- Észak-Angliában (és a világ számos helyén) ma is működnek gyerekeket elrabló és bántalmazó bűnszervezetek.
- Sokan úgy vélik, a csoportok tevékenységének megakadályozásáért nem tesz eleget a rendőrség.
- A brit exrendőr, Maggie Oliver úgy döntött, saját kezébe veszi az ügyek felgöngyölítését.
Maggie Oliver 1997-ben, 41 évesen, 4 gyerek anyjaként csatlakozott a Greater Manchester-i rendőrséghez, és 2003-ban került a súlyos bűncselekmények osztályára. Ott gyilkosságok, nemi erőszakkal kapcsolatos esetek és súlyos szexuális zaklatások ügyében nyomozott. Híressé 2012-ben vált, amikor leleplezte a fiatal lányokat zaklató rochdale-i bandákat. Bár közben elvesztette otthonát, és közel került az idegösszeomláshoz, egyszer sem hátrált meg. A mai napig számíthatnak rá a bajba jutott fiatalok.
Maggie Oliver: Exrendőr az erőszak ellen
A világszerte működő bandák évente több ezer gyereket bántalmaznak. A lányokkal fiatal koruktól kezdve gyakran erőszakoskodnak, efelett pedig nem ritkán a rendőrök és a politikusok is szemet hunynak. Maggie Oliver viszont, aki rendőrként számos gyilkosságot, lövöldözést, emberrablást, nemi erőszakot és tanúvédelmi ügyet vizsgált ki, nem bírta tétlenül nézni, hogy újabb és újabb fiatal életek mennek tönkre. A rochdale-i banda magja például kilenc férfiból állt, de valójában egy magasan szervezett, több száz elkövetőt számoló bűnözői csoportot alkottak.
Ügyükben akármilyen vizsgálatok és vádemelések történtek, valójában senki sem tett a tagok garázdálkodása ellen.
Néhány rendőr gyerekprostituáltnak nevezte a bandatagok által behálózott, bántalmazott, adásvételi tárgyként kezelt gyerekeket. 2005-ben, amikor Oliver férje, Norman, rákban elhunyt, az összetört asszonyt azt várta a munkahelyén, hogy, hiába tudják, kik az elkövetők, kollégái nem indítanak eljárást, mondván, az áldozatok „prostituáltak, akik ilyen életmódot választottak”, illetve „rossz gyerekek”, akik nem járulnak hozzá a társadalom megfelelő működéséhez, sőt, nem is hiteles tanúk.
Ha hozzátesszük, hogy a nemi erőszak, a szexuális visszaélés bejelentett eseteinek mindössze kettő (!) százaléka kerül bíróság elé, láthatjuk, milyen elképesztő mértékben dekriminalizálják ezeket az eseteket. Ezt elégelte meg a rendőrnő, aki egyfajta személyes hadjáratba kezdett. Kiderítette, hogy az eleve gyanúsított kilenc férfi rendszeresen 12 éves lányokat itatott alkohollal és tömött kábítószerrel, mielőtt körbehajózták volna őket Észak-Angliában, hogy más szexuális ragadozóknak kínálják fel a testüket.
Kapcsolódó: Miért tűnik el több millió gyerek minden évben?
Rettenetes dolgokat műveltek velük, mégis, amikor a rendőrségnek bizonyító erejű telefonüzeneteket és fényképeket mutattak, ők közölték, hogy ezek nem érik el a vádemeléshez szükséges bizonyítási küszöböt. A férfiakat végül Oliver állhatatosságának hála sikerült bíróság elé állítani. Többek között emberkereskedelem és nemi erőszak vádjával ítélték el őket. 2012-ben mindegyik férfi letöltendő börtönbüntetést kapott, ki 4, ki 19 évet. Két elkövető kivételével 2017-re mind szabadultak.
Maggie Oliver már nem rendőrként segít tovább
Ez messze volt attól, amit Maggie Oliver rendőrként várt volna, ezért 16 év után kilépett a rendőrség kötelékéből és nyilvános feljelentést tett. Magánemberként már nyíltan beszélhetett arról, hogyan tussolták el az ügyeket, kik és hogyan hunytak szemet a szörnyűségek fölött, miért nem adták ki a külföldi állampolgárságú elkövetőket az országaiknak és így tovább. Oliver nevét hamar megismerte egész Nagy-Britannia, állandó szereplőjévé vált a Loose Women című, népszerű beszélgetős műsornak is.
Ott indította el a Never Too Late To Tell kampányt 2016 decemberében, amely arra biztatja a szexuális zaklatás túlélőit, hogy beszéljenek a velük történtekről. A műsorban további tanácsokat adott a bizonyítékok rögzítéséhez, ahhoz, hogyan beszéljünk nyíltan a témáról a gyerekünkkel, és hogy milyen jelek utalhatnak arra, ha valaki bajba került. 2018-ban a Celebrity Big Brother egyik versenyzője is volt.
Úgy érezte, mindkét műsor segített neki abban, hogy a figyelem középpontjában maradjanak a számára fontos ügyek.
