Alapvetően úgy gondoljuk, hogy a hasunk, az emésztőrendszerünk állapotát az határozza meg, mit eszünk és iszunk. Ez nagyrészt így is van: ha puffasztó hatású ételeket evett a gyerek, vagy túl sok édességet tömött magába, bizony fájhat a hasa.
Különböző vírusfertőzések, baktériumok, is okozhatnak ilyen panaszokat, de jellemzően pár nap, maximum egy hét alatt el is jön a gyógyulás. Az ételallergiák, intoleranciák is hasfájással járhatnak, a vizsgálathoz a háziorvostól kell beutalót kérnünk. No de mi a teendő, ha a gyerekünknek gyakran fáj a hasa, pedig egészéges és odafigyelünk az étkezésére is?
A gyerekek és a hasfájás
Az egyik legnyilvánvalóbb ok a stressz. Ahogy a mi hasunk is csikar, vagy a mosdóba rohangálunk, ha idegesek vagyunk, úgy a gyerekek is gyakran így, szavak nélkül tudatják, hogy valami nem kerek a lelkivilágukban. Lehet ez iskolai zaklatás, félelem, gyász, szorongás miatt is, kivizsgálásához pedig nem elég a háziorvos, érdemes gyerekpszichológussal konzultálni. Nemrég viszont kiderült, hogy még egy ok szerepel a hasfájás listáján, ez pedig a kialvatlanság.
Az alvás és a bélrendszer kapcsolata
Egy új tanulmány szerint azoknak a gyerekeknek, akik este fél tízkor vagy annál korábban fekszenek le aludni (ez alatt azt értjük, hogy ekkor el is alszanak, nem ekkor kezdődik a meseolvasós rutin), egészségesebb a bélrendszerük, mint az éjjeli baglyoknak. A tudósok még kutatják az alvás és a bélrendszer egészségének kapcsolatát, de ez az eredmény egy fontos jelzés a témában. Az összefüggés egyik oka az lehet, hogy a bélben található mikrobák összetétele részt vesz az alvás szabályozásában.
A kapcsolat pedig kétirányú, azaz az alvási szokások megváltozása a bélmikrobák mennyiségét is megváltoztathatja.
Dr. Chunmei Mao tudós és kollégái a kínai Gansu Rehabilitációs Központ kórházában vizsgálták meg 88 egészséges gyerek bélflóráját és vérmintáit. A 2 és 14 év közötti gyerekeket két hétig figyelték. A szülők által vezetett alvási naplók szerint a gyerekek fele rendszeresen este fél tíz előtt, a másik fele pedig ezután aludt el. A két csoport székletmintái különböztek: eltértek a bélmikrobák összetételében, diverzitásában és relatív gyakoriságában is. Azoknál, akik este fél tíz előtt feküdtek le, nagyobb volt a különböző hasznos bélmikrobák jelenléte, és kisebb a károsaké. Azaz kevésbé gyötörte őket hasfájás is.
Az autizmus és az alvás is összefügghetnek
A bél és az alvás kapcsolatát jó ideje gyerekeknél és felnőtteknél is vizsgálják. Nemrég egy tanulmány megállapította, hogy a korai Parkinson-kórban szenvedő, rosszul alvó betegek a bélmikrobiomjukban is változásokat mutatnak. A kezeletlen gyomor-bélrendszeri problémák pedig az autizmussal és ADHD-val élő gyerekeknél néha további alvási és viselkedési zavarokhoz vezetnek.
Hogy érjük el a korai fekvést?
Minden szülő tudja, hogy az esti lefekvést jól időzíteni művészet. A gyerekek két esetben állnak ellen a vacsora, fürdés, meseolvasás után az álomba szenderülésnek: ha nem elég fáradtak vagy ha túl fáradtak. Utóbbi esetben a túlpörgött gyerek azért egy ponton bedől az ágyába, de a nem kellően lefárasztott csemete bizony még órákig ugrálhat az ágyán.
Ahhoz, hogy az ovisok és a kisiskolások este nyolckor, a nagyobbak pedig legkésőbb fél tízkor valóban aludjanak, elsősorban fizikai és szellemi lefárasztásra van szükség.
Nagy segítségünkre lehet még a rutin, azaz minden este megvannak a szertartások, amelyek időben követik egymást. Nagyon fontos, hogy alvás előtt 1-2 órával már ne nézzen képernyőt a gyerek, az okostelefont pedig vegyük el és másnap reggelig tegyük el egy jól zárható helyre. Ugyanez a helyzet az édességekkel is: vacsora után már ne engedjük, hogy csokit, cukrot egyenek, mert csak élénkebbek lesznek tőle. A különböző megnyugtató zenék, fények, illatok is segíthetnek, ha pedig végképp nem boldogulunk, kérjük ki szakértő segítségét.
Az alvás hiánya más károkat is okozhat a gyerekeknél a hasfájáson kívül.
Kiemelt kép: Getty Images