- A jó testtartás a fájdalom és a sérülések megelőzése miatt is fontos.
- Lényeges, hogy nyújtsd és erősítsd is az izmaidat, hogy javítsd a testtartásodat és a mozgástartományodat.
- Az állkapocsízület problémája sokszor az arc torzulásához vezet, ami nem csupán esztétikai probléma.
Mitől nézünk ki idősebbnek a korunknál? Az öltözködésen és az ősz hajon túl például attól, ha görnyedten, nehézkesen mozgunk, nem vagyunk elég rugalmasak, és rosszak a reflexeink. Szerencsére ezeken az állapotokon könnyen javíthatunk! Érdemes célzottan olyan gyakorlatokat, nyújtásokat végeznünk, amelyek kifejezetten a saját problémánkra valók, és amelyekkel kompenzálni tudjuk a sok ülés okozta deformációt.
Korábban írtuk arról, hogy a rossz testtartás milyen egészségi problémákhoz vezethet. Talán nem is gondolnánk, milyen szerteágazó élettani hatásai lehetnek annak, ha nem tanuljuk meg, milyen a helyes testtartás. Az emésztéstől a hormonrendszeren át az idegrendszeri bajokig sokféle tünetet okozhat. Fontos, hogy ezekkel mindig forduljunk szakemberhez, hogy vele együtt javíthassuk az ízületeink és az izmaink állapotát!
Jó testtartás, fiatalos külső
Ezúttal arra térünk ki, a jó testtartásnak miért van öregedésgátló, vagy legalábbis öregedés lassító szerepe. Miasnikov Tímea mozgásterapeutát, a Hormon Balance program egyik megalkotóját kérdeztük erről.
Amikor megérkezik hozzád egy új kliens, rögtön látod, hogy a tartása mely pontokon hibádzik, és milyen panaszai lehetnek?
Igen. A járás, a tartás szinte azonnal ad egy benyomást a mozgásszervi eltérésekről, de a személyiségről és arról is, hogy az illető mennyit stresszel. A mozgásszervi panaszok és testtartásváltozás elsődleges oka, hogy a stresszreakciók (reflexek) tartóssá válnak. Tartós feszültség esetén az izomzatot elkezdjük másképp használni. Olyan pózt veszünk fel, ami a testnek kényelmesebb, vagy például amikor megsérülünk, akkor mentesítjük egyes izmainkat, hogy a fájdalmat kerüljük. Ezek az megváltozott pózok pedig új idegpályákat alakítanak ki az agyi működésnél is, ahogy más izomrostok kapcsolódnak be és ki. Az agy ezt normálisnak ítéli, így észre sem vesszük, hogy közben a testünk megváltozik. Már 6–8 hét elég ahhoz, hogy az izomműködés miatt a csontozat is megváltozzon. Hosszú távon pedig egy teljesen más testtartású ember nézhet vissza ránk a tükörből.
Melyek a legáltalánosabb fej-nyak-vállproblémák, amelyek a rossz pózból erednek?
Rendkívül gyakori a megrövidült fejbiccentő izom, amitől fokozott nyaki lordózis, vagyis a banyapúp alakul ki. A megrövidült mellizomzat behúzza a mellkast és fokozza a háti púpot. Ez veszélyes tartásváltozás, mert a tüdőkapacitást is csökkentheti. Rendszeres probléma még a gerincferdülés is. A gyengült hátizmok, főleg a lapockastabilizáló izmok renyhesége miatt ez nagy fájdalommal járhat, könnyen elfáradhatunk, és makacs csomók alakulhatnak ki az izmokban. Ezen kívül rengeteg állkapocsízületi problémával találkozunk. Az állkapocs feszülése sokszor az arc torzulásához vezet, ami csak részben esztétikai probléma, hiszen sok minden másra is kihat.
Kapcsolódó: A rossz testtartástól a nyaki izmok is feszülnek – 4 módszer lazításukra
Mit tanácsolsz, hogyan mérjük fel otthon, hogy a rossz harapásunk vagy tartásunk-e az, ami miatt szakszerű segítségre szorulunk?
Érdemes a tükörben tudatosan nézni az arcot. Csukott szájjal lazított arcizommal mit látunk? Van-e asszimmetria a két állkapocsízület között? Lehet még a fogakat is nézni. Kopik-e ferdén, az egyik oldal jobban? Ha ezek fennállnak, vagy ha gerincferdülést diagnosztizáltak nálunk korábban, mindenképp érdemes a fogorvossal is konzultálni, és utána az ő szakértelmére bízni a diagnosztikát.
Tényleg öregít a görnyedt testtartás? Hogyan?
Abszolút. A fiatalos megjelenéshez hozzájárul a vitalitással teli, szép testtartás. Sajnos manapság az életmódunk miatt nem kell ahhoz öregnek lennünk, hogy úgy is nézzünk ki. Biccentett, előre eső fej (oldalról nézve a fej előrébb van mint a váll) vagy a banyapúp sokat ront az összképen. Az egyik váll vagy csípő feljebb van, mint a másik, amitől megváltozik, lomhává, féloldalassá válik a mozgás. Nem kell hozzá szakértői szem, hogy bárkinek feltűnjön az aszimmetria, az összhatás pedig az lesz, hogy az egyén öregebbnek látszik a koránál. Az esztétikai problémákon túl a rossz tartás miatt fáradtabbak is lehetünk, csökkenhet a lendületünk, fájdalmak, kattogások, diszfunkciók alakulhatnak ki, ez pedig megváltoztathatja a mozgásmintát és a kedvünket is.
Miért okoz gyakori fejfájást a rossz tartás?
Több oka is lehet. A gerincre nehezedő nyomás vagy a terhelés megváltozása nagyobb erőt gyakorolhat a nyakszirti régióra. Innen indul a legnagyobb tömegű hátizomzat, és ez az izom tovább húzza a koponyán lévő izomzatot is, ez pedig önmagában is egy folyamatos nyomást jelent a fejre. Ezen kívül, ha az egyes nyaki csigolya csavarodik, akkor mozdítja magával az alsó állkapcsot, ezzel az egyensúlyi szervet is nyomás alá helyezi. Természetesen, ha valakinek sokat fáj a feje, akkor először kardiológiai és neurológiai vizsgálatokkal ki kell zárni az egyéb egészségi problémákat. Ha azok rendben vannak, jöhet a tartásjavítás, amivel csak nyerni lehet.
Kapcsolódó: 7 módszer és 5 konkrét gyakorlat rossz testtartás és hátfájás ellen
Kiemelt kép: Getty Images