sport hidegben

Így sportolj hidegben, hogy karcsú maradj, de ne fázz meg

Az ősz közepén tartunk, a hónap végén jön az óraátállítás, egyre kevesebb kedvünk van kint, a hidegben mozogni. Egyáltalán: egészséges úgy a sport, hogy egyre hűvösebb van közben?

A késő ősz egyet jelent a napfény hiányával és az energiaszint csökkenésével, legalábbis elvileg. A hideggel és a fénnyel ugyan nem tudunk mit tenni, magunkkal viszont igen. Nem érdemes ilyenkor sem abbahagyni a sportolást és a természetjárást. Tény, hogy a melegről a hidegre való fokozatos átállás stresszt okoz a szervezetnek. Fizikai és lelki állapotunkra is hatással van. De épp ezért van extrán szükségünk arra, hogy erősítsük az immunrendszerünket, energiával és jókedvvel töltődjünk fel. 

A sport hidegben is hasznos, sőt!

A hideg időjárásnak számos előnye van, amire elsőre nem is gondolnánk. Az őszi szabadtéri sport javíthatja az állóképességet, mert a szívnek nem kell olyan keményen dolgoznia, kevésbé izzadunk, a test kevesebb energiát fordít a hűtésünkre, ami azt jelenti, hogy hatékonyabban edzhetünk. Szabadtéren még ilyenkor is ér minket napfény, ami nemcsak a hangulatunkon javít, de a D-vitamin-raktárainkat is feltöltheti. A sport emellett növeli az izomerőt, javítja az alvást, a hangulatot, a boldogságérzetet, a tüdő- és szívműködést.

Nem elhanyagolható az sem, hogy, ha aktívak maradunk a hidegebb hónapokban, magabiztosan várjuk majd a tavaszt és a nyarat is.

A legtöbben azért szednek fel pár kilót ősszel és télen, mert kevesebbet mozognak, szinte ki sem mozdulnak a lakásból. A szervezet azonban úgy van kitalálva, hogy a hideghez való alkalmazkodás, a belső hőmegtartás energiát és kalóriát éget, így kisebb az esélye a súlygyarapodásnak is. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a hideg időben végzett gyakorlatok a hason és a combon lerakódott fehér zsírt kalóriaégető barna zsírokká alakíthatják át. 

Így sportolj hidegben!

A megfelelő felkészüléssel és elővigyázatossággal nem lesz megfázás az őszi sportolás vége. Ehhez azonban ügyesen kell öltözködnünk. Ha eddig nem tettük, mindenképpen szerezzünk be sportoláshoz gyártott, légáteresztő, gyorsan száradó, az izzadságot átengedő sportruházatot. Ha drágálljuk az új termékeket, használtan is beszerezhetjük a pólókat, nadrágokat, hosszú ujjú felsőket. A téli futónadrágok tökéletesek lesznek őszi körülmények közé is.

A felsőtestre érdemes egy sporttrikót, rá egy szigetelő hatású hosszú ujjú felsőt húzni, majd jöhet egy jól szellőző, vízálló mellény vagy kabát.

Kezeinket, fázós lábszárunkat külön védhetjük, a fülünket pedig takarja fejpánt. Ha didergős típusok vagyunk, a sapka még jobb választás, sőt, reggel és este kötelező viselet! Figyeljünk rá, hogy a külső rétegek élénk színűek legyenek, fényvisszaverő csíkokkal, betétekkel ellátva, hogy a korai sötétedésben is jól láthatóak legyünk. A sportcipőnk legyen vízálló, készüljön kicsit vastagabb anyagból, a zoknink eressze át az izzadságot, hogy ne vizes lábbal fussuk a köröket.

sport hidegben

A hidegben még jobb érzés a sport (Fotó: Getty Images)

Nyáron csak egy palack vizet elég magunkkal vinnünk, ősszel viszont legyen nálunk egy plusz réteg ruha, illetve elég hely a táskánkban, hogy beleférjenek azok a holmik, amiket menet közben leveszünk. Termoszban vihetünk magunkkal meleg teát, de jó szolgálatot tesznek a praktikus zsebmelegítők is. Telefon nélkül ne vágjunk neki a sportpályának vagy az erdőnek, és arra is készüljünk fel, hogy esetleg korán ránk sötétedik: ilyenkor a fejlámpa a legpraktikusabb eszköz a világításhoz.

