- A borsmenta nem csupán fűszernövény, gyógyhatásait már évszázadokkal korábban felismerték.
- Kapszula formájában jótékonyan hat az emésztésre és egy sor külső problémára is.
- A borsmentaolaj kiváló hajhullás ellen, mi több, természetes módon serkenti a haj növekedését.
A borsmenta nem feltétlenül az a fűszernövény, melyről a gyógyítás jut először eszünkbe. Sokkal gyakrabban gondolunk vele kapcsolatban arra, hogy szimplán csak friss és hűsítő, hiszen általában véve a fogkrémek és teák, mentolos cukorkák alapösszetevője. Ám mindezekből is látszik, hogy méltatlanul alábecsüljük ezt a sokoldalú mentafélét, melyet évszázadok óta használnak a gyomor- illetve bélrendszeri panaszok kezelésére is.
A tudománya álláspontja szerint azonban továbbra is érdemes lenne beépítenünk a hétköznapokba ezt a gyakorlatot, és nagyobb figyelmet szentelni a borsmentaolaj jótékony hatásainak.
Gyógyító fűszernövény
Természetesen senki sem hibáztatható azért, mert mindössze konyhakerti formájában ismeri a borsmentát. Mivel erőteljes illatához hasonlóan íze is kellemesen frissítő, ezért a gyógyászati célokon túl leginkább ízesítőként, valamint helyileg – például izomlazításra, viszketésre vagy fejfájásra – továbbá illatosítóként vagy bogarak ellen használjuk. Gyakran találkozhatunk vele ételekben és italokban, de
kozmetikumokban, krémekben és étrendkiegészítőkben egyaránt közkedvelt hozzávaló.
Azonban nem árt tudni, hogy a fodormenta és a vízi menta keresztezéséből született növény illóolaja (melyet a borsmenta leveleiből, valamint virágos részeiből nyernek ki) egészségünkre nézve rendkívül értékes, így a későbbiekben nem árt ilyen szemmel is tekintenünk erre a közönséges fűszernövényre.
A főként Európában és Észak-Amerikában őshonos növénynek – mentaféle lévén – ugyanis hosszú története van a gyógyászati felhasználásban. Alkalmazása egészen az ókori Egyiptomig, Görögországig és Rómáig nyúlik vissza, ahol leginkább gyomorpanaszok enyhítésére használták, de napjaink kutatásai szerint is egyre biztosabb, hogy ebben rejlik a borsmenta gyógyereje.
Az olaj ugyanis bizonyítottan hatással van a nyelőcsőre, a gyomorra, a vékonybélre, az epehólyagra és a vastagbélre, méghozzá főként izomlazító tulajdonságai révén.
Irritábilis bél szindróma esetén is hatásos lehet
A borsmentaolaj fájdalomra, légúti problémák esetén, baktériumok és gombák ellen, a fáradtság kezelésére és a koncentráció javítására egyaránt gyógymódot kínálhat, ám bizonyítottan az emésztési zavarok ellen (például gyomorégés) lép fel a leghatékonyabban.
A tudományos kutatások szerint a borsmentaolaj kapszula formájában csökkenti az IBS, vagyis az irritábilis bél szindróma tüneteit,
elmulasztja a hányingert, segíthet a bélgörcsök enyhítésében és a gyomor működésének javításában. Orvosszakértők az endoszkópia és a beöntések során is előszeretettel támaszkodnak rá, ugyanis – a már említett izomlazító hatás révén – megakadályozhatja a gyomor-bél traktus görcseit, segítve ezzel a vizsgálati folyamatokat.
Fájdalmas székletürítés? – Ezek az okok állhatnak a kellemetlen tünet hátterében.
Egy, a borsmentaolaj előnyeiről végzett kutatás (mely 12 vizsgálatot vont össze) kimutatta, hogy a borsmentaolaj kapszulák az IBS tünetei közül különösen a hasi fájdalmat enyhítették sikeresen. Bár ezzel kapcsolatban még zajlanak a kutatások, az már biztosan látszik, hogy a borsmentaolaj rendkívül hasznos lazító, gyulladás- és fájdalomcsillapító hatást fejt ki a bélrendszerben.
Borsmentaolaj bőrre és hajra?
Mint látható, a borsmentaolaj számos egészségügyi előnnyel bír, így gyógyító erejét mindenki személyre szabottan hasznosíthatja. Arra már kitértünk, hogy kapszula vagy étrend-kiegészítő formájában milyen jótékonyan hat az emésztési zavarokra és az IBS tüneteire, de vajon gondoltuk volna, hogy az olajat közvetlenül a bőrre kenve is alkalmazhatjuk?
A borsmentaolajat tartalmazó bőrápoló készítményeket nyugodtan alkalmazhatjuk kiütésekre, gyulladásos problémákra, de fejfájásra, izom- és ízületi fájdalomra, allergiás tünetekre is enyhülést hoz. Segíthet fájdalom, viszketés és hajhullás esetén, sőt, külsőleg használva a megfázás és az arcüreggyulladás tüneteit is csillapítja.
A borsmentaolaj nem csupán a hajhullás megelőzésében segíthet, hanem a haj növekedését is természetes módon támogatja.
Egy tanulmány szerint hatékonysága a minoxidil alapú (a magas vérnyomás és a hajhullás kezelésére használt gyógyszer) készítményekkel vetekszik. Fő hatóanyaga, a mentol a bőrön alkalmazva fokozza a véráramlást, serkenti a fejbőrt és általa a haj növekedését. Bár vannak, akik közvetlenül a fejbőrre csepegtetnek borsmentaolajat, érdemes használat előtt inkább hígítani – jó bázisolaj lehet a kókuszolaj vagy a jojobaolaj. Ebből a keverékből adjunk pár cseppet a samponunkhoz és a balzsamunkhoz a kívánt hatás elérése érdekében.
Így vásároljunk borsmentaolajat
Borsmentaolajat számos helyen találunk a szupermarketektől kezdve a gyógyszertárakon át a bioboltokig, de online szintén rendelhetünk különböző oldalakon keresztül. Vásárláskor azonban fontos, hogy figyeljünk néhány apróságra, hogy valóban csak 100%-os olaj landoljon a kosarunkban. Mindig keressük a címkén a növény latin nevét (Mentha piperita), nézzünk utána az országnak, ahol termesztették és olvassuk el részletesen az olaj tisztaságáról és a hozzáadott összetevőkről szóló részeket.
Pluszpont, ha jó hírű, régóta működő cég állította elő a terméket, és az is szempont, hogy sötét színű üvegbe adagolták, mivel ez megvédi az olajat a napfénytől és a káros UV-sugárzástól, ami miatt az veszítene hatóanyagaiból. Mindezek mellett ugyanakkor nagyon fontos, hogy használat előtt konzultáljunk egy egészségügyi szakemberrel. Alaposan járjunk utána a helyes alkalmazásnak és a választott márka minőségének, valamint minden esetben végezzünk bőrpróbát, bármilyen olajat is szerzünk be személyes használatra.
Hajnövesztés természetesen: a legjobb olajok a rozmaringtól a szőlőig.
Kiemelt kép: Getty Images