Kevés annál utálatosabb dolog létezik, mint mikor az ember képtelen visszaszenderülni és kialudni magát egy éjszakai felriadás következtében. Ilyenkor csak számoljuk a perceket, bámuljuk a plafont, esetleg a telefonunk képernyőjét. Az ágy egyre kényelmetlenebb, mi pedig egyre fáradtabbak leszünk. Mégsem tudunk újra elaludni. Csak tetézi a bajt, ha másnap fontos teendőnk van. De enélkül is nagy károkat okozhat, ha rendszeresen nem tudjuk kialudni magunkat.
Az alvászavar enyhébb esetben ingerlékenységet, levertséget, megnövekedett étvágyat, koncentrációs és memóriazavarokat okozhat. Súlyosabb esetben magas vérnyomást, a szív és a vérkeringés károsodását, gyomor- és bélrendszeri zavarokat, az immunrendszer gyengülését, sőt, akár cukorbetegséget is előidézhet. Nagyon fontos tehát, hogy mindent elkövessünk az elegendő és jó minőségű alvás érdekében.
Alvás: Felriadás esetén ezt ne tegyük!
Sok szó esik arról, hogy éjszakai felriadás esetén érdemes kerülni a telefon nyomkodását, a tévézést, a nassolást (érdemes inkább olvasni, megnyugtató zenét hallgatni, nyújtózkodni vagy mászkálni kicsit a lakásban, hogy elfáradjunk). Szakértők szerint azonban van még egy konkrét dolog, amit mindenképpen el kell kerülnünk, ha mielőbb vissza szeretnénk aludni.
Dr. Fiona Barwick, a Stanford Egyetem alvással foglalkozó programjának igazgatója szerint nagyon fontos, hogy éjszakai felriadás esetén ne kezdjünk el azon idegeskedni, hogy miért nem tudunk visszaaludni. „Ha azon emészted magad, hogy nem tudsz aludni, az csak még éberebbé és nyugtalanabbá tehet. Jobb ötlet, ha inkább elfogadod a helyzetet, nem állsz ellen az ébrenlétnek, és találsz valamit, ami eltereli a figyelmedet” – nyilatkozta a Selfnek.
Egy másik szakértő, Luis F. Buenaver a John Hopkins Medicine kérdésére hasonlókat válaszolt. Szerinte a legfontosabb teendő felriadás alkalmával, hogy ne maradjunk az ágyban. „Üljünk át a másik szobába, és olvasgassunk egy kényelmes fotelban. De csak éppen annyi fénynél, hogy a betűket jól lássuk. Ha a másnapi teendőkön vagy egy fontos problémán zakatol az agyunk, tereljük el a gondolatainkat halk zenével vagy egy interjú hallgatásával.
Ne csináljunk semmi stresszes dolgot, ne álljunk neki dolgozni vagy a számláink kifizetésének!”
– magyarázza. De egyetértettek abban is, hogy nem érdemes előre bosszankodni a másnap miatt sem. A legtöbb, amit tehetünk, hogy türelemmel és belátással elfogadjuk, hogy a holnap valószínűleg egy kicsit nehezebb lesz a megszokottnál, de a minimumon akkor is le tudjuk majd hozni. Ez legyen a cél. Fontos az is, hogy (ha nem szoktunk) ne szunyókáljunk nap közben, és ne feküdjünk le hamarabb másnap este sem, hanem a megszokott rutinunkat kövessük. Így fogunk a legkevésbé kizökkenni ritmusunkból.
Ezek a vitaminok segíthetnek, hogy jobban menjen az alvás
Kiemelt kép: Getty Images