A napokban érdekes TikTok-videóba futottam. Egy évekkel ezelőtt vastagbélrák diagnózist kapott influencer arról mesélt, melyek voltak azok a konyhai eszközök, amiket a diagnózis után azonnal száműzött a konyhájából. A listán sokféle dolog szerepelt a tapadásmentes edényektől a műanyag vágódeszkákon át az alufóliáig, a kommentszekció pedig valósággal felrobbant.
Sokan voltak hálásak a gyűjtésért. Mások viszont kiemelték: nem helyes úgy tenni, mintha a rák néhány egyszerű konyhai eszköz kiiktatásával kezelhető lenne. Mások azt rótták fel, nem helyes démonizálni egyes eszközöket, amikor a rákbetegség kialakulása nagyon összetett, sok tényezős folyamat.
De mi az igazság? Pontosan mik azok a tényezők, amik növelik a rákos megbetegedések kockázatát?
És valóban lapulnak a konyhánkban kifejezetten veszélyes, rákkeltő eszközök?
A különféle rákos megbetegedések kialakulásának számos kockázati tényezője van. Az egyes ráktípusok esetében ezek valamelyest specializálódnak. De genetikai tényezőknek, környezeti hatásoknak és egyes vírusoknak több ráktípus esetén is jelentős kockázatemelő hatásuk van.
Genetikai tényezők
Ha például a közvetlen családban (szülők, testvérek körében) előfordult rák, az jelentősen megnöveli a rákos megbetegedések kockázatát. Bizonyos típusú rákok, mint a mellrák, vastagbélrák és prosztatarák (pontosabban az ezekre való nagyobb genetikai hajlam) szintén öröklődhetnek.
Életkor
A rákos megbetegedések kialakulásának valószínűsége az életkor előrehaladtával növekszik. Idősebb korunkra sejtjeink már nagyobb eséllyel károsodnak, ez pedig növelheti a daganatok kialakulásának kockázatát is.
Életmódbeli tényezők
A dohányzás az egyik legjelentősebb kockázati tényező, ha rákos megbetegedésről van szó. Különösen a tüdőrák esetében növeli a kór kockázatát, de a szájüregi, a gége-, a nyelőcső- és a hólyagrák kialakulásában is szerepet játszik.
A rendszeres, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás szintén növeli többféle daganat, például a májrák, szájüregi rák, a nyelőcsőrák és a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. A magas zsír- és cukortartalmú, ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása és az alacsony zöldség- és gyümölcsbevitel jelentősen emeli a rák rizikóját, különösen a vastagbélrák esetében.
A mozgásszegény életmód szintén hozzájárulhat az elhízáshoz. Ez pedig megint csak többféle rákfajta, például a mellrák, a vastagbélrák és a méhtestrák kockázatát növeli.
Plusz 10 gramm ebből az élelmiszerből naponta csökkenti a rák esélyét.
Környezeti tényezők
A radioaktív sugárzás növeli a rák kockázatát, és különösen a bőrrákét emeli. Az ipari vegyi anyagoknak, például az azbesztnek vagy a benzolnak való hosszú távú kitettség szintén jelentősen növeli az esélyt egy esetleges rákos megbetegedésre. A növényvédő szerek és más mérgező anyagok is hasonló hatással lehetnek, ahogy a szennyezett levegő és víz fogyasztása is növelheti a tüdőrák és más rákos megbetegedések esélyét.
Fertőzések, vírusok
Humán papillomavírus (HPV) okozta hámmódosulás okozhat méhnyakrákot, végbélrákot és szájüregi rákot is. A Hepatitis B és C vírusok pedig májrák kialakulásához vezethetnek.
Hormonális tényezők
A hosszú távú hormonpótlás jelentősen növelheti bizonyos típusú rákok, például a mell- és méhnyálkahártya-rák kockázatát.
Immunrendszeri problémák
A gyenge vagy elnyomott immunrendszer – álljon elő az állapot betegség vagy gyógyszeres kezelés miatt – növeli a rákos sejtek elszaporodásának esélyét.
