A kiberbiztonság terén az elmúlt évtizedben elért óriási fejlődés ellenére egy gyönge láncszem továbbra is ellehetetleníti, hogy teljes biztonságban legyünk az online térben.
Hogy mi ez? Nos, az emberi hiba. A témával foglalkozó kutatások ugyanis rendre azt hozzák ki, hogy vírusvédő falak ide, biztonsági szakértők és protokollok oda, még ma is az emberi hiba felelős a sikeres kibertámadások túlnyomó többségéért.
Egy 2022-es jelentés szerint például a privát fiók feltörések 82%-a köthető emberi hibához, például adathalász, vagy manipulatív e-mailek megnyitásához.
A KPMG Cyber Security Survey becslése szerint a munkahelyi adatlopások 95%-áért is valamilyen emberi hiba okolható, legyen szó akár munkavállalói hanyagságról, akár elégtelen kiberbiztonsági képzésről.
A Cybersecurity Ventures és a World Economic Forum becslései szerint szintén az emberi tényező az egyik legfontosabb okozója a nagyvállalati kiberbiztonsági támadások sikerességének: az incidensek 90%-a valamilyen emberi hibával áll kapcsolatban.
Egy most kijött friss kutatás szerint ugyan tapasztalható némi javulás. Viszont az emberi hiba összességében még mindig 70 százalék feletti arányban felelős azért, hogy nem vagyunk biztonságban online. Se otthon, se a munkahelyünkön.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, milyen fontos, hogy védjük biztonságunkat. Ezért soroljuk is a legfontosabb óvintézkedéseket, amikkel megőrizheted kiberbiztonságodat!
Jelszó és kiberbiztonság
Használj hosszú, összetett jelszavakat, amelyek tartalmaznak nagy- és kisbetűket, számokat, valamint speciális karaktereket is. Fontold meg jelszókezelő használatát is, amely segít a különböző fiókokhoz tartozó jelszavak biztonságos tárolásában.
Kétlépcsős azonosítás és kiberbiztonság
Aktiváld a kétlépcsős azonosítást ott, ahol elérhető. Ez extra védelmet ad személyes email- vagy egyéb fiókodnak, mert a jelszó mellett egy másik azonosítót is meg kell adnod (például egy SMS-ben kapott kódot).
Szoftverfrissítések és kinerbiztonság
Győződj meg róla, hogy az operációs rendszered és az alkalmazások mindig naprakészen vannak frissítve a legújabb biztonsági beállításokkal. Telepíts és frissíts antivírus szoftvert, hogy védelmet nyújtson a rosszindulatú programok ellen.
Adatmentés és kiberbiztonság
Rendszeresen készíts biztonsági másolatokat fontos adataidról, például fájlokról, dokumentumokról és fényképekről. Ez segít abban, hogy adatvesztés esetén helyreállíthasd őket.
Óvatosság és kiberbiztonság
Légy óvatos az e-mailben vagy egyéb üzenetekben kapott linkekkel és mellékletekkel, különösen, ha ismeretlen forrástól származnak. Csak megbízható weboldalakat látogass meg, és figyelj a HTTPS előtagra, amely a biztonságos kapcsolatra utal. Légy óvatos az olyan telefonos hívásokkal, üzenetekkel és e-mailekkel, amelyek személyes információkat kérnek. Soha ne oszd meg a személyes adataidat, ha nem vagy biztos a kérdező kilétében.
Tudatosság és kiberbiztonság
Ismerd meg a legfrissebb kiberbiztonsági veszélyeket, aktuális csalási módszereket és tájékozódj a legjobb védekezési gyakorlatokról. Tartsd naprakészen a tudásod!
Hálózat és kiberbiztonság
Használj erős jelszót a Wi-Fi hálózatodhoz, és aktiváld a WPA3 titkosítást, ha lehetséges. Ellenőrizd ezt a beállítást a routereden, vagy kérd szolgáltatód segítségét.
Adatvédelem és kiberbiztonság
Ellenőrizd az adatvédelmi beállításokat a közösségi média fiókjaidban, hogy tudd, ki láthatja az információidat és bejegyzéseidet.
Jó szokások és kiberbiztonság
Mindig zárd le a készülékeidet, amikor nem használod őket, és ne használj azonos jelszavakat különböző fiókokhoz.
A kiberbiztonság mindannyiunk felelőssége, és a fenti lépések betartásával te is jelentősen növelheted biztonságodat. A tudatos és körültekintő online viselkedés, valamint a megfelelő eszközök és technikák alkalmazása segít megvédeni biztonságodat az online térben is.
És azt tudtad, hogy egy szakítás után különös figyelemmel kell lenni a kiberbiztonságra?
Kiemelt kép: Getty Images