Nem áll rosszul Budapest, ha vendégszeretetről van szó. Egy nemzetközileg elismert utazási magazin nemrégiben arra kérte olvasóit, szavazzanak arról, mely európai városokban érzik magukat a legjobban. Vajon hol találkoztak a legnagyobb vendégszeretettel?
Az 1987-ben útjára indult Condé Nast Traveller célja, hogy utazási inspirációt nyújtson olvasóinak. Emellett pedig hasznos tippeket, útmutatásokat és ajánlásokat is nyújt a legjobb szálláshelyekről, éttermekről, és látnivalókról.
A magazin rendszeresen publikál részletes listákat, útikalauzokat, ismert utazókkal készült interjúkat, valamint beszámol az iparág legújabb trendjeiről is. Nemrégiben egy olyan listát állítottak össze, amelyben európai városokat rangsoroltak aszerint, hogy mennyire érzi magát otthon bennük az egyszeri utazó. A rangsor alapja természetesen nem pusztán a szerkesztőség egyéni preferenciáit tükrözte, hanem az olvasók visszajelzései alapján állt fel. A listán Budapest is szerepel.
Szerinted mi tesz egy várost igazán otthonossá? Te mitől érzed azt külföldön, hogy örömmel fogadnak, hogy a város befogad, netán magához is ölel? Egy várost sokféle tényező tehet barátságossá.
Mitől barátságos egy város?
Infrastrukturális adottságai például jelentős szerepet játszanak abban, hogy milyen az odautazók vagy az ott lakók közérzete. A jó közlekedési rendszer (külföldiként ez olyan, ami nemcsak átlátható, de legalább angol nyelvű táblákkal is segíti az eligazodást), a gyalogosbarát utcák, a kerékpárutak, a zöldterületek és a tiszta, rendezett környezet mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy város lakói és látogatói is kényelmesen és biztonságban érezzék magukat.
A kulturális sokszínűség és a szabadidős lehetőségek széles választéka szintén barátságosabbá tehet egy várost.
Ha ugyanis mindenki talál számára érdekes programokat, könnyebben kapcsolódik másokhoz, ismeretségeket, sőt, akár barátságokat is köt. Emellett a közbiztonság, a hozzáférhető szolgáltatások, és az élhető környezet – kevés zaj, tiszta levegő – lehetnek még olyan tényezők, amelyek növelik egy város barátságos jellegét, és azt az érzést keltik, hogy jó ott élni vagy oda látogatni.
A legfontosabb viszont talán az, hogy milyen emberek lakják a várost. Nincs az a modern és élhető környezet, ami elfeledteti, ha a városlakók olyanok, mint a pokróc. És nincs az a kicsit kupis városkép se, amit ne dobna fel, ha csupaszív emberek lakják az adott települést.
Turistaáradat és vendégszeretet
Csupaszív városlakónak lenni a globális turizmus korszakában persze nem mindig könnyű. Az elmúlt időszakban egyre több olyan hírt olvastunk, ami arról szólt, hogy Európa leginkább felkapott turista-célpontjai bemondták az unalmast. Ha tehetnek, lehúznák a rolót a turisták előtt, mert elviselhetetlennek érzik az áradatot. Vannak viszont olyan városok is, amelyek a nehézségek ellenére még mindig szívesen fogadják a turistákat.
A Condé Nast Traveller Readers’ Choice Awards nemrég közzétette Európa legbarátságosabb városainak listáját. A lista a magazin olvasóinak visszajelzései alapján állt fel, a szavazóknak egy százpontos skálán kellett értékelniük Európa nagyvárosait. A rangsor tanúsága szerint (turista-áradat ide vagy oda) a kontinens keleti csücskétől a nyugatig, a skandináv térségtől a mediterrán tájakig mindenhol találhatók barátságos városok.
Top 10 vendégszerető város
A felsorolás 4.-10. helyén az alábbi városok szerepelnek
- Bécs
- Berlin
- Palma
- Koppenhága
- Lisszabon
- Milánó
- Nápoly
Az utazási magazin közlése szerint a szavazók a városok más-más tulajdonságait emelték ki a szavazás során. Bécset csendes, családias volta emeli barátságossá, Nápolyt lazasága, Berlint pedig izgalmas és sokszínű éjszakai élete teszi olyan hellyé, ahol jó lenni
A legvendégszeretőbbnek idén Stockholmot választották a szavazók. A svéd főváros 94,07 pontot ért el a lehetséges százból. A svédek híresek udvariasságukról és vidámságukról, így aligha lepődünk meg, ha azt halljuk, szívesen látogatnak hozzájuk a turisták.
A város vonzerejét tovább növelheti az is, hogy még csak mostanában kezdik el felfedezni a a turisták, így a városlátogatók tömege egyelőre még elviselhető. Kérdés, meddig tart majd ez a jó világ: előrejelzések szerint a klímaváltozással párhuzamosan egyre inkább keresni fogjuk azokat az úti célokat, ahol nincs fullasztó hőség.
A második helyen fővárosunk, Budapest végzett, szintén remek 91,88 ponttal. Budapestben annak lazaságát, építészeti értékeit és olcsóságát díjazzák a turisták, akik idén már majdnem olyan számban látogattak el hozzánk, mint a Covid-járvány előtt. A harmadik helyen Valencia végzett 91 ponttal.
A turisztikai ipar szélesebes változásait jól jelzi, hogy a tavalyi top tízből (Siena, Cork, Dublin, Helsinki, Belgrade, Malaga, San Sebastián, Dubrovnik, Bucharest, Ljubljana) egy sem tudott felkerülni az idei listára.
Mit hoz a jövő?
Az európai tömeges városlátogató utazás lassan ugyanazon a fordulatszámon pörög, mint Covid-járvány előtti időszakban. Mióta a kontinensen belül szinte fillérekért utazhatunk, egyre többen ruccannak ki akár csak 1-2 napra is egy-egy európai városba. Szakemberek ugyanakkor figyelmeztetnek: ennyit repkedni hosszú távon fenntarthatatlan és nagyon káros a környezetre.
Szerencsére akkor sem kell lemondanunk az utazásokról, ha kevesebbet szállnánk repülőre. Vasúttal Európa számos országába könnyen és gyorsan eljuthatunk, némileg kisebb lelkiismeret-furdalás árán.
És azt tudtad, hogy a tudomány szerint Budapest még Bécsnél is szebb?
Kiemelt kép: Getty Images