Vajon ki az az őrült, aki egy hétnapos városnézésre viszi a hétéves gyerekét? Igen, itt áll önök előtt – átvitt értelemben –, bizony, ez az őrült, legalábbis az egyik, én vagyok. Mert bizony megfogtuk a hétéves kezét, és közöltük vele, hogy elmegyünk anya egyik regényének helyszínére, vagyis szerveztünk egy nonstop futásos nápolyi vakációt. Fejős Éva írása.

Azt hittem, időben elkezdtük Lindát tréningezni arra, hogy „viszonylag sokat fogunk szép tájakon buszozgatni, hajózni, és elég sokat gyalogolunk majd”. De a gyermek, aki jó dolgában vízpartokon szocializálódott, és negyven fokban vagy medencében, vagy tóban, vagy tengerben hűsölt eddigi nyaralásaink során, meglepve száll ki a buszból Pompejiben.

– Ez itt egy ókori romváros, amit a láva maga alá temetett… sok ezer évvel ezelőtt, pontosabban 79-ben – mondom fel a leckét, mielőtt bemennénk a régészeti lelőhelyre. 

Nem mondom egyébként, hogy nincs valami pikáns abban, hogy megérkezünk a repülővel, és rögtön bevetjük magunkat az ókori romok közé, de a hétéves nem annyira találja ezt sem pikánsnak, sem örömtelinek, így még egy ideig hajlandó hallgatni a rögtönzött történelemórámat, majd inkább fagyizni szeretne, és ez teljesen érthető is. Pár perc múlva Pompeji bejáratánál csodás citromfagyit kóstolunk, már ezért megérte, hogy itt kezdtük a programot.

Lollobrigida a medencében

A szállásunk Nápolyhoz közel, Castellammare di Stabia nyaralóövezetében helyezkedik el, fent a hegyen. A hotelnek van egy régi medencéje, esküszöm, az erkélyünkről látom Gina Lollobrigidát harmincévesen, fehér, egyrészes fürdőruhában istennőként belesétálni a vízbe, miközben férfihad figyeli leesett állal. Oké, lehet, hogy nem ő volt, de a jelenet megtörtént a pálmafák alatt, a medence mellett, távolban a Vezúvval, kezemben pedig egy Aperol Spritzcel.

A szálloda tetőteraszán állva pedig megállapítom, ilyen panorámát még tán sosem láttam. Alattunk a tenger, másik oldalon a Vezúv, ott terül el egész Nápoly, odébb pedig már Sorrento csücske látszik. Innentől kezdve minden este hűvös italt kortyolunk itt, meglepetésként egy DJ retró diszkót nyom. Linda a vele egykorúakkal bulizik, és néha magával húz minket is a táncparkettre.

Három város egy nap alatt

A második napi úti cél Positano, az Amalfi-part ékszerdoboza. Előre készültem gyógyszerrel, mert sem Linda, sem én nem annyira bírjuk a szerpentint, így szépen átalusszuk az utat, és csak a végállomáson ébredünk, majd lépcsőzünk is le a kikötőhöz, mert a program bizony kötött, és a hajónk időben indul majd Amalfi felé. Positano nagyon hangulatos, tele van csodás kis üzletekkel, butikokkal, kávézókkal, a fő látványosságot, magát a hegybe épített várost színes házaival pedig leginkább a tengerpartról és a tengerről lehet megcsodálni. Ezt a hajóutat mindenkinek ajánlom, akit arrafelé visz a jó sorsa!

Amalfi a citrom egyik „fővárosa”,­ és ehhez tartja is magát, a hűtőmágnestől a bikinin át a kávéscsészékig mindenen citrom van. Rengeteg az ember, és a városka kevésbé levegős, mint akár Positano, de a gyerek még nem reklamált a gyaloglás miatt. Ravello a Wagner-fesztiváljairól híres, és a legjobb kilátás az előadások helyszínéről, a Villa Rufolo kertjéből nyílik. Mivel busz nem mehet fel, azt a néhány száz métert hegynek fel gyalog tesszük meg a mi hétévesünkkel. Este a hotelben nem is kell már neki altatómese.

Citromból sosem elég

A harmadik napon Sorrentóban kezdünk, a város közepén található citromligetben, itt készül a limoncello, amelyhez kilencvenszázalékos alkoholt használnak, citromhéj, cukor és víz kell hozzá, és nyolcvan nap alatt készül el belőle a híres sorrentói nedű. A maradék gyümölcsből lekvárt készítenek, anyukámnak veszek is egy üveggel. Aztán önkényes szabad foglalkozásként – magyarán: lelépünk a szervezett programról – a nyakunkba vesszük a várost, ez Lindának is nagyon bejön, amikor elfárad, kap egy citromfagyit, amikor unatkozik, találunk egy játszóteret, és így jutunk el a központot végigjárva estére a pályaudvarra, ahonnan fejenként két euróért visz minket vissza a vasút a szállásra. Nagyon vidám az utazás az elképesztő gyorsan száguldó, dugig tömött vonaton, akad utas, aki harmonikán játszik, más előkap egy gitárt, nem pénzkereseti céllal, kizárólag szórakozásból. Mondjuk, a pályaudvartól a szállodáig negyedórás, lihegős emelkedő vezet, de a gyerek egyre edzettebb. Esti mese most sem szükséges.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .