jósok jóslat történelem

Üstökös, csirke, emberáldozat: A legfurcsább jóslási módszerek a történelemből

Amióta az ember közösségekben él, azóta próbálja előre látni a jövőt. A történelemben szinte minden uralkodónak volt saját jósa, s azt sem bánta senki, hogy többen közülük furcsa módszerekkel kutatták a szellemek világát.

Az idők hajnala óta keresünk olyan jeleket és szimbólumokat, amelyek elárulják szerencsénket, vagy segítenek elkerülni a bajt. Ahogy az emberiség fejlődik, úgy változik a jóslatok módszere is. Kezdetben őseink nagyon sok hiedelemrendszert építettek fel, amelyek mai szemmel már megmosolyogtatóak.

A régi, furcsa jövendölő módszerekre most már azért tudunk könnyedén legyinteni, mert egy csomó gépünk és működő módszerünk van, ami eleinknek nem állt rendelkezésére. Nekik maradtak a tyúkok.

1. Jóslás tyúkok, csirkék, szárnyasok segítségével

Ma már csak vidéki házaknál látunk baromfiudvart, az ókori rómaiak viszont vagyonként kezelték a madaraikat. Még a szerencséjüket is a segítségükkel próbálták megjósolni: figyelték a szárnyasok repülését, hangjait, viselkedését, a csirkéket pedig egyenesen arra használták, hogy megjósolják a különféle csaták, háborúk végkimenetelét. A papok eleséget szórtak a speciálisan nevelt csirkék elé, és amennyire lelkesen a szárnyasok eszegettek, annyira volt biztos, hogy a jóslatot kérő nép kerekedik majd felül az ellenségen.

A Karthágóval vívott első pun háború alatt a módszer be is vált. Publius Claudius Pulcher római vezető irányította a római haditengerészetet, de nem tudta eldönteni, melyik napon támadjon. Konzultált a csirkékkel, akik nem voltak hajlandók enni semmit.

Pulcher ennek ellenére makacskodott, a hajói fedélzetére vitette az állatokat, mondván akkor ha enni nem akarnak, akkor majd isznak, majd elindult a háborúba. A csirkék egyébként nem hazudtak, Pulcher iszonyú vereséggel a háta mögött tért haza, ráadásul szegény állatok is elpusztultak az ütközetben.

A férfit nem az elvesztett emberéletek és a katonai kudarc, hanem a szent csirkék megölése miatt állították bíróság elé. 

Száműzetésre ítélték, és nem sokkal ezután meg is halt.

Még egy helyen említik a szárnyasok és a jóslás kapcsolatát, igaz, jóval később: a yorkshire-i boszorkányként ismert Mary Bateman egyik tyúkját kinevezte a leedsi prófétának és megjósoltatta vele a világvégét. Az állat Bateman szerint olyan tojásokat tojt, amelyeken Krisztus második eljövetelére utaló szavak találhatók. A jósnő hamar lebukott, kiderült, hogy ecettel karcolta meg a friss tojásokat, majd visszahelyezte őket szerencsétlen tyúkba, hogy aztán mindenki szeme láttára csodatojásként lássanak napvilágot.

jóslás jóslat történelem

1809-es illusztráció Mary Batemanről, a történelem egyik leghíresebb jósnőjéről, aki itt épp mérget szór (Kép: BeatrixBelibaste/Wikimedia Commons)

2. A hasból és a székletből évszázadokig jósoltak

A has hangjain és jelein is komplett jóslás alapult. Az emésztés neszeit a halottak hangjának tartották, amelyeket természetesen a látnok értékelt ki. Dr. Francois Rabelais reneszánsz író feljegyezte, hogy ezt a módszert hosszú ideig használta Lady Giacoma Rodogina prófétanő Ferrarában. 

A kerek hasakat később a has alakú tárgyak váltották fel, talán innen ered a kristálygömbbe vetett bizalom is.

