Ki ne szeretné, ha a nappaliban őrzött, nem túl szép családi festményről kiderülne, hogy valójában egy műkincsről van szó? Időről időre felbukkannak ilyen elképesztő esetek a világ különböző sarkaiban, a mostani történet azonban több, mint elképesztő.
Olcsó keretet kapott a borzalmas festmény
Capri szigetén álló otthonának pincéje takarítása közben bukkant rá egy ócskakereskedő arra a festményre, amelyről olasz szakértők megállapították, hogy egy eredeti Pablo Picasso által festett portré. Luigi Lo Rosso 1962-ben botlott az összetekert vászonba, amit hazavitt magával. A festmény ezután évtizedekig a nappali falán lógott egy olcsó, egyszerű keretben.
Nem aratott osztatlan sikert, Luigi felesége rendszeresen a „borzalmas” jelzővel illette.
A tulajdonosok most már tudják, hogy a portré Dora Maar francia fotóst és festőt ábrázolja, aki Picasso szeretője és múzsája volt. Lo Rossónak fogalma sem volt róla, hogy ki van a képen és ki alkotta azt, hiába látható a híres aláírás a kép sarkában. Azután támadt fel benne a gyanú, hogy fia, Andrea kérdezősködni kezdett egy művészettörténeti lexikon tanulmányozását követően.
A család végül szakértőkhöz fordult, és egy ismert művészeti alkotásokkal foglalkozó nyomozót, Maurizio Seracinit bízta meg az ügy felderítésével. Évekig tartó kutatás és nyomozás során Cinzia Altieri grafológus megerősítette, hogy a festményen lévő aláírás valóban a világhírű festőé.
„Miután minden egyéb vizsgálatot elvégeztek a festményen, az volt a feladatom, hogy tanulmányozzam az aláírást. Hónapokig tartott, amíg összevetettem más eredeti Picasso alkotásokkal.
Nincs kétség, hogy az ő szignója látható a képen.
Nincs arra bizonyíték, hogy hamis lenne” – közölte Altieri, aki egyben a műalkotások értékelésével és restaurálásával foglalkozó Arcadia Alapítvány tagja.
Egy Picasso mindig a legdrágább képek között van
Függetlenül attól, hogy kinek mennyire tetszik Picasso művészete, nem túlzás azt állítani, hogy már csak az értékük miatt is mindenki boldog lenne, ha birtokolna egy eredeti Picassót.
Évről évre elképesztő pénzekért kelnek el művei az aukciókon.
A Sotheby’s aukciósház 2023-as eladásai közül mindössze két festmény tarolt a százmillió dollár feletti kategóriában. A második legdrágábban eladott műalkotás egy Gustav Klim remekmű volt közel százhét millió dollárért, a legdrágább műkincs pedig Pablo Picasso Nő órával című festménye volt, amely majdnem száznegyven millió dollárért talált gazdára. Ezzel a művész második legdrágább műve lett.
A számok talán hűen érzékeltetik, hogy valóban kincsről van szó a Dora Maar portré esetében is, amely feltehetően 1930 és 1936 között készült. A feleség által ocsmánynak titulált festmény hatmillió dollárt ér.
Majdnem kihajították a műkincset
Az idősebb Lo Rosso időközben meghalt, ám fia, Andrea folytatta a kutatást a festmény története után. „Apám Capriról származott, és mindenféle holmit gyűjtött, hogy később szinte ingyen eladja azokat. Még a születésem előtt találta meg a festményt, de fogalma sem volt róla, ki az a Picasso” – mesélte Andrea.
„Nem volt különösebben kultúrember. Miközben Picasso műveiről olvastam az enciklopédiában, felnéztem a festményre, és összehasonlítottam az aláírását. Folyamatosan mondogattam apámnak, hogy hasonló, de nem értette. De felnőve folyamatosan tűnődtem rajta” – tette hozzá a férfi.
Többször felmerült, hogy megszabadulnak a képtől,
főleg mivel Andrea anyja ki nem állhatta az általa csak borzalmasnak titulált festményt. Andrea néhányszor megpróbálta felvenni a kapcsolatot a malagai Picasso Alapítvánnyal, de mindig elhajtották, mondván hamisítványról van szó. Ez részben érthető, mivel a művész több, mint 14 ezer művet készített, és naponta érkeznek bejelentések az eredeti festményekről.
A szakértők úgy gondolják, két hasonló portré is készülhetett Dora Maar festőről, de az biztos, hogy a Caprin talált eredeti műalkotás.
Pablo Picasso hihetetlen élete.
Kiemelt kép: Tony Vaccaro / Getty Images