- Minél később jön meg, és minél később lép be a menopauza, annál jobb.
- A hormonális ciklusunk tartja fenn az egyensúlyt – a klimax után több betegség is felléphet, felerősödhet.
- A dohányzás lerövidíti a reproduktív évek számát, vagyis a cigizőknél hamarabb kezdődhet a menopauza.
Nőként minden életszakaszunkat meghatározza a biológiánk. Az első menstruáció jelentős mérföldkő mindannyiunk számára, amely nemcsak a felnőttkorba való belépést jelenti, hanem számos egyéb fizikai és érzelmi változást is behoz az életünkbe. A hormonális változások befolyásolják hangulatunkat, energiaszintünket és általában véve egészségi állapotunkat is.
És akkor még nem beszéltünk a reproduktív képességről, a családalapításról vagy a menopauza időszakáról, ami szintén más természetű kihívások elé állít bennünket.
Mivel ilyen mértékben átszövi egész életünket, mindannyian fel tudjuk idézni, milyen volt az első menstruációnk. A baráti közösségből hányadikként álltunk be a sorba? Későn, vagy korán érő típusok voltunk? Noha az, hogy mikor volt az első havi vérzésünk, meghatározta iskolai élményeinket és alapvetően tinédzserkorunkat is, arra valószínűleg nem gondoltunk, hogy
menstruációnk az élettartamunkra is hasonló módon kihatással lehet.
A Kaliforniai Egyetem San Diego Orvosi Iskolájának kutatói 16 000 már menopauzán átesett nő adatait vizsgálták, és arra jutottak, hogy az első menstruációból következtethetünk rá, előreláthatólag milyen hosszú ideig fogunk élni.
Minél később, annál jobb
A vizsgált csoport faji és etnikai szempontból is sokszínű volt, a résztvevőket pedig – akik 55%-a élte meg a 90. születésnapját – 21 éven át követték nyomon, hogy feltárják egészségügyi változásaikat. A kutatók a felmérés során arra jutottak, hogy mind az első menstruációnak, mind a menopauzának nagy jelentősége van az általános egészség és az élethossz szempontjából.
Azok a nők, akik 12 éves korukban vagy később kezdtek el menstruálni, és 50 éves korukban vagy azt követően léptek át a menopauzába, nagyobb eséllyel élték meg a 90. születésnapjukat.
Ám ez még nem minden. Ugyanez a csoport általában jobb egészségi állapotnak örvendett, és
alacsonyabb arányú volt közöttük a szívkoszorúér-betegség, a dohányzás és a cukorbetegség előfordulása.
A tanulmány arra is kitért, hogy a dohányzás nem pusztán a szív- és érrendszert, de a petefészkeket is károsítja és ezáltal sajnos a menopauza is hamarabb köszönt be az adott személy életében.
Nemcsak hosszabb, de egészségesebb is
Az említett tanulmány egyik vezető szakértője, Aladdin Shadyab nyilatkozata szerint „a később menstruáló nők kisebb valószínűséggel szenvedtek például szívkoszorúér-betegségben, illetve azok, akik később léptek a menopauzába, jobb egészségi állapotban voltak.”
Aladdin Shadyab azt is hozzátette, a kutatás szerint a 12 éves koruk után menstruáló nők, akik 50 éves korukat követően léptek be a menopauzába, több mint 40 reproduktív évvel rendelkeztek. Ez azért jelentős, mert a
reproduktív évek száma fontos szerepet játszik a női egészség és a termékenység szempontjából,
és mint azt a vizsgálat is alátámasztotta, összefüggésbe hozható a hosszú élettel.
Korai menstruáció a lányoknál: ezek a vegyi anyagok is felelősek lehetnek.
Erre is kihat a menstruációnk
Az említetteken túl saját bőrünkön is érezzük, a menstruáció milyen sokrétűen befolyásolja egészségünket, negatív és pozitív értelemben egyaránt. Ciklusunk alatt hormonális ingadozások jelentkeznek, melyek a hangulatunktól kezdve a teljesítményünkön át a szexuális vágyunkig bezárólag számtalan dologra kihatnak. Ám azt már kevesebben tudják, hogy ezek
a hormonális változások a csontok egészségére, különösen a kalcium és a D-vitamin felszívódására is hatással vannak.
Az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya ugyanis segít megelőzni a csontritkulást, vagyis a rendszeres ovuláció (amikor az ösztrogén hormon szintje magasabb) és az azt követő luteális fázis (amikor pedig a progeszteron szintje magasabb) elengedhetetlen a csonttömeg fenntartásához. Többek között ezért is lényeges, hogy – amennyire csak tőlünk telik – minél többet tegyünk a természetes ciklus fenntartásáért. Ráadásul a tudomány szerint így hosszabb, egészségesebb életet is élhetünk.
Menopauza és diéta: ezt együk 50 felett.
Kiemelt kép: Getty Images