- A kezdeti rózsaszín ködben könnyű figyelmen kívül hagyni a baljós előjeleket.
- Ha ez az 5 tényező jelen van, nagy valószínűséggel kudarcra van ítélve a kapcsolatunk.
- A szakértő szerint ezt tehetjük, ha úgy tűnik, a közös jövő már bizonytalanná vált.
Egy kapcsolat kibontakozásának kezdeti szakaszában, amikor még minden szépnek és jónak látszik, nehéz elképzelni, hogy akár rövid időn belül is viharossá fordulhatnak a dolgok. Számtalan példát látunk a környezetünkben arra, hogy egyszer csak felszáll a mindent elhomályosító rózsaszín köd, és az érzelmek átcsapnak a másik végletbe, mérgező közeget teremtve mindkét fél számára.
Persze ezt sajnos a saját bőrünkön is megtapasztalhatjuk, ráadásul az elhúzódó, elbagatellizált párkapcsolati harcok csak tovább mélyítik a sebeket, sőt meg is nehezítik a továbblépést, még akkor is, ha voltak korábban figyelmeztető jelek. Merthogy nagyon gyakran ezek a vörös zászlók jól láthatók a környezetünk számára, csak mi nem akarjuk észrevenni őket. Egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk a toxikus kapcsolatok nyilvánvaló ismérveit, mert abban bízunk, hogy a dolgok majd valamilyen csoda folytán jobbra fordulnak.
Ez az 5 rejtett jele, hogy a kapcsolat hamarosan tönkremegy
Barbara Bloomfield párkapcsolati tanácsadó szerint ez a magatartás gyakoribb mint gondolnánk, ezért – hogy idejében felkészítse pácienseit – igyekszik felhívni a figyelmet azokra a viselkedésmódokra, melyek előre jelezhetik egy kapcsolat borítékolható kudarcát.
1. A másik nem mutat tiszteletet feléd
A tisztelet az egyik legfontosabb tartópillére egy párkapcsolatnak, melyhez már a kezdetektől fogva érdemes tartani magunkat, különben később teljesen elveszik a másik iránti nagyrabecsülés. Barbara Bloomfield szerint az egyik azonnali vészjel, ha valaki lenézi a partnerét és tiszteletlenül bánik vele, legyen szó privát vagy nyilvános szituációról.
„A szavaknak nagy erejük van, és majdnem olyan fájdalmasak lehetnek, mint a fizikai sérülések. Emlékszem, egy korábbi ügyfelem megosztotta velem, hogy a partnere mélyen fájdalmas és személyes dolgokat hozott fel a múltjából, amiket korábban ő őszintén megosztott vele.” A végeláthatatlan harcok valójában sehová sem vezetnek, csak arra irányulnak, hogy érzelmileg megsebezzék a partnert, ami hosszú távon mély lelki sebeket okozhat.
2. Érzelmileg bántalmazó a viszony
Van azonban ennek a mérgező párkapcsolati dinamikának egy súlyosabb vállfaja, amikor a másik elbűvölő és kedves a nyilvánosság előtt, de amint bezárul az ajtó, azonnal megváltozik. Az érzelmi abúzus azonban nem csupán a nyílt viselkedésben nyilvánul meg: a manipuláció, a dicséretnek álcázott kritizálás, a megszégyenítés, az elnyomás és a kontrollálás is ezek közé a rejtett eszközök közé tartozik.
„A családon belüli erőszak egyik első figyelmeztető jele, ha valaki nem akarja, hogy a partnere találkozzon a barátaival, a családjával, vagy házon kívül dolgozzon.
Ez a viselkedés általában fokozatosan alakul ki, és az irányító partner egyértelmű ismérve.” A sikeres és kiegyensúlyozott párkapcsolatok alapja a kölcsönös támogatás, ami nem kizárólag a pozitív életeseményekhez kapcsolódik. A kellemetlen helyzetekre adott durva reakciók idővel éket vernek a partnerek közé.
