A múminok otthona – Naantali, Finnország
A múminok kalandjai ismerősök lehetnek akár Tove Jansson finnországi svéd írónő könyveiből, akár a kilencvenes években a tévében vetített finn–japán rajzfilmsorozatból. A kis, fehér, vízilószerű lények az egész világon népszerűek, Skandináviában egyenesen múminsokkot kaphatunk a mindent elárasztó, kedves figuráktól. Jansson 1945-ben, a második világháború vége felé kezdte írni és rajzolni a múmintörténeteket, amelyek szeretetre és elfogadásra tanítanak, a barátság fontosságát és a természet tiszteletét hangsúlyozzák, anélkül, hogy szájbarágósak lennének. Az utolsó múminképregénycsík 1975-ben jelent meg, Jansson 2001-ben elhunyt, a figurák óriási kultusza mégis töretlen. Ebben közrejátszik az is, hogy a történetek nem csak a gyerekek számára élvezhetők és tanulságosak, rengeteg a felnőtt rajongó is.
A finnországi Naantali félszigetén emberméretben megépítették a Múmin-völgyet, a sztori helyszínéül szolgáló, különleges hangulatú birodalmat. Turku városából zenélő busszal is érkezhetünk a csak nyáron nyitva tartó tematikus parkba, ahol a mese jellegzetes épületei mellett a szereplőknek öltözött animátorok is várnak bennünket. Múminpapa, Múminmama, Vándor, Nyiff és Nyaff – az összes kedvencünkkel találkozhatunk. A gyerekek körülnézhetnek a főszereplők áfonyakék házában, apró varázslatokat élhetnek át, a szépségszalonban múminlánnyá alakulhatnak, de akár egy kis házimunkába is belekóstolhatnak a legendásan tisztaságmániás Filifionka asszony portáján, ahol ablakmosástól a szőnyegporoláson át az ezüst evőeszköz vikszolásáig vállalhatnak feladatokat. Mindennap több előadással vár a helyszínen működő színház és a bábszínház, igaz, csak svédül és finnül.
Nyúl Péter kertje – Bowness-on-Windermere, Anglia
Az angol író-illusztrátor Beatrix Potter már gyerekkorában is a természetben és az állatok között érezte jól magát, családi házuk tele volt nyulakkal, sünökkel, macskákkal és kacsákkal – nem véletlen, hogy az általa írt és rajzolt mesék főszereplői is ők lettek: Nyúl Péter, Kacsa Jolán, Bikkmakk Mókus, Pecás Jeremiás, hogy csak párat említsünk. A magyarul Szabó T. Anna zseniális fordításában olvasható mesék a legkisebbek kedvencei, a szemet gyönyörködtető illusztrációk azonban a felnőtteket is könnyen rabul ejtik. Aki nem elégszik meg a Budapest Bábszínház meseszép, vicces és elképesztően ötletes Nyúl Péter-előadásával, tovább fokozhatja az élményt egy kis angliai kiruccanással.
A Beatrix Potter-élménypark egy Bowness-on-Windermere nevű városkában található, a tavairól és hegyeiről híres, festői szépségű Lake District Nemzeti Park területén. A helyszín a nagyjából nyolcvan kilométerre fekvő Manchesterből busszal és vonattal is megközelíthető. Ez a tematikus park olyan, mintha egy képeskönyv belsejében kalandoznánk – tökéletes azoknak a kisgyerekeseknek, akik a sűrű és letaglózó Disneyland-hangulat helyett klasszikusabb élményre vágynak, pasztellszínekkel és kidolgozott, míves rajzokkal. A látványosságot idén megérdemelten választották Európa tíz legjobb családi múzeuma közé. Szabadtéri program is várja a kicsiket: a Nyúl Péter-kert életre kelti a Beatrix Potter illusztrációin látható gyümölcs-, zöldség-, fűszer- és virágfajtákat, amelyekkel a gyerekek közelebbről is megismerkedhetnek – mintha csak Gergelyfi bácsi kertjében bóklásznának!
Óriások és trollok birodalma – Eindhoven, Hollandia
Hollandia legnagyobb tematikus élményparkjában, Eftelingben a világ legismertebb meséi kelnek életre. Az Eindhoven közelében található mesevilág 1952-ben nyitotta meg a kapuit, és azóta egyre több kedvelt figura népesíti be. A Meseerdő nevű hatalmas varázsbirodalomban találkozhatunk például Hans Christian Andersen hőseivel (a rút kiskacsával és a kis hableánnyal), a Grimm testvérek által alkotott klasszikusokkal (Hófehérkével, Jancsival és Juliskával), valamint a szélesebb olvasóközönséggel Charles Perrault által megismertetett Hamupipőkével, Csipkerózsikával és Hüvelyk Matyival. Összesen harminc mese elevenedik meg, Holle anyó rázza felettünk a dunyháit, miközben óriások és trollok között lépkedve követjük Pinokkió nyomát. A Meseerdőn kívül gőzmozdonyos kisvasutat, elvarázsolt kastélyt, színházat és golfpályát is találunk, zenés és színházi előadásokat nézhetünk meg, a kalandparkban pedig hullámvasútra ülhetünk, és a vidámparkokban szokásos valamennyi attrakciót kipróbálhatjuk. Efteling mindössze egy bő órára van Amszterdamtól, így könnyedén beilleszthető egy klasszikus hollandiai utazás programtervébe.
Asterix vidámparkja – Plailly, Franciaország
Asterix és Obelix, kedvenc gall hőseink idestova hatvanöt éve törnek borsot a rómaiak orra alá. Asterix karakterét 1959-ben hívta életre a sorozat eredeti alkotópárosa, René Goscinny és Albert Uderzo, és bár a mai folytatásokat már új szerzők jegyzik, a humoros kalandok és az ókori helyszíneken randalírozó emlékezetes szereplők továbbra is népszerűek. A sztori alapján megálmodott Asterix Park 1989-ben, még a Párizs melletti Disneyland létrejötte előtt nyitotta meg kapuit. Ez az első olyan európai park, amelyet azért hoztak létre, hogy a családok – felnőttek és gyerekek – együtt szórakozzanak. Itt kevésbé a történetek életre keltéséről van szó, inkább egy átlagos vidámparkot turbóztak fel az Asterix és Obelixből vett karakterekkel és jellegzetességekkel. A vidámpark 2021-ben bezárta egyik fő attrakcióját, a Poszeidón Színházat, ahol a látogatók delfineket és oroszlánfókákat láthattak. Az állatvédő csoportok tiltakozása miatt örökre lemondtak az ilyen jellegű műsorszámokról, és gondoskodtak az állatok megfelelő, európai delfináriumokban történő elhelyezéséről.