Minél tovább szeretnénk frissnek és fittnek megmaradni, jó memóriával és kognitív képességekkel. Az idő ugyan minden nap ellenünk dolgozik, de a cukorbetegség okozta agyi öregedésen igenis lehet lassítani. A diabétesz ugyan növelheti az Alzheimer-kór kockázatát, de nem jelenti azt, hogy az biztosan ki is alakul. Bizonyos életmódbeli változtatások segíthetnek fiatalon tartani a cukorbetegek agytekervényeit is.
2014-ben majdnem fél milliárd ember szenvedett cukorbetegségtől a világon, az esetek 95 százaléka kettes típusú diabétesztől. A kutatók 2045-re már 783 millió beteggel számolnak.
A nem jól kezelt betegség számos problémát okoz: az idegkárosodás miatt érzékvesztést, látásvesztést, szívbetegséget, fertőzéseket. A kutatók azt is kiderítették, hogy a kettes típusú cukorbetegség kognitív hanyatláshoz, memóriavesztéshez, demenciához, s ezekhez kapcsolódóan az Alzheimer-kór fokozott kockázatához vezethet.
Szerencsére azon is nagy erőkkel dolgoznak, hogy segítsenek megelőzni vagy legalább lassítani a károsodásokat. Az agyi öregedés esetében is értek már el eredményeket. Egy tanulmányból kiderült, hogy a hemoglobin A1c stabil fenntartása csökkentheti a demencia kockázatát, míg egy másik tanulmány szerint az egészséges életmód ellensúlyozhatja a cukorbetegségtől felgyorsult agyi öregedést.
Ne csak a vércukorszintet mérjük
A cukorbetegek esetében érdemes folyamatosan montiorozni a hemoglobin A1c (a hemoglobin glükózt megkötni képes altípusa, rövidítve HbA1c) szintjét. Ez kulcsfontosságú mutató lehet a demencia kockázatának előrejelzésében. A stabil A1c szint optimális tartományban tartása
összefügg az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásának kockázatával:
a kitűzött céltől eltérő A1c-szintű betegeknél magasabb volt a kognitív hanyatlás aránya. Nem mellesleg a hemoglobin A1c rendszeres mérésével azt is pontosabban meg lehet állapítani, hogy a beteg vércukorszintje mennyire stabil, miként sikerül kontroll alatt tartani. A vérvételes vizsgálatot háromhavonta lehet ingyenesen elvégeztetni, mindenképpen éljünk ezzel a lehetőséggel. Az HbA1c szintje egyénenként változik a különféle más betegségek, állapotok fügvényében, ezért az orvosunk egyénileg értékeli.
Az életmódon is sok múlik
A kettes típusú diabéteszt nagyon sokféle módon kordában tarthatjuk. Az inzulinpótlás és a diéta nagyon fontos szelete az egész képnek. Emellett a rendszeres testmozgás, a dohányzásról való leszokás is bizonyítottan segít egészségesebbnek és fiatalosabbnak maradni. Az alkohol teljes elhagyása is lényeges, de arra alapvetően felhívja a figyelmet a dietetikus, míg a dohányzás sokszor nem kerül szóba.
Pedig a kutatók több mint 31 000 középkorú vagy idős ember agyának vizsgálata után kimutatták, hogy a káros szokások összefüggésben állnak a cukorbeteg öregedésével, állapotának romlásával.
A testmozgásnak is nagy szerepe van: az ülő életmód csökkent fizikai aktivitáshoz és rossz anyagcsere-szabályozáshoz vezet, ráadásul el is szigetel az élményektől, más emberek társaságától. Ez pedig csak ront a kognitív képességeken, az agy öregedésén, és növeli a depresszió kockázatát. Ezzel szemben azok, akik gyakran töltenek időt családjukkal, barátaikkal, kíváncsiak, érdeklődőek maradnak, új feladatokat tűznek ki maguk elé és gyakrabban játszanak, frissebbek és egészségesebbek, akkor is, ha cukorbetegséggel küzdenek.
Ha a súlyunkkal van problémánk, ez a diéta segíthet egyensúlyban maradni cukorbetegként.
Kiemelt kép: Getty Images