gyors lassú elalvás

Gyorsan vagy lassan alszol el? – Mindkettő árulkodik az egészségedről!

A szakértők szerint mind a túl gyors, mind a túl lassú elalvás nagyobb probléma tünete lehet.
  • Egy nehéz, fárasztó nap után a gyors elalvás áldás lehet, de ha rendszeresen villámgyorsan merülsz álomba, az nem jó.
  • Ha pedig mindig túl sokáig tart (40 percnél tovább), hogy elaludj, akár alvászavart is jelenthet.
  • Az elegendő testmozgás, a lefekvés előtt 2 órával kikapcsolt kütyük és a friss levegő is segíthet az optimális elalvási idő elérésben.

Biztosan veled is előfordult már, hogy bármilyen kimerült voltál, az agyad még pörgött és nem tudtál álomba merülni, de lehet, hogy olyan is történt már, hogy fizikailag nem voltál fáradt, de érzelmileg igen és nagyjából rögtön elaludtál, ahogy a fejedet letetted.

Az alvásszakértők szerint azonban a túl gyors és a nagyon lassú elalvás is lehet egy nagyobb probléma tünete. Nincsen olyan pontos idő, ami alatt vagy azt meghaladva betegséget vagy lelki problémát jelez az elalvásunk ideje, de van egy hozzávetőleges szám, amire támaszkodhatunk.

„Egyénenként változó, hogy mi az ideális elalvási idő – mondta Kristen Casey klinikai pszichológus, akinek az alvászavar az szakterülete. – A National Sleep Foundation szerint egy egészséges embernek körülbelül 15-20 percbe kerül, amíg elalszik. De a pácienseket mindig komplexen kell vizsgálni, hiszen több olyan problémája is lehet, ami megakadályozza, hogy mélyen elaludjon, és amire valószínűleg nincs ráhatása.”

Az egészségügyi problémákkal küzdő embereknél akár 40 percnél több időbe eltelhet, mire elalszanak.

gyors lassú elalvás

Ha túl gyorsan alszunk el, akkor lehet, hogy túlterheltek vagyunk (Fotó: Getty Images)

Kimerült vagy? 6 hiba, amit alvás előtt elkövetünk.

A cél: 30 percen belül elaludni

Dr. Dave Rabin, neurológus-pszichiáter, az Apollo Neuroscience társalapítója és innovációs vezetője szerint az az ideális, ha 30 percen belü alszunk el. 

Mit árul el, ha túl gyorsan alszol el?

  • Önmagában nem jelent hatalmas egészségi problémát, egyszerűen csak valószínúleg alváshiányban szenvedsz és a szervezeted próbálja bepótolni a pihenést.
  • A szakértő szerint, ha ez rendszeressé válik, akkor krónikus kimerültség, kiégés tünete lehet – ilyen állapotban sokkal több időt kellene a feltöltődésre és regenerálódásra fordítanod. 
  • Ha például valaki 12-24 órás műszakokban dolgozik vagy maratoni futásra készül és sokat edz, akkor természetes, ha gyorsan elalszik, és egyhuzamban képes 10-12 órát mélyen aludni – ezért is fontos, hogy egy orvos minden szempontot figyelembe vegyen, hogy megállapítsa, segítségre van-e szüksége a páciensnek.
  • A mentális problémák is okozhatnak aluszékonyságot, például a depresszió egyik jellemző tünete lehet a sok alvás, sőt a kezelésére szolgáló antidepresszánsoknak is sokaknál van ilyen mellékhatása.
  • Az alvási apnoéval küzdők között is gyakori, hogy emiatt a súlyos alvászavar miatt nagyon kimerültek. Előfordulhat, hogy egy apnoés beteg rögtön elalszik, ahogy lefekszik, hiszen lehet, hogy napok óta nem aludt már mélyen.

Mit árul el, ha túl lassan alszol el?

  • Furcsának tűnhet, de a nehéz elalvás okai között hasonló dolgok húzódnak, mint a gyors elalvásnál. „Lassú elalvás lehet krónikus álmatlanság, krónikus fájdalom vagy kóros pszichés vagy fizikai állapot tünete” – részletezi Kristen Casey klinikai pszichológus. – Legtöbbször az elalvással küszködő emberek szoronganak vagy fájdalommal küzdenek.”
  • A lefekvés előtti rutinod is lehet a rossz alvás oka. Egy hétig figyeld meg, mikor fekszel le és előtte mit csinálsz, mit eszel, iszol. Ha nehezen alszol el, akkor be kellene vezetned egy fix rendet, amit minden nap követsz. Persze hétvégéken, szabadság alatt vagy különleges ünnepeken ez úgyis borul, de hétköznapokon próbáld betartani. 
  • Egyes betegségeknél is lassú lehet az elalvás, a tüdőproblémák jellemző velejárója, hogy a köhögés vagy a légszomj miatt nehezen alszanak el a betegek.
  • A túl erős és folyamatos stressz, a szorongás és a depresszió is okozhat alvási problémát.
  • Egyes gyógyszerek és a koffein is élénkíthetnek, az orvosság mellékhatásáról egyeztess az orvosoddal, kávét pedig ne igyál délután kettő után, hogy biztosan kiürüljön este 10-ig.
  • A napközbeni szunyókálásról is megoszlik a szakemberek véleménye. Nagyon kimerült embereknek segíthet, de nem túlterhelt, nem kimerül embernél nehezítheti az esti elalvást.
  • A kényelmetlen ágy vagy matrac is okozhat alvási problémát, érdemes utánajárni, milyen alvófelület lenne neked a legkényelmesebb.
  • A lelki problémák egyes esetekben szintén ébren tarthatnak, a félelem, a bizonytalanság olyan stresszhormonokat termel, ami nem engedi a mélyalvást, ennek persze vannak evolúciós okai (sebezhetőek vagyunk alvás közben), de terápiát igényel. Ez a folyamatos készenléti állapot teljesen kimeríti a testet és az elmét is.

Te ismered a legjobban a szervezeted igényeit, ha úgy érzed, nem stimmel valami az elalvással, kimerülten ébredsz vagy sokszor felriadsz éjjel, akkor fordulj szakemberhez, hogy kiderítsétek a probléma okait.

Nem megy az elalvás? Ez a vitamin segíthet!

Kiemelt kép: Getty Images