ekcéma meleg víz

Itt az ekcémaszezon! Most akkor árt a meleg víz vagy nem?

Örök kérdés az ekcémások között, hogy szabad-e hosszan, meleg vízben tusolni vagy csak ártunk vele. Most kiderül, mi az ideális a viszkető, gyulladt bőrnek!
  • Az ekcéma gyógyításában két iskola létezik, az egyik minél kevesebb fürdést javasol, a másik nem korlátozná a zuhanyozást.
  • Több millió ember küzd a világon ezzel a bőrbetegséggel, sokaknak a hideg beköszöntével sokat romlik az ekcémája.
  • Milyen hőfokú vízzel és mennyi ideig érdemes tisztítani a beteg, irritált bőrfelületet?

Ahogy szelesre és hűvösebbre fordul az idő és egyre többet vagyunk zárt ruhában, és annál irritáltabb, szárazabb lesz a bőrünk, erre jön rá a fűtési szezon száraz levegője, ami aztán tényleg minden ekcémást viszketésre készetet. Rengetegféle bőrérzékenység létezik, ki kell tapasztalnunk, hogy milyen ruhákat, öblítőszereket, testápolási termékeket visel el a bőrünk.

Arról nem is beszélve, hogy van, akinek ételek okozzák az irritációt, sokaknak van hideg ekcémája, vagyis elég, ha hideg levegővel érintkezik, és muszáj megemlíteni azt is, hogy a bőrbetegségre hajlamosaknál a stressz is indikátor lehet.

Az ekcéma egy autoimmun bőrbetegség, amely vöröses, néha lilás vörös elszíneződött és viszkető foltok megjelenését okozza a bőrön. Az állapot krónikus, és könnyű összekeverni más, viszkető bőrbetegséggel, ezért mindenképp érdemes vele bőrgyógyászhoz fordulni, hiszen a kivakart, vérző, sebes bőrrepedésekben megtelepedhetnek a kórokozók, amitől könnyen elfertőződhet. Különösen gyerekeknél veszélyes, amikor koszos kézzel, körömmel kezdenek el vakarózni.

Lehet meleg vízzel zuhanyozni naponta?

Az ekcémások között örök kérdés, hogy ki mennyit és milyen gyakran fürdik. Akiknek súlyos állapotban van éppen a bőre, azoknak egyáltalán nem javasolt, hogy sokáig ázzanak a kádban, azonban a zuhanyozás sok előnnyel jár, akár naponta kétszer is. Ha nem is órákig ázni a tus alatt, de

egy gyors, langyos zuhannyal, olajos fürdetővel mindenképp tisztítsuk az érzékeny bőrt és a sebeket.

Hidegben azt a legnehezebb megállni, hogy ne állítsuk forróra a csapot, hiszen nagyon jól esik a meleg gőzben ellazulni. És pont ez az, ami a esti fürdés mellett szól, hiszen a zuhanyozás ellazítja az izmokat, kellemesen elernyedünk, ami a feszültségoldás egyik legjobb formája. 

Tehát ha egy fellángoló ekcéma kialakulásában szerepet játszik a stressz és a szorongás, akkor inkább lazítsunk kicsit és ápoljuk fürdés után extrán a beteg bőrt.

ekcéma-meleg-viz

A kézmosást sem lehet megspórolni, úgyhogy a kéz bőrét extrán kell ápolni ebben az időszakban (Fotó: Getty Images)

Hány fokos víz az ideális ekcémásoknak?

Mivel az ekcéma egy gyulladási folyamat, nem szabad nagyon meleg vízben zuhanyozni. Ha bírjuk,

tartsuk 30 fok alatt a hőmérsékeletet, és olajos vagy krémes tusfürdőt használjunk.

Miért tapasztalja mégis sok ekcémás, hogy a forró víztől gyors enyhülést éreznek? Ez egy becsapós dolog, hiszen a meleg zuhany csak (a vakarózáshoz hasonló módon) stimulálja a bőrt, vagyis a forró víznek viszketéscsillapító hatása van. Ám ha sokat vagyunk meleg víz alatt a kisebesedett, száraz bőrünkkel, akkor csak rontunk a helyzeten, mert a meleg víz szárítja a bőrt. 

Az őszi-téli időszak másik „sláger” bőrbetegsége, az ótvar.

Nagyon fontos, hogy a berepedezett, kisebesedett bőrt jól megtisztítsuk naponta. Ahogy finoman megtörölköztünk, azonnal krémezzük be testápolóval az egész tetsünket, az ekcémás foltokat pedig kezeljük speciális gyógynövényes vagy szteroidos krémmel, amit az bőrgyógyászunk javasolt. Ne várjuk meg, hogy teljesen kiszáradon újra a fürdés után a bőr, mert akkor nagyon elkezd viszketni.

Ezt az 5 szabályt tartsd be, ha ekcémás vagy:

  • Sose használj illatosított, színezett tusfürdőt, testápolót, naptejet, főleg ne olyat, amiben szintetikus anyagok vannak.
  • A fürdést korlátozd 5-10 percre naponta, ha kétszer zuhanyozol, akkor legyen maximum 5-5 perc.
  • Nagyon irritált bőrre jó lehet a zabpehely, szódabikarbóna, só vagy ecet hozzáadása a fürdőhöz, mert segíthet a bőr megnyugtatásában.
  • Fürdés után mindig nagyon puha, természetes anyagú ruhákat vegyünk fel, amik sehol sem dörzsölnek, szorítanak. 
  • Ha olyan munkát végzünk, vagy sokat sportolunk, akkor inkább iktassunk be egy extra zuhanyt, mert a sós izzadság is kikezdi az ekcémás foltokat.

Nem szabad várandósan sok fertőtlenítőszert használni, ugyanis növelheti baba bőrbetegségekre, ekcémára való hajlamát.

Kiemelt kép: Getty Images