És hogy mi a helyzet a vastagbélrákkal? A vastagbélrák kialakulásában is több tényező játszik szerepet, azonban van két olyan környezeti ártalom, amit az utóbbi időben egyre többet vizsgálnak a betegséggel összefüggésben a szakértők.
Vastagbélrák és mikroműanyag
A mikroműanyagokról (azokról az apró részecskékről, melyek a műanyagok lebomlása révén keletkeznek) már jó ideje tudjuk, hogy fiziológiai változásokat okozhatnak a bélrendszerben. Ezek növelhetik a vastagbélrák kockázatát, különösen az 50 év alattiak körében. Számos kutatás kimutatta ugyanis, hogy a mikroműanyagok csökkenthetik a bél nyálkahártyájának vastagságát, ezáltal gyengítik annak védőfunkcióját és növelik annak áteresztő képességét.
Ez megnövelheti a kórokozó baktériumok és toxinok hozzáférését a vastagbél belső nyálkahártyájához, ami potenciálisan növelheti a vastagbélrák kockázatát. Az apró részecskék az elmúlt időszakban már jelentősen felhalmozódtak a környezetünkben, és mára a tápláléklánc részévé váltak.
Sokszor nem gondolunk viszont arra, hogy mikroműanyagokat nem csak ásványvízzel, vagy ennivalónkkal vihetünk be a szervezetünkbe.
Akár úgy is bejuthatnak, hogy műanyag konyhai eszközöket, pláne vágódeszkát használunk.
Az influencer állítását, miszerint ezeket érdemes inkább száműzni a konyhából, szakértők is megerősítik. Érdemes fa konyhai eszközökre váltani, ha nem szeretnénk növelni a már amúgy is károsan magas mikroműanyag kitettséget.
Vastagbélrák és PFOA
Az influencer listáján szereplő, és tudományosan is igazolt kockázati tényező egy PFOA nevű vegyület is. Ezt a vegyületet főleg ipari felhasználásra állítják elő, például tapadásmentes edények, vízlepergető ruhák, élelmiszer-csomagolások, és tűzoltó habok gyártása során.
A PFOA nagyon ellenálló, lassan bomlik le, ezért gyakran nevezik őket „örök vegyi anyagnak” is, mert hosszú ideig megmarad a környezetben és az emberi testben is. Ez azt jelenti, hogy ha valaki rendszeresen érintkezik vele, a vegyület koncentrációja fokozatosan növekszik a vérben, a májban és más szervekben.
A szervezetben megmaradó PFOA a vastagbélben, gyulladásos folyamatokat indíthat el, a krónikus gyulladások pedig hozzájárulhatnak a vastagbélben a sejtek rendellenes növekedéséhez, ami elősegítheti a rák kialakulását. A PFOA képes károsítani a sejtek DNS-ét, a mutációk következtében pedig a vastagbélben is kialakulhatnak rákos sejtek.
Az epidemiológiai vizsgálatok, amelyek nagy populációkat követnek hosszú távon, szintén találtak összefüggést a PFOA-val való expozíció és a vastagbélrák fokozott kockázata között. Ezért, ha tehetjük, tapadásmentes bevonatos edények helyett keressük az öntött vas, az agyag és az üvegedényeket, vagy válasszunk olyan bevonatos edényt, amin a gyártó feltünteti, hogy PFOA-mentes.
Hogyan védjük magunkat?
A rákbetegségek kialakulása nagyon komplex folyamat, melyben számtalan tényező (sokak szerint akár pszichés tényezők is) szerepet játszik. Noha biztos megelőzési módszer csak egy-két ráktípus ellen létezik (a HPV elleni oltással például csaknem 100 százalékba kivédhető a méhnyakrák), az egészséges életmód kiemelkedő jelentőségű minden ráktípus esetében.
A megfelelő, változatos, zöldségekben gazdag, fermentált élelmiszerekkel is kiegészített étrend nagy segítséget jelent ahhoz, hogy bélrendszerünk egészségét hosszú ideig megőrizzük.
Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, egyre fiatalabbakat érint a vastagbélrák.
Kiemelt kép: Getty Images