3. Úgy érzed, nem lehetsz önmagad
Amennyiben egy kicsit is úgy érezzük, nem fordulhatunk nyíltan a másik felé, esetleg félünk a visszajelzésétől vagy úgy gondoljuk, úgysem értene meg bennünket, azt mindig érdemes vészcsengőként felfogni.
Ha pedig mindemellett nem tudunk miről beszélgetni a másikkal, és már a fizikai érintésére sem vágyunk, akkor végérvényesen biztosak lehetünk benne, hogy a kapcsolat a végéhez közeledik. Természetesen az is előfordulhat, hogy partnerünknek segítségre van szüksége, hogy megfelelően ki tudja fejezni az érzéseit, hiszen könnyen lehet, hogy gyermekkora vagy neveltetése miatt kevésbé jó az erőszakmentes kommunikációban. „Viszont ha egyikük sem tud mit mondani a másiknak, akkor igen, ez valószínűleg egy összeférhetetlen kapcsolat” – figyelmeztet a szakértő.
4. Arról fantáziálsz, hogy más életet élsz
Mindannyiunkkal megesik, hogy azon kapjuk magunkat, más életről fantáziálunk, de ha gyakran gondolunk rá, milyen lenne, ha elhagynánk a partnerünket – vagy másokkal randiznánk – az már nem jelent túl jót. Elégedetlenségre és hiányérzetre utalnak az effajta szokások, melyek jobb esetben arra ösztönöznek, hogy nyíltan beszéljünk a másikkal vágyainkról.
Ha azonban a fantáziálás tartósan jelen van, érdemes lehet átgondolni a kapcsolat jövőjét.
Barbara Bloomfield azt mondja, az álmodozás egészséges még akkor is, ha ezeknek a gondolatoknak a megvalósítása nem mindig jó ötlet. „Meg szoktam kérdezni a tanácstalan kliensektől: »El tudod érni, amit szeretnél az életben, és közben meg tudod tartani ezt a kapcsolatot?«”
5. Szélmalomharcot vívsz minden nap
Eljuthatunk arra a szintre, amikor már a kommunikáció sem segít, és egyszer csak észrevesszük, hogy ugyanazokat a csatákat vívjuk a partnerünkkel. E mögött valószínűleg egy mélyebb probléma húzódik, amit fel kell dolgozni, ehhez pedig nem árt szakértő segítségét kérni. A párkapcsolati tanácsadó szerint sok esetben egy tudattalan elem miatt választunk ki bizonyos embereket magunk mellé. Ám ezek a mögöttes okok nem mindig egészségesek, ezért fontos, hogy tudatosabban lássuk, miért ismételjük meg ugyanazokat a mintákat.
Ezt teheted, ha úgy érzed, a kapcsolatod kudarcba fullad
A párkapcsolati problémák megoldásánál két nagyon fontos tényező van, melyet jó, ha figyelembe veszünk: a közös elköteleződést, vagyis hogy hajlandóak vagyunk dolgozni a kapcsolaton, illetve azt, hogy nyíltan és átgondoltan kommunikáljunk egymással.
Vita esetén érdemes lehűteni a kedélyeket, hogy tiszta fejjel, egy csapatként tudjunk a megoldásra koncentrálni. Segíti a helyzetet, ha időről időre felidézzük azokat a szép dolgokat, melyek eredetileg összekötöttek minket.
Ha valóban összeférhetetlenség áll fenn és már teljesen kikopott a kölcsönös tisztelet, vagy folyamatos a bántalmazás – akár érzelmi, akár más módon – akkor valószínűleg nem lehet már megmenteni a kapcsolatot. Ebben az esetben jobb, ha megadjuk egymásnak az új esélyt egy boldog, egészséges kötődésre, és bármennyire fájdalmas, de búcsút mondunk a közös jövőnek.
Még csak randizunk – Mi a fontos egy párkapcsolatban és mi tényleg tilos?
Kiemelt kép: Getty Images