Karikó Katalin exkluzív interjú

„Inkább köszönettel tartozom azoknak, akik hátráltattak” – exkluzív interjú Karikó Katalinnal

Amikor e-mailben megkerestem Katit, hogy egy évvel a legutóbbi interjúnk után ismét szeretnék beszélgetni vele, szokás szerint azonnal válaszolt. Ami ezután következett, az maga az amerikai álom! Üzenetváltásunk után nem sokkal személyesen is találkoztunk, mégpedig lánya, Francia Zsuzsi San Diegó-i otthonában, így megvalósulhatott, hogy egy olimpiai bajnok társaságában beszélgethettem egy Nobel-díjassal, akiről ismét bebizonyosodott, hogy ugyanaz a kedves, szerény és jó humorú ember, akit korábban megismertem.

Nők Lapja: Kezdjük ott, ahol a múltkor abbahagytuk: a Nobel-díjnál. Kérlek, mesélj a decemberi díjátadóról! 

Karikó Katalin: Akkor a Stockholmba tartó repülőúttal kell kezdenem: már a repülőgépen sokan gratuláltak nekem, még a pilóta is, mert tudták, hogy mi az utazásom célja. Amikor megérkeztünk, a gép ajtajában várt egy bizottság, felemelő érzés volt. Stockholmban mínusz tizenhárom fok és hó fogadott, nagyon meg is lepődtünk a férjemmel. Egy autó gördült elénk, és a Grand Hôtelbe szállított bennünket. Azokban a napokban Stockholmban minden a Nobel-díj körül forgott. Az egyik legnagyobb svéd autógyár felajánlott egy-egy autót a díjazottak szállítására, a főszereplők körül pedig sok ‒ a diplomáciában jártas, több nyelven beszélő ‒ önkéntes serénykedett. Az én esetemben Ulrike volt a felelős azért, hogy mindenkor a megfelelő helyen legyek. Nem tudtunk hosszan gyönyörködni a szállodából az öbölre nyíló látványban, mert elsodort a feladatok örvénye. 

Milyen programokon vettél részt?

Rengeteg felkérés érkezett, nem is tudtunk mindegyiknek eleget tenni, de azért igyekeztünk. Az egyetemek közül az Uppsalai Egyetem meghívását fogadtam el, mert Carl von Linné (18. századi svéd természettudós, orvos, a rendszertan atyja – a szerk.) ott tanult és tanított, én pedig általános iskolás koromban írtam róla egy dolgozatot. A Linné-gyűjteményből a kedvemért selyempárnán kihozták az 1723-ban kézzel írt könyveit, hogy megnézhessem őket. Egy másik eseményre Krausz Ferenccel (a másik tavalyi magyar Nobel-díjas – a szerk.) mentünk volna, de ő Münchenben ragadt egy hóvihar miatt, úgyhogy gyorsan megpróbáltam felkészülni a kérdésekre fizikából is. Minden pillanatunk be volt osztva, diákokkal való találkozások, könyvdedikálás, nyilatkozatok, kerekasztal-beszélgetések, tévéinterjúk… A Nobel-díj átadása nem egynapos esemény, egy egész hetes programsorozatot szerveznek köré, így igyekeznek népszerűsíteni a tudományt. 

A svéd királlyal is találkoztál?

A díjátadó másnapján a király, XVI. Károly Gusztáv ­fogadást adott. A privát audiencia megnevezésből arra következtettem, hogy csak néhányan leszünk, így hát meglepődtem, hogy százötvenen ültük körül az asztalt. Én a király és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök között kaptam helyet.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Ízelítő a cikk tartalmából
Karikó Katalin elmondja, hogyan kezeli a gyűlölködő üzeneteket.
Figyelmeztet, miért nem szabad benne ragadni az áldozatszerepbe.
Elárulja, anno miért gondolta azt a környezete, hogy rosszul választott társat magának...
...ahogyan azt is, mi a tartós, boldog párkapcsulatuk titka.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .