philippe brenot szex hihetetlen története könyv interjú

„A szexualitás az élet leginkább érzelmekkel terhelt területe” – Interjú Philippe Brenot szexológussal

Csak akkor érthetjük meg önmagunkat, ha tudjuk, hogy honnan jöttünk.

Kleopátra találta fel a vibrátort, amely valójában egy méhekkel teli papirusztekercs volt, a spermát egy holland boltos fedezte fel véletlenül, miután önkielégítést végzett egy mikroszkópon, a nadrág szó pedig pozitív értelemben pornográfnak számított a viktoriánus Angliában. Csupán néhány elképesztő képkocka A szex hihetetlen története című könyvből, ami egy szellemes beszámoló és utazás a szexualitásról a csimpánzoktól kezdve a robotokig bezárólag.

A képregény formában megjelent könyv elsöprő siker volt Franciaországban, ahonnét elindult hódító útjára. Philippe Brenot pszichiáter, szexológus szerint azért lett azonnal sláger a kiadvány, mert

még nem született hasonló a témában.

A szex hihetetlen története egy még soha el nem mondott történetet mesél el, hiszen ötvözi az antropológiát, a szociológiát, a pszichológiát és a történelmet” – mondta el a Nők Lapjának a szerző, aki a PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztivál keretében érkezett Magyarországra. A hamisítatlanul francia Brenot könnyed eleganciával, tabuk nélkül beszélt a mai párkapcsolatok rákfenéjéről és a szexuális felvilágosítás fontosságáról.

Mi inspirálta, hogy megírja a könyvet, miért kell elmesélni a szex történetét?
A könyv egy kiadó megbízásából készült, amelyik osztozott a szexualitás története iránti érdeklődésemben. Számos könyvet írtam erről a témáról, de most lett igazán teljes a szexualitás történelmi freskója.

A szexualitás mindenki számára elsősorban személyes ügy, ahogyan azt 2024-ben megéljük, Budapesten vagy Párizsban…. És mindenki igyekszik megérteni, amit átél, leküzdeni a nehézségeit. Az emberi szexualitást azonban csak akkor tudjuk jól interpretálni, ha visszamegyünk az időben az evolúció megértéséhez. Pszichiáter és szexológus vagyok, az utóbbi területen kurzusokat vezetek a Párizsi Egyetemen, és minden nap találkozom szexuális nehézségekkel küzdő betegekkel, akiknek megpróbálok segíteni.

Ugyanakkor antropológus is vagyok, az emberiség eredetének szakértője. Ez lehetővé teszi számomra, hogy átgondoljam az evolúciót az idő múlásával, hogy megértsem:

mi az emberi a szexualitásban és mi az állati?

Hogyan fejlődött a szexualitásunk a 4 millió évvel ezelőtti korszak óta, amikor főemlősök voltunk? Hogy alakult a gondolkodás az évszázadok során napjainkig? Ezt mesélem el A szex hihetetlen történetében, az utat, ahogyan a szexualitás emberivé vált. Majd az összes olyan történelmi periódust, ahol a kultúra valamilyen formában módosította vagy hatással volt rá, és ahogy fokozatosan feloldották a tilalmakat, hogy eljussunk egy a mainál sokkal szabadabb szexualitás megéléséhez.

philippe brenot szex hihetetlen története könyv interjú

Philippe Brenot: A szex hihetetlen története; Gabo Könyvkiadó, 2022.

Milyen előnyöket kínál a képregény formátum, különösen, ha ilyen összetett és potenciálisan érzékeny a téma?
A képregény lehetővé teszi, hogy sokkal közvetlenebb legyél, és a szereplők szájába adott humor révén elvedd a nehéz kifejezések élét. A formátum biztosítja a szórakozva tanulást, mert a szexualitás minden bizonnyal a leginkább érzelmekkel terhelt területe az életnek. A képregény egy kiváló eszköz, hogy megértsük akár a legszélsőségesebb viselkedéseket is.

A kiadvány hihetetlenül széles periódust ölel fel – az ókori történelemtől kezdve a reneszánszon át napjainkig. Hogyan tudott egyensúlyozni a temérdek információ között?
A pszichiáter és az antropológus hátterem tette lehetővé, hogy megfessem az emberiség történetének ezt a freskóját egy csodálatos illusztrátor, Laetitia Coryn segítségével, aki valóban társszerzője ennek a könyvnek. Folyamatosan cseréltük egymás közt a férfi és női véleményeket, ráadásul két külön generációból. Ez az egyetlen módja annak, hogy átadjuk a szexualitás összetettségét, mind a női, mind a férfi aspektust, különösen azért, mert sok identitás és irányultság létezik.

Melyek voltak azok a különleges pillanatok a szexualitás történetében, amelyekről úgy érezte, hogy több figyelmet igényelnek?
Az emberi szexualitás kezdete különösen fontos, hiszen számos viselkedésmódot megtartottunk az állati oldalunkról, és emberi sajátosságokat adtunk hozzá, például az erotikát és a prüdériát. De mindenekelőtt azt kell tudni, hogy

a szexualitás nem veleszületett, hanem tanult viselkedés,

amelyet az oktatás és az egész szexuális történelem formált.

Volt rendkívüli kihívást jelentő korszak vagy téma?
Szerintem minden korszak más, van, amelyik szabadabb, kevesebb tiltással élt, például az ókori Görögország, majd az ókori Róma, más korszakok pedig sokkal korlátozóbbak voltak, mondjuk a 19. század.

