Sokoldalú, kulináris tulajdonságai miatt az almaecet alapvető konyhai alapanyag, ha salátákat, pácokat és savanyúságokat készítünk. A régmúltban az emberek általános immunerősítőként is használták, de előszeretettel alkalmazták megfázás, köhögés, fáradtság és korpásodás, illetve lúgosító hatása révén gyomorégés ellen is.
  • Az almaecet áldásos hatásait már az ókorban is ismerték. 
  • Mi az az „anyaecet”, és miért jó a szervezetünknek?
  • Jótékony hatások ide vagy oda, azért óvatosan az almaecet fogyasztásával: mutatjuk a lehetséges kockázatokat is!  

A közelmúltban végzett kutatások kimutatták, hogy az almaecetet nem véletlenül szerették már az ókorban is. Fogyasztása tényleg valódi egészségügyi előnyökkel járhat – például csökkentheti a vércukorszintet és támogathatja a fogyást –, amennyiben jól használjuk, hiszen gyakorlatilag ugyanazokat a tápanyagokat (magnézium, kalcium, kálium, foszfor, pektin, béta-karotin, A- és C-vitamin) tartalmazza, mint a frissen facsart almalé.

Az almaecetet fermentálás útján, két lépésben állítják elő. Először az almát összezúzzák, majd élesztőt adnak hozzá, hogy felgyorsítsák az erjedési folyamatot, így a cukor néhány hét múlva alkohollá alakul. Ezután a természetes baktériumok ecetsavvá bontják az alkoholt – ennek köszönhető a csípős íz és illat.

A fermentációs folyamatoknak köszönhetően az almaecet probiotikumokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag – minél sötétebb a színe, annál több jótékony vegyületet tartalmaz. 

Ezért használjunk almaecetet minden nap

Éltető erejére Victoria Beckham is esküszik, aki 2021-ben a nagyérdeművel is megosztotta, hogy mivel indítja a napot:

„Az első dolog, amit minden reggel megiszom, az 2 teáskanál almaecet”

– árulta el Victoria. Utánajártunk, miért érdemes követnünk az egykori Spice Girl példáját!

Reggel vagy este: mikor a leghatásosabb az almaecet?

1. Segíti a vércukorszint-szabályozást

Az almaecetet gyakran emlegetik a vércukorszint-szabályozás egyik természetes eszközeként – és nem véletlenül. Glikémiás szabályozásra gyakorolt pozitív hatását több tanulmány is alátámasztotta: a benne lévő ecetsav lassítja a szénhidrátok emésztését, és csökkenti a cukrok véráramba jutásának sebességét is, ami egyenletesebb vércukorszintet eredményez. A legjobb eredmény elérése érdekében étkezés előtt 15 perccel ajánlott meginni.  

2. Javítja az emésztést 

Mivel az almaecet probiotikumokban bővelkedik, az emésztőrendszer is meghálálja a fogyasztását. Figyeljük a palack alján lévő zavaros üledéket, ami egy anyaecet néven emlegetett, hasznos baktériumokból álló, erjedési folyamatok során keletkező kultúra! Ha kihasználnánk az előnyeit, inkább

szűretlen, anyaecetes fajtát válasszunk, mert abban több a probiotikum és más jótékony vegyületek.

A probiotikumok szerepétől ebben a cikkben írtunk – kattints a linkre!

3. Támogatja a fogyást

Bár a kutatások egyelőre gyerekcipőben járnak, néhány kisebb tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az almacet a fogyásban is segíthet, tekintve, hogy az ecetsav képes lehet elnyomni az étvágyat és a falási rohamokat.

almaecet egészségügyi előnyei

Az almaecet csökkenti az étvágyat és segíti az anyagcserét. Fogyasszuk étkezés előtt, vízzel hígítva (fotó: Getty Images)

Persze önmagában nem elegendő, ha almaecetet fogyasztunk. Legyen bármennyire is hatásos, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott táplálkozást és rendszeres testmozgást, ugyanakkor mégis nagyszerű kiegészítője lehet az életmódváltásnak – azaz nem veszíthetünk vele semmit, ha a napi étkezések részévé tesszük.   

4. Csökkenti a koleszterinszintet

Eddigi kutatási eredmények alapján napi egy kanál almaecet csökkentheti a trigliceridek (vérzsírok vagy neutrális zsírok) szintjét a szervezetben, ami a szív egészségére is hatással lehet.

A szív egészsége több tényezőtől függ, és még a genetikán is múlhat. Ami viszont az étkezési szokásokat illeti, biztos, hogy sokat rontunk a helyzeten, ha egészségtelen, zsírban gazdag ételeket fogyasztunk, így ha a szívünket is óvnánk, nem elég csak és kizárólag az almaecetre hagyatkozni.  

Az almaeceten túl: ha fontos számunkra a szív állapota, ezeket az ételeket fogyasszuk!

5. Ne csak igyuk, kenjük is – a hajunk is meghálálja!

Mivel minimális baktérium- és gombaölő hatása is van, az almaecet régóta használt házi alapanyag a szépségápolásban is. Egyrészt nyugtatja a fejbőrt, szabályozza a faggyútermelést, antibakteriális hatása révén a korpa ellen is bevethető, másrészt a kemény csapvíz hatásait is enyhítheti.  

A kemény csapvíz sok ásványi anyagot, például kalciumot, magnézium-hidrogén-karbonátot és szulfátokat tartalmaz, ami egy idő után a hajunkon és éreztetheti a hatását. Az almaecetben lévő hasznos vegyületek segíthetnek megakadályozni a kalcium túlzott felhalmozódását a hajszerkezetben, vagyis fényesebbé és puhábbá varázsolja a tincseket, ha samponozás után használjuk.

Kockázatok és mellékhatások

Noha az almaecetnek számos lehetséges egészségügyi előnye van, elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a kockázataival és mellékhatásaival.

Ha kipróbálnánk, fontos tudni, hogy csak hígított formában érdemes alkalmazni!

Amennyiben kis mennyiségben, vízzel hígítva fogyasztjuk napi egy teáskanállal, nem lőhetünk mellé az almaecettel. Ha azonban túlzásba visszük a mennyiséget, vagy önmagában isszuk, nemcsak a fogzománcot károsítjuk, de a savas refluxnak is megágyazunk.

A hígítatlan almaecet magas savassága irritációt okozhat, sőt, a gyomorfekélyben szenvedőknél a tüneteket is súlyosbíthatja. Az almaecet emellett kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel is, megváltoztatva azok szervezetre gyakorolt hatását, így mindenképp kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát, mielőtt az étkezések napi részévé tennénk!

Kiemelt kép: Getty Images