Még ennél is furcsább azonban az ürülékbe vetett vak hit. Nem is egy ókori kultúrában jövendöltek állatok és emberek ürülékének megjelenése alapján. Az egyiptomiak még a ganajtúró bogarak viselkedését is tanulmányozták, amelyek golyóbissá gyúrják és maguk előtt görgetik a kis ürülékgombócokat. Iszonyú alaposak voltak, a végső jóslatnál figyelembe vették a bogarak sebességét és mozgását, no és persze a gördülésük nyomait is.

3. Jóslás emberáldozattal

Az egyik legszomorúbb formája a jóslásnak az állat- és emberáldozat felajánlása, no és persze a tett véghezvitele volt. A szakértők szerint a világ szinte minden táján divatban volt valamikor az emberáldozat, egyfajta felajánlás, amivel kiengesztelték az isteneket. De elég csak a Bibliára gondolnunk, abban is arra kérik Ábrahámot, hogy mutassa be áldozatként az egyetlen fiát, Izsákot (más kérdés, hogy ez inkább próbatételnek minősült).

A magasabb hatalmak megnyugtatása mellett az áldozatokat arra is használták, hogy segítségükkel megjósolják a jövőt:

bizonyítékokat láttak a kinézetükben, megvizsgált szerveikben, a haláltusában, a sikolyok számában és hangerejében, a kiáramló vér vagy az áldozat padlóra zuhanásának irányában is. Suetonius római író szerint az akkori látnok, Spurina emberáldozat segítségével jósolta meg, hogy Julius Caesarnak óvakodnia kellene március idusától.

jóslás jóslat történelem

Spurina átadja jóslatát Caesarnak, aki nem veszi azt figyelembe: Sir John Gilbert 1858-as alkotása (Kép: Getty Images/Ann Ronan Pictures/Print Collector)

A Halley-üstökös története

A Halley-üstököst minden 75-76. évben szabad szemmel is látni lehet az égen (legközelebb 2061-ben érkezik). Eleink pedig minden ilyen alkalomhoz kerekítettek valamilyen ezoterikus történetet, jóslatot is, azt gondolva, hogy a fénycsóva az istenek üzenete. Időszámításunk előtt 1046-ban a kínai Sang-dinasztia bukását az üstökös megjelenésének tulajdonították. A pont abban az évben kialakuló járványokat, áradásokat, éhínségeket minden korban, szinte minden népnél a természetfeletti fénynek tulajdonították, de még a catalaunumi csata elindítását is befolyásolhatta.

A Halley időszámításunk előtti 87-es megjelenése egy jel volt Tigranész örmény királynak, hogy harcba szálljon a rómaiakkal.

 Az üstököst még a koronájára is rávésette.

1066-ban I. Harold angol király rossz óment látott az üstökösben, el is esett a hastingsi csatában. Az égi jelenség olyannyira lázban tartotta az embereket, hogy még 1910-ben is pánikot tudott kiváltani. Az amerikai Yerkes Obszervatórium csillagászai spektroszkóppal próbálták elemezni az üstököst, s kiderítették, hogy a farkában színtelen és erősen mérgező, cianogén gáz található.

Egészen komoly hisztéria alakult ki ennek hatására, nemcsak az amerikaiak, de az európaiak is szilárdan hitték, hogy az üstökös még abban az évben visszatér, veszélyes gázaival megmérgezve az összes életet a Földön. A félősebbek külön erre a célra maszkokat és üstökös elleni tablettákat is beszereztek. Mostanra már jobban értjük az üstökös összetételét és nem félünk tőle annyira, de például a napfogyatkozásoknak vagy a különleges bolygóállásoknak még mindig hajlamosak vagyunk természetfeletti erőt tulajdonítani. 

Mark Twain úgy gondolta, ő az Halley-üstökössel érkezett és azzal is távozik: igaza is lett a jóslatnak

Kiemelt kép: Getty Images