2019-ben könyvet is írt Survivors: One Brave Detective’s Battle to Expose the Rochdale Child Abuse Scandal címmel. Ám eddigre rajta is nyomot hagytak az általa megismert borzalmak, erőszakos történetek és a munkájával járó feszültség. Antidepresszánsokat szedett, s még az otthonát is elvesztette. De a munkát ezekben az időkben sem adta fel, továbbra is segített a hozzá fordulókon.
A 13 éves kamasztól kezdve, akivel két éven át kereskedtek, egészen a 12 éves gyerekig, aki öngyilkos lett, miután megerőszakolták és megzsarolták, majd a rendőrség mindezt figyelmen kívül hagyta, Maggie Oliver számos esetet látott testközelből. Tudja, hogy a gyerekek zöme még most sincs biztonságban. Sőt, mintha rosszabb lenne a helyzet, mint 12 éve volt. Ezért arra kér minden felnőttet, hogy rendszeresen beszélgessenek a gyerekekkel az online és az offline világ veszélyeiről és az elővigyázatosság fontosságáról.
Maggie Oliver szerint így hálózzák be a fiatalokat
Maggie Oliver tapasztalatai szerint behálózás során az első kapcsolatfelvétel általában a közösségi médiában (Snapchaten, Instagramon, TikTokon, Facebook Messengeren) történik, privát üzenet formájában. Az idegen bókolni kezd az áldozatnak, eljátssza, hogy szerelmes belé, és hogy romantikus kapcsolatot szeretne vele kiépíteni. Először ártatlan fotót kér, majd egyre merészebbeket.
Ha ezeket megkapta, zsarolni kezdi az áldozatot azzal, hogy nyilvánosságra hozza az intim képeket, elküldi azokat a szüleinek, barátainak, ha nem teszi meg, amit kér tőle.
Amennyiben a rémült kamasz nem szól senkinek, csak engedelmeskedik zsarolójának, hamar árucikké válhat. Ezért is nagyon fontos, hogy egy gyerek érezze és tudja, hogy a környezetében van legalább egy olyan felnőtt, akinek bármit őszintén (és anélkül, hogy azért büntetés járna) elmondhat. Azt is, ha ilyen jellegű bajba került.
Kapcsolódó: Egyre több gyerek lesz erőszak áldozata
Figyelem! Ha te, vagy valaki a környezetedben nincs biztonságban, hívd az alábbi, ingyenes telefonszámok egyikét!
– Rendőrség: 112
– Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT): 06-80-20-55-20, www.bantalmazas.hu (csak maga az áldozat keresheti, védett ház itt intézhető)
– Áldozatsegítő Vonal (jogi, pszichológiai, szociális segítség, kárenyhítés bűncselekmények áldozatainak és hozzátartozóiknak): 06-80-225-225 www.igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/
– NANE (segélyvonal nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek): 06-80-505-101, www.nane.hu
Még most is vannak folyamatban lévő ügyei
A most 69 éves volt rendőrnő 2019-ben egy Maggie Oliver Foundation nevű alapítványt hozott létre, ezen keresztül segít bajba jutott fiatalokon. Az intézmény támogatást, jogi tanácsadást, terápiát, képzést és oktatást biztosít azoknak, akiket szexuális zaklatás ért. Oliver történetei emellett nagyban hozzájárultak a Three Girls című, 2017-ben BAFTA-díjjal jutalmazott BBC-dráma létrejöttéhez. A rochdale-i bántalmazási ügy így még szélesebb nyilvánosságot kapott.
A letartóztatások óta annyit változott a világ, hogy a Greater Manchester-i rendőrség bocsánatot kért, és kijelentette, hogy a hasonló eseteket ma már egészen másképp kezelik, mint 2012-ben tették. Ugyanakkor 2020-ban egy kamaszlány Oliverhez fordult, mivel a rendőrség nem nyomozta ki kellő alapossággal, hogy 13 éves korától kezdve online zaklatás, majd emberkereskedelem áldozata volt.
A lány apja több mint 50 alkalommal jelentette a gyereke eltűnését, de ez nem vezetett nyomozáshoz.
Sőt, egy alkalommal magát az apát is letartóztatták, mert megpróbálta megakadályozni, hogy a lánya a bántalmazójával együtt menjen el otthonról. Az elkövetők egy alkalommal a lány torkát is megvágták, másik alkalommal felgyújtották a ruháját. Amikor a tinédzser végül összeszedte a bátorságát, hogy beszéljen a rendőrséggel, halálos fenyegetéseket kapott, és a támadói egy csatornába dobták.
A lány most 19 éves, és úgy érzi, a rendszer teljesen cserbenhagyta.
Bár Maggie alapítványa segített, hogy a nyomozást újraindítsák, az elmúlt négy évben még mindig nem emelt vádat az ügyészség. A volt rendőr azt mondja, ez nem egyedi eset. Meglátása szerint, ha egy ügy el is jut a bírósági tárgyalásig, ott gyakran elakad. Szerinte a megoldás elsősorban abban rejlene, hogy a rendőség nagyobb erőforrással és jobb megértéssel álljon neki a nyomozásoknak. Az exnyomozó pedig a továbbiakban is folytatja áldozatos munkáját az áldozatok megsegítésére.
Kapcsolódó: A gyerekek a világ más pontjain is gyakran válnak áldozattá
Kiemelt kép: Illusztráció – Fotó: Getty Images