- A közmondások, szólások tapasztalatokon alapuló igazságokról szólnak.
- Nagy részük mára kikopott a köznyelvből, némelyiküket viszont manapság is előszeretettel használjuk.
- Töltsd ki kvízünket, és derítsd ki, hogy tudod-e a régi szólások, közmondások jelentését!
A közmondások, szólások egyszerű, metaforikus és szimbolikus módokon fejezik ki a jól ismert, örök érvényű, józan paraszti észen vagy tapasztalaton alapuló igazságokat. Minden ilyen, őseink bölcsességével átitatott mondás addig-addig szállt nemzedékről nemzedékre, mígnem a hétköznapi beszéd részévé nem vált.
Ezek az igazságok sokszor népmesei történetekből (apropó népmesék, legutóbbi Nők Lapja kvízünket kitöltötted már?) is visszaköszönhetnek ránk, ezzel is segítve a fiatalabb generációk okítását. Egy-egy ilyen mondás ugyanakkor konkrét helyzetekhez is kötődhet, ami tájegységenként és kultúránként akár egészen más értelmezést is nyerhet.
Ami biztosan közös bennük, azok a tapasztalatok, tanulságok, amelyek az adott népre jellemzőek. A közmondásaink a történelmünk mellett a kulturális sajátosságainkról és sokszínűségről is árulkodnak.
Nők Lapja kvíz: mennyire ismered a régies magyar szavakat?
Nők Lapja kvíz: Szólások, közmondások jelentése
Az „addig jár a korsó a kútra, amíg el nem törik”, a „hazug embert hamarabb utolérik, mint a sánta kutyát” a „bottal ütheti a nyomát”, az „egy követ fújni”, az „egyik kutya, másik eb” és az „ajándék lónak ne nézd a fogát” manapság is használatos, gyakran ismételt mondatok. Azonban senki „ne igyon előre a medve bőrére”, Nők Lapja kvízünkben most nem ezekről lesz szó.
Hogy ne legyen annyira egyszerű dolga a kedves olvasónak, 10 olyan szólás-mondást, közmondást gyűjtöttünk össze, melyeket ma már aligha hallani a modern köznyelvben. A válaszokat megéri alaposan átgondolni, hiszen ahogyan a mondás is tartja: „jó munkához idő kell”.
Készen állsz? Akkor rajta!
Most, hogy barangoltunk egy jót a múltban, vessünk egy pillantást a jelenre is! A tiniszleng például megy? Derítsd ki korábbi Nők Lapja kvízünk segítségével!
Kiemelt kép, tesztfotó: Fortepan / Magyar Földrajzi Múzeum / Erdélyi Mór cége