Kapcsolódó: Így fogynak néhány nap alatt kilókat a sportolók

Az őszi erdőnél kevés szebb dolog létezik, így nagy motivációs erőt jelent, ha a szabadtéri sportolásunkhoz ilyen környezetet keresünk. A lehullott levelek illata, a változatos színek segítenek elfeledtetni a hidegebb, ködösebb időt, sőt sokkal jobban esik ilyen környezetben mozogni, mint a nyári negyven fokban. Ugyanakkor a biztonságunk érdekében készüljünk fel arra is, hogy az ázott levelek csúszhatnak, nagyobb az elesés veszélye.

A cipőnk talpa tapadjon jól, valamint, ha a nadrágunk nem elég vízálló, és magas az aljnövényzet, egészítsük ki a szettünket kamáslival.

Ködben romlanak a látási viszonyok, ilyenkor lassítsunk a tempón, és készüljünk lábszárra vagy felkarra tépőzárazható láthatósági, villogó kiegészítőkkel. Ha biciklizni indulunk, a nadrágunkat is lássuk el fényvisszaverő elemekkel, és minden indulás előtt ellenőrizzük a kerékpár első és hátsó lámpáit, s persze kapcsoljuk is be őket. A bukósisak kötelező, alá pedig elfér egy vékony sportsapka, kezeinket védjük megfelelően vastag kesztyűkkel!

A hidegben még fontosabb a bemelegítés

Izmaink könnyebben elmerevednek, ha hidegben dolgoztatjuk őket, így pedig nagyobb a sérülés, húzódás veszélye is. Az őszi sportoláshoz hosszabb és alaposabb bemelegítés szükséges, mindenképpen szánjunk rá elég időt, ahogy aztán a végén a nyújtásra is. A végtagjainkat mindig óvjuk megfelelő lábszár- és karmelegítőkkel, kesztyűvel, hogy ne tudjanak áthűlni. Az időjárás-előrejelzést indulás előtt is ellenőrizzük, mielőtt tomboló szél vagy eső kapna el minket valahol.

A biztonságunkhoz az is hozzátartozik, hogy családtagjainknak vagy barátainknak szólunk, mikor és hova indulunk edzeni, annak mikor lesz vége, hogy ha nem jelentkezünk, a segítségünkre tudjanak sietni. Fontos, hogy folyamatosan figyeljünk szervezetünk jelzéseire. Ha eddig nem sportoltunk hidegben, ne rögtön egy órás vágtatásra készüljünk! Fokozatosan szoktassuk hozzá magunkat a környezethez, mindig figyelve, melyik meleg öltözet válik be a legjobban. A cél az, hogy ne fázzunk, ugyanakkor ki se melegedjünk annyira, hogy megfázzunk.

A hideg levegőt nem esik jól belélegezni a szánkon át, de erre is van megoldás: egy könnyű anyagú sportsálat húzzunk a szánk elé.

Áthűlt torkunkat nyugtassuk meleg itallal, és ha bármikor fázni kezdünk, vegyük hazafelé az irányt. Betegen ne sportoljunk, előbb kúráljuk ki magunkat a náthából, addig pedig, ha nagyon mozoghatnékunk van, lassan sétáljunk a természetben. De nem kell mindenáron kint mozognunk akkor sem, ha egészségesek vagyunk. Ha az idő esősre vagy szelesre fordul, inkább vegyük az edzőterem felé az irányt, esetleg sportoljunk otthon: a rugalmasság, az alkalmazkodás a kulcsa annak, hogy elkerüljük a betegségeket, baleseteket.

Tudod, melyik a legegészségesebb sport? Akár most ősszel is elkezdheted!

Kiemelt kép: Getty Images