magány barátság

Hogy lehetünk magányosak, ha ennyi barátunk van?

Az egészségünkre is kihat, hogy milyenek a társas kapcsolataink.

A baráti kapcsolatok az emberi összetartozás sarokkövei, alapvető igényünk van ezekre. Evolúciós szempontból a barátság létfontosságú szerepet játszott túlélésünkben és boldogságunkban. Manapság is meghatározó szerepe van, hiszen érzelmi támogatást, gyakorlati segítséget és társadalmi kötődést kínál számunkra. Ennek fényében különösen meglepő, hogy tavaly az internetes keresések között meredeken felfelé ívelt az alábbi kérdés: miért vagyok magányos, ha barátaim vannak?

Nonszensz, gondolhatnánk, de ha nem csak a felszínt kapargatjuk a témában, kiderül, annyira mégsem bizarr a gondolat. A témáról felmérés is készült, amiből kiderült: amíg az emberek zöme elégedett a barátainak számával, a közelségükkel már kevésbe. Azaz lényegesen kevesebb időt töltenek el együtt, mint amennyire igény volna. Adódik a kérdés: mégis mi akadályoz meg bennünket abban, hogy közelebb legyünk a barátainkhoz?

Könnyebb klikkelni, mint személyesen barátkozni

A jelenség oka nagyrészt az életmódunkban keresendő. Hiába tudunk lassan bármit elintézni digitálisan, nagyon úgy fest, hogy az adónk befizetése és a nappali bútor megrendelése között a barátságainkat is elintézzük három-négy kattintással. Elfoglaltabbak vagyunk, mint valaha, emiatt rendkívüli mértékben lecsökkentek a szemtől szembeni, mély beszélgetések.

magány barátság

Rajtunk is múlik, hogyan alakulnak a barátságaink (Fotó: Getty Images)

A közösségi médiás jelenlétünk, a csevegő appok használata, bár nagyon kényelmes, a valódi kapcsolatokat nem tudja pótolni. Sokan annyira megszokták a klikkelős kommunikációt, hogy egy baráti telefont szinte már tolakodásnak éreznek. Fura módon, miközben a világ az összekapcsoltság révén falu méretűre zsugorodott, radikálisan megnőtt a magányos emberek száma. Sőt, mindannyian megtapasztaljuk az egyedüllét érzését, ha csak átmenetileg is. A közösségi média passzív pörgetése pedig csak ront a helyzeten.

Mások bejegyzéseinek, fotóinak nézegetése, ahelyett, hogy aktívan beszélgetnénk a barátainkkal, negatív érzéseket, magányosságot kelthet.

A feltett nyaralási videó lájkolása helyett inkább kérdezzük meg az illetőt az élményeiről, ezáltal személyesebbé, bensőségessé válik a kommunikáció. A tendenciák ráadásul azt mutatják, hogy kevesebb időt töltünk valódi, személyes szocializációval a korábbi évtizedekhez képest. Különösen igaz ez a fiatalabb generációra, amelynek tagjai már a saját iskolatársaikkal is digitálisan tartják a kapcsolatot. Akár úgy, hogy egy teremben vannak, egy időben.

Mit tehetünk a magány ellen?

Némi gyakorlással megváltoztatható a helyzet. Tudatosítsuk magunkban, hogy a barátságaink értékesek, de ahhoz, hogy megmaradjanak, ápolnunk kell őket. Íme, néhány ötlet, hogyan erősítsük meg ezeket a számunkra fontos kapcsolatokat.

1. Találkozzunk személyesen!

Miközben nagyon praktikus, hogy, ha kell, egyetlen emoji küldésével válaszolunk egy kérdésre, a baráti kapcsolatok ápolásakor részesítsük előnyben a személyes találkozókat. Az élő beszélgetés varázsa, a testbeszéd, a jó hangulat mind tovább mélyítik a kapcsolatot, és emelik annak színvonalát. Természetesen vannak időszakok, amikor csak telefonra korlátozódik a kapcsolattartás, de törekedjünk arra, hogy időről időre szervezzünk közös programokat.

2. Teremtsünk lehetőséget!

Legyünk aktívak, ha kapcsolattartásról van szó. Ha például a társaság tele van gasztrogurukkal, szervezzünk sütős vagy főzős estét, amikor mindenki kibontakoztathatja a tehetségét. Vagy csak örömmel részt vehet a kóstolgatásban. Természetjárók mehetnek kirándulni, kultúrarajongóknak pedig irány valamelyik színház vagy mozi. Minden közös élmény remek alkalom a baráti kapcsolatok ápolására. A közös programok szervezése élvezzen prioritást az életünkben!

3. Nosztalgiázzunk!

Akár régebbi, akár új barátságról van szó, rengeteg dolog összeköt minket a másikkal: közös iskola, utazás, kedvenc színész, gyűlölt énekes, imádott sorozat vagy kifejezés. A legapróbb emlék, fotó vagy vicc felidézése máris közelebb hoz minket a barátunkhoz, és, ha régóta nem hallottunk egymás felől, elindíthat egy hosszabb beszélgetést. A barátokkal épp ezért könnyű, hiszen mindig van mihez nyúlni, akár nyolc évvel, akár két héttel ezelőtti eseményről van szó.

magány barátság

Az emlékek felidézése újakat teremthet (Fotó: Getty Images)

Időről időre természetes érzés a magány. Még azoknál is előfordul, akik családban élnek és kiterjedt kapcsolatokkal rendelkeznek. Akár az élethelyzet, akár a hektikus mindennapok vagy egyéb körülmények miatt távolodunk el egymástól, mindig újra lehet indítani a jó barátságokat. És érdemes is, hiszen a barátaink úgy szeretnek minket, ahogy vagyunk. Ahogy mi is őket.

Kapcsolódó: Ezért kell mindenkinek egy idősebb barát!

Kiemelt kép: Getty Images