A nyüzsgő mindennapok során könnyű elnapolni a rendrakást, vagy összegyűjteni felesleges holmikat a lakásban. Egy idő után természetes látvány az újabb műanyag üveg, régi bögre vagy zokni, ahogy az sem szúr szemet, hogy a zacskós fiók kifolyik egykori pet palackjaink feldolgozott változatától. Nem probléma, kicsit mindig beljebb lehet nyomni a fiók tartalmát.
A felesleges kacatok elszívják az energiát
Ám ha minden egyes ajtót, szekrényt, rejtett dobozt kinyitnánk, kiderülne, hogy talán mégsem végeztük olyan tökéletes munkát a káosz elrejtésére. Dominó módjára dőlnének ki minden rejtekhelyről lustaságunk vagy nemtörődömségünk kisebb-nagyobb termékei.
Az otthonunkban felhalmozott tárgyak azonban nem csupán azért feleslegesek, mert hiába lenne holnap apokalipszis, semmit nem tudnánk felhasználni közülük.
Azért is jobb, ha megszabadulunk ezektől a holmiktól, mert kihatnak az egészségünkre.
A porfogó, helyet foglaló kacatok egy részéhez nosztalgiából ragaszkodunk, vagy mert azt gondoljuk, hogy egyszer még magunkra tudjuk préselni. Esetleg megkóstoljuk a szülinapunkon vagy elolvassuk a karácsonyi szünetben, netalán felkenjük magunkra.
Nos, ezek a vágyak többnyire megmaradnak a sóvárgás szintjén, és igyekszünk magunkat azzal nyugtatni, hogy Marie Kondo sem tökéletes. Ami igaz, mi viszont sokat tehetünk azért, hogy ne legyünk irritáltak a saját lakásunkban, és ne érezzük úgy, hogy a kacatok elszívják az energiánkat.
Hét tárgy, amitől szabaduljunk meg
Az alábbiakban olyan tárgyakat gyűjtöttünk össze, amelyeket jellemzően felhalmozunk a lakásban. Közöttük vannak azonnal kidobandó holmik, és vannak olyanok is, amelyek még értékesek ugyan, csak már nem számunkra. Ilyenkor jó ötlet elajándékozni ismerősnek vagy jótékonysági szervezetnek.
1. Sérült konyhai edények
A konyha az esetek többségében cseppet sem alkalmas arra, hogy túl sok holmit tároljunk benne, pláne ha sérült vagy kettő van belőle. Érdemes csupán azokat az eszközöket megtartani, amelyeket gyakran használunk vagy különleges érzelmi értékük van. A nagyi rézmozsara nyilván ide tartozik, ám ha a családi porcelán kiszorít minket a saját lakásunkból, célszerű átgondolni a régi ereklyékhez fűződő kapcsolatunkat.
A megduplázott vagy hiányos konyhai holmiktól is nyugodtan szabaduljunk meg. Két egyforma lábas vagy tál közül az egyiket adjuk oda valakinek, az évek óta hánykolódó piros műanyag dobozt pedig dobjuk ki. A teteje sincs meg, és még mindig nem vetettük be, mint csíráztató edény.
2. Lejárt élelmiszerek
Az egy dolog, hogy a hűtőből kihajítjuk a lejárt, penészes vagy megromlott ételt. De ne nézegessük tovább a kamra polcain zsúfolódó félig nyitott fűszeres tasakokat vagy régóta kinyitott élelmiszereket se. A pazarlás megelőzése érdekében használjuk fel, amit megvettünk. Ám ha elfeledkeztünk róla, akkor legalább dobjuk ki. Így nem csupán helyet szabadítunk fel, de magunkat is megkíméljük valamilyen nem kívánt nyavalyától.
3. Lejárt kozmetikai szerek
A romlott ételeket szigorúan követik a lejárt szavatosságú szépségápolási termékek. A fürdőszobára ugyanaz igaz, mint a konyhára: tele van félig töltött, lejárt vagy ritkán használt üvegcsékkel, tégelyekkel, dobozokkal. Ne várjuk meg, amíg valaminek szaga lesz vagy megváltozik a színe. A rendrakás során ellenőrizzük a kozmetikai szerek, gyógyszerek szavatossági idejét, és kíméletlenül szabaduljunk meg mindentől, ami pusztán a helyet foglalja a polcon. Igen, attól a díszdoboztól is, amiben repiajándékot kaptunk, és azóta várja, hogy valamire felhasználjuk.
4. Nem használt ruhák, ágyneműk
A gardrób szortírozása nagy feladatnak tűnhet, de csak így tudunk helyet felszabadítani. Rég rossz, ha a legfelső ruhadarab kihúzásával ránk ömlik a szekrény tartalma, de az se szerencsés, ha fogalmunk sincs róla, mi az a zöld anyagdarab a második polcon.
Ruhatárunknak olyan elemekből kell állnia, amelyeket az évszaknak megfelelően viselünk és szeretünk. Ezért haladéktalanul válogassuk ki a kopott, lyukas, foltos vagy testünkre rosszul illeszkedő darabokat. Igen, a kamaszkