- Többen kávéznak a világon, mint amennyien nem.
- Éppen ezért a tudomány is folyamatosan monitorozza a hatását.
- A koffein nem csupán serkentőleg hat a szervezetre.
Emberek milliói isszák reggel, tízórai helyett vagy ebéd után. A legtöbben kávéval indítják a napot, hogy enyhítsék a fáradtságot és fokozzák az éberséget. Van, aki szigorúan délelőtt issza a forró italt, más pedig akár egész nap elkortyolgatja.
Mivel szinte mindenkinek van valamilyen kapcsolata a kávéval, a tudomány is előszeretettel vizsgálja az egészségre gyakorolt hatásait. Tekintve, hogy világszerte hét halálesetből egy szívkoszorúér betegség miatt történik, a kávé potenciális szívvédő hatása különösen izgalmas kutatási témának számít.
A Rheumatology szakfolyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint
a megnövelt koffeinbevitel javíthatja a szív egészségét.
Az érrendszeri betegségek, amelyek az erek károsodásával járnak és olyan súlyos következményekkel járnak, mint a szívroham és a szélütés, világszerte a vezető halálokok közé tartoznak.
A gyulladásos reumás betegségekben, például lupuszban és rheumatoid arthritisben szenvedő betegeknél a kockázat lényegesen magasabb. Ez a megnövekedett kockázat mind magukból a betegségekből, mind az egyes kezelésekből adódik.
Diétával az egészségesebb érrendszerért
Az orvosok mostanáig alapvetően a kockázati tényezők elkerülését ajánlották az érrendszeri kockázatok csökkentésére. Ide tartozik a gyulladás megszüntetése, a kortizon tartalmú gyógyszerek csökkentése, illetve a klasszikus tanácsok, úgy mint dohányzás mellőzése, a koleszterinszint csökkentése és a magas vérnyomás szabályozása.
A római Sapienza Egyetem kutatói, akik részt vettek az említett tanulmány mögötti kutatásban, azonban úgy vélik, hogy a betegek úgy is sokat tehetnek az egészséges érrendszerért, ha valami élvezetes dolgot tesznek.
A vizsgálati eredmények arra mutattak, hogy a kávéban, teában és kakaóban jelenlévő
koffein aktívan segíti
azokat a sejteket, amelyeknek fontos szerepe van az érrendszer regenerálódásában.
A koffein szerepe
Köztudott, hogy a D-vitaminban (pl. olajos hal, tojás), az A-vitaminban (gyümölcs) és a többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag, valamint az alacsony nátriumtartalmú étrend fontos szerepet játszik a gyulladásos állapotok csökkentésében.
A tudósok a koffein szerepére is kíváncsiak voltak. Kiderült, hogy a szervezetre gyakorolt jól ismert serkentő hatása mellett
a koffein gyulladáscsökkentő hatást is kifejt,
mert az immunsejtek felszínén lévő receptorokhoz kötődik.
A kutatók hétnapos táplálkozási kérdőív segítségével 31 lupuszos beteget vizsgáltak meg, akiknél nem voltak hagyományos szív- és érrendszeri kockázati tényezők. Egy hét elteltével a kutatók vért vettek, hogy megvizsgálják a vérerek állapotát. Azt találták, hogy a koffeint fogyasztó betegek érrendszeri egészsége jobb volt az endotélsejteken keresztül mérve, amelyek az erek belső felszínén képeznek fontos réteget.
„A jelen tanulmány arra tesz kísérletet, hogy a betegeknek tájékoztatást adjunk a betegség leküzdésében szerepet játszó étrend lehetséges hatásairól” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Fulvia Ceccarelli. Az elsődleges eredményeket természetesen újabbakkal kell majd megerősíteni, melyek célja, hogy felmérjék a kávéfogyasztás betegségre gyakorolt valós hatását.
Így lesz otthon szuperegészséges a kávé.
Kiemelt kép: Getty Images