A társadalmi tabuk miatt még mindig nem általános, hogy csak úgy beszélgetünk a szexről. A képregény formátum segíthet normalizálni ezeket a létező és nem létező diskurzusokat?
A képregény lehetővé teszi, hogy komoly témákat humorral közelítsünk meg, és ez biztosan alapvető eszköz a szexuális felvilágosítás területén, amelyhez ez a könyv hozzájárul. Ha a korszak és a társadalom is engedi, A szex hihetetlen története hozzásegíthet az őszintébb párbeszédhez a témában.

Mit remél, mit visz magával az olvasó a könyv elolvasása után?
Két tanulságot mindenképp. Az emberi szexualitást alapvetően megtanuljuk, méghozzá először önmagunkkal. Fontos szerephez jut az autoerotika, az önkielégítés, ami rendkívül hasznos, hiszen ez egyfajta tanulóidőnek számít, mielőtt megtapasztalnánk a szexualitást partnerekkel. Másrészt reménykedjünk, hogy minél korábban, minél fiatalabb kortól kezdve elkezdődik a szexuális nevelés, felvilágosítás.

Merre haladunk tovább, milyen irányban fejlődik tovább a szexről alkotott társadalmi nézet?
Ma azt látjuk, mintha néha visszatérnénk a nagyon szigorú erkölcsökhöz, amelyek például egyes feminista mozgalmaktól erednek. Érdemes ugyanakkor óvatosan bánni a nyugati társadalmak által lehetővé tett fejlődéssel ezen a területen, a változások annyira frissek, hogy egy reakciós hatalom könnyedén elsöpörheti azokat.

Elindult a társadalmi párbeszéd a beleegyezésről, a szex kölcsönösségéről. A #MeToo mozgalom fényében át kell-e értékelnünk a szex és a kapcsolatok történeti ábrázolását?
Nem, én személy szerint nem támogatom a woke kultúrát. Minden korszaknak megvannak a sajátosságai a társadalmi szerkezet és a szexualitás tekintetében. Minden korszakban történtek pozitív fejlemények, amelyek lehetővé tették a mai szabadságjogokat. Ezért tartom különösen fontosnak, hogy többet tudjunk meg a korábbi periódusokról. Így észrevehetjük például azt a köztudott tényt, hogy az erőszak, különösen a szexuális erőszak jelentősen csökkent az évszázadok során, és a 20. században úgyszintén.

philippe brenot szex hihetetlen története könyv interjú

Philippe Brenot Budapesten beszélgetett könyvéről (Fotó: Pestext)

Egy nagy történész ugyanakkor azt mondta: „Amikor csökkentjük az egyenlőtlenségeket, a megmaradtak viszont elviselhetetlenek.” Manapság fontos, hogy többé ne fogadjunk el semmi erőszakos dolgot, de fel kell ismernünk az emberi tudat kinyitásának területén elért haladást.

Hogyan lehetséges, hogy bár látszólag minden a szexről szól, életünkből mégis hiányzik az intimitás, a szexualitásról való beszélgetés?
Nagyon keveset beszélünk a szexualitásról, mert ez egy elkülönített téma, amelyet még a különféle személyes érdekek is szabályoznak. Mindig is speciális területnek fog számítani, mert a szexualitás az identitásunk, a nemi orientációnk része. Éppen ezért továbbra is azt szeretném, amit mindig, hogy

legyen szexuális felvilágosítás már az általános iskolától kezdve.

Ez az egyetlen módja annak, hogy az emberek fokozatosan felszabaduljanak, mire kialakulnak a felnőttkori viselkedések.

Soha nem voltunk még ilyen szabadok, hogy megéljük vágyainkat, de akkor miért nem vagyunk elégedettek?
A szexualitásunkat kamaszkorunkban, majd felnőttkorunkban teljesen megtanuljuk, de közben a társadalom által sugallt képek és eszmék is formálják. A jelenlegi filmekben és sorozatokban megjelenő, idealizált gondolatok a szerelemről mind a szenvedélyes szerelmet hirdetik. Amikor viszont ez a szenvedély elhalványul, a párok elválnak, mint az amerikai sorozatokban. Újra meg kell tanulnunk, hogyan éljünk egy párkapcsolatban, és ez eltarthat néhány évtizedig.

Egyszer úgy fogalmazott : „A szex története mindenekelőtt a házasság és az általa okozott nehézségek története a nők számára. Ennek ellenére sokan még mindig kívánatosnak tartják a házasságot, mint az együttélés ideális formáját. Mi a baj a modern párokkal?

A mai párok azért küzdenek annyi nehézséggel, mert az emberiség történetében először kell egymással szembenéznie egy nőnek és egy férfinak. Még két generációval ezelőtt is a nők egymás között éltek. Amikor találkozott egy férfival, a nőnek mindig ott volt a háttérben más nők védelme: az anyáé, az anyósé, a nagynéniké.

Manapság a párkapcsolatok modern struktúrájában a nő úgy áll a férfi előtt, hogy nem tudja, hogyan kell párban élni. Ez félreértésekhez, feszültségekhez és fokozatosan eltávolodáshoz vezet. Meg kell tanulnunk párban élni az életet és ugyanígy meg kell tanulnunk a szexualitást is.

Ez az öt rejtett jel  a párkapcsolat kudarcát jelezheti. 

Kiemelt kép: Philippe Brenot