvési tervek kidolgozására vagy támogatására.
Hét dolog a szívről, amit csak kevesen tudnak.
Szinte egy ország sem helyezi előtérbe a szív egészségét. A szív- és érrendszeri betegségekre vonatkozó nemzeti politikák hiányoznak, nem elégségesek, vagy egyszerűen nem léteznek. Ezért is fontosak az olyan kezdeményezések, mint a Szív világnapja. Ez emlékeztet bennünket arra, hogy törődnünk kell az egyik legfontosabb szervünkkel, a szívünkkel. Másfelől egy globális egészségügyi prevenciós kampány része is, amely szeretné az emberek figyelmét felhívni a szív- és érrendszeri betegségek (kardiovaszkuláris betegségek) megelőzésének fontosságára.
Az első globális petíció célja, hogy a szív védelmének hangot adjon. Hat kontinensen, a Szív Világszövetség (WHF) több száz tagszervezete, a számtalan iskola, egyetem, sportklub és az élénk kardiológiai közösség teszi a Szív világnapját (WHD) valóban globális eseménnyé.
Összefogásban az egészségesebb szívért
A Szív világnapja megünneplésének öröméhez hozzátartozik az is, hogy ezt a napot minél személyesebbé és aktívabbá varázsoljuk – egyénileg vagy akár szervezeti szinten, mindenki maga dönt, hogyan kíván hozzájárulni a valódi változáshoz. Ez lehet céges megmozdulás, például egy munkavállalóknak szervezett futás, vagy egy szív-barát menü az iskolai étkezdében. Esetleg egy (CPR) újraélesztés és elsősegélynyújtás program a sportklubban.
A Szív világnapját ünneplő városokban vörösre kivilágítják az ikonikus és helyi nevezetességeket, ezek a helyszínek pedig egy világító szívtérkép részévé válnak. A kampány nem fél az utcára is kivonulni: szív alakú útvonalon aktivitásra (séta, futás, kerékpározás) ösztönöz. A barcelonai Jardins de les 3 Xemeneies graffitti parkban például egy állandó üzenetet olvasható.
Budapesten, a Városligetben rendezték meg a Szívünk napját, melyen a látogatók az egésznapos családi programok mellett ingyenes egészségügyi szűréseken vehettek részt.
Fontos, hogy testünk motorjára ne csak akkor figyeljünk, ha már baj van, hanem az év minden napján gondoskodjunk a jóllétéről.
Nem kell nagy dolgokra gondolni, a rendszeres szűréseken túl, pár apró változtatással is sokat tehetünk szívünk egészségéért.
Néhány apró tipp szívünk egészségéért
- Hagyd abba a felesleges kalóriafogyasztást! Egyetlen, cukorral édesített üdítő vagy kalóriadús tejeskávé kihagyásával könnyedén megtakaríthatsz napi 100 vagy több kalóriát. Egy év alatt ez 10 kilós fogyást jelenthet.
- Egyél egy marék diót! A dió, mandula, földimogyoró és más diófélék jót tesznek a szívnek. Ha úgy érzed nassolnál, próbáld ki chipsek vagy sütemények helyett ezeket az olajos magvakat. Teheted salátákba is egészséges és ízletes ropogtatnivalóként, vagy használhatod hús helyett tésztákban és más ételekben.
- Gyakran moss kezet! A szappannal és vízzel való gyakori kézmosás egyszerű, de nagyszerű módja annak, hogy megóvd a szíved egészségét (is). Az influenza, a tüdőgyulladás és más fertőzések ugyanis nagyon megterhelik a szívet.
- Tartsd számon az apró pozitívumokat! Minden nap szánj egy percet arra, hogy elismerd az életedben rejlő áldásokat. A hálát és a pozitív érzelmeket a jobb egészséggel, hosszabb életkorral és jobb közérzettel hozták összefüggésbe, ahogy ellentéteik – a krónikus harag, aggodalom és ellenségeskedés – köztudottan hozzájárulnak a magas vérnyomáshoz és a szívbetegségekhez.
A Szív világnapja tökéletes alkalom arra, hogy tudatosabban elkezdjünk törődni a szívünkkel. Nem csak a Szív világnapján, hanem az év többi napján is.
A Nyitott szemmel-sorozat előző cikkeit itt olvashatod.
Kiemelt kép: Nánási Pál