legjobb elnökválasztási filmek

Álhírek, botrány, agymosás – A legjobb elnökválasztásról szóló filmek

Az amerikai elnökválasztás finisében melegítsünk filmnézéssel!

2024 nem csupán egy választási év, inkább a választások éve. Idén ugyanis világszerte minden eddiginél több szavazó járul az urnákhoz legalább 64 országban, amely a világ népességének közel felét jelenti.

Tajvantól kezdve az Európai Unión át Indiáig bezárólag több mint ötven elnökválasztási, törvényhozási választást tartanak, melyek eredménye óriási hatással lesz a gazdaságra, az emberi jogokra, a nemzetközi kapcsolatokra, a békére.

Az év ugyan a végéhez közeledik, de a november eleji amerikai elnökválasztásra feszülten készül a nemzetközi közösség is, hiszen szuperhatalmi szerepe okán az USA politikája kihat az egész világra.

Miközben dübörögnek a közvélemény-kutatások, és a jelöltek egymást cincálják szét, evezzünk szórakoztatóbb vizekre, és hagyjuk meg a drámát a filmkészítőknek.

A legjobb filmek az amerikai elnökválasztásról

Az amerikai elnökválasztás finisébe érve megnéztük, hogy melyek voltak a legjobb választási filmek, amelyek a fikcióra vagy épp a valóságra építve visszaadják a politikai élet különleges atmoszféráját, a társadalmi drámát és az érzelmek teljes palettáját.

1. Az elnök emberei (All the President’s Men)

Az 1976-ban bemutatott politikai krimi nem csupán az elnökválasztásról szóló filmek listáján tölt be előkelő helyet, hanem minden idők legjobb filmjei közül sem hagyható ki. Alan J. Pakula az Egyesült Államok történelmének talán leghangosabb politikai skandalumát, a Watergate-botrányt vitte nagy vászonra.

A Washington Post újságírói, Bob Woodward és Carl Bernstein (Robert Redford és Dustin Hoffman remeklésében) szabad kezet kapnak szerkesztőjüktől, hogy felderítsék a botrány részleteit és Nixon elnök lemondásának valódi okát. Az alkotók a legapróbb részletekre is odafigyeltek, hogy visszaadják a kor hangulatát.

Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy egy

többnyire párbeszédekből álló film két órán keresztül képes fenntartani a feszültséget.

Az ikonikus alkotás máig az egyik legjobb politikai tényfeltáró thrillernek számít, amely minden hamis meggyőződést lerombol az elnök és az Ovális Iroda feddhetetlenségi mítoszáról.

legjobb elnökválasztási filmek

Robert Redford és Dustin Hoffman Az elnök embereiben (Fotó: Michael Ochs Archives/Getty Images)

Filmes bűnesetek, amelyek valós eseményen alapultak.

2. A mandzsúriai jelölt (The Manchurian Candidate)

Richard Condon regényének első filmes adaptációja 1962-ben készült. A hidegháborús paranoia ekkorra elérte csúcspontját, várható volt, hogy Hollywood is lecsap a témára és a thriller műfajára. A korszakban sci-finek tűnő filmnek 2004-ben készült el az új változata Denzel Washington és Meryl Streep főszereplésével.

Bármelyiket nézzük meg, a dermesztő történet után

az ember kétszer is meggondolja, hogy kire adja le a voksát.

Raymond Shaw hősként tér vissza a háborúból, és látványos gyorsasággal halad felfelé a politikai ranglétrán anyjának köszönhetően. A nagy hatalmú szenátor ördögi tervet eszel ki, amelyhez szégyentelenül felhasználja mit sem sejtő fia szolgálatait. A hírszerzés egy őrnagyot küld a nyakába, hogy felgöngyölítse az egyre furább történetet.

legjobb elnökválasztási filmek

Jelenet az 1962-es filmből (Fotó: John Springer Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

3. A nemzet színe-java (Primary Colors)

Mike Nichols briliáns filmje azt járja körbe, hogy egy rendkívüli hírrel vagy egy rosszindulatú kommenttel milyen könnyen megváltoztatható a szavazói gondolkodásmód, az egész politika menete. Hogy milyen egyszerű lesöpörni az asztalról a valóban fontos kérdéseket.

John Travolta élete egyik legjobb alakítását nyújtja a vonzó, déli kormányzó, Jack Stanton szerepében. A Bill Clinton-szerű karakter valamennyi jellemző vonását megragadja Travolta, akinek

még a nézésében is tökéletesen keveredik a vonzerő és az empátia.

A múltból váratlanul napvilágra kerülnek piszkos kis részletek, amelyek próbára teszik a kampányban szereplők lojalitását, nézeteit. A politikusi lélek bugyraiba vivő utazás során a néző arra keresi a választ, hogy a nemes cél, a közösség szolgálata erősebb vagy az önös érdekek képviselete.

legjobb elnökválasztási filmek

Adrian Lester és John Travolta a film egyik jelenetében (Fotó:Universal/Getty Images)

4. A hatalom árnyékában (The Ides of March)

George Clooney parádés rendezése azt meséli el, hogy egy politikai kampány lebonyolítása mennyire felemészti a testet és a lelket. Hogy mire egy győztes jelölt túléli az elő- és a törvényhozási választásokat, kész csoda, hogy még van ereje a kormányzáshoz. A film központi kérdése: nyerhet-e úgy egy jelölt, hogy közben hű marad az értékrendszeréhez.

Ryan Gosling alakítja az idealista kampányfőnököt, aki mindent arra tesz fel, hogy a George Clooney által megformált kormányzót hatalomra segítse. Gosling rémisztő titkot tud meg az elnökjelölt kormányzóról, majd csapdát állítanak neki, hogy ellehetetlenítsék. Ki, kinek hazudik és mennyit, ki tud kevésbé cinikus lenni vagy nem megalkudni. A film tűpontos látlelet a választás folyamatáról azon munkatársak szemszögéből, akik valóban hatalomra segítik a jelöltjüket.

legjobb elnökválasztási filmek

A hatalom árnyékában című film főszereplői: George Clooney, Ryan Gosling, Evan Rachel Wood és Marisa Tomei  (Fotó: Matt Carr/Getty Images)

5. Amikor a farok csóválja (Wag the Dog)

A média döntő jelentőségű a választások kimenetelében, és Barry Levinson 1997-es szatírája tökéletesen 

megmutatja, hogy milyen ereje van a híreknek, akkor is, ha hamisak.

Az Amikor a farok csóválja akár ma is készülhetne, hiszen a mesterséges intelligencia, konteók és álhírek világában a téma aktuálisabb, mint valaha.

Nem sokkal a Clinton-Lewinsky botrány kirobbanása előtt mutatták be a filmet, amelyben Amerika elnöke – minő véletlen – csúfos szexbotrányba keveredik az elnökválasztás előtt. Egy tanácsadót bíznak meg a kampány megmentésével, aki egy hollywoodi producert szervez be.

legjobb elnökválasztási filmek

A film főszereplői a bemutató 20. évfordulóján (Fotó: Mireya Acierto/Getty Images)

Hogy elvonják a közvélemény figyelmét a sikamlós történetről, kitalálnak egy álháborút Albániával, amelyet könnyedén meg lehet nyerni. Még egy háborús hőst is felkutatnak, akiből egycsapásra híresség lesz. A sajtó és a közvélemény vevő a sztorira, végül is ki mondja meg, hogy mi az igaz?

Ezek pedig a legjobb őszi filmek borongós napokon. 

Kiemelt kép: Melissa Sue Gerrits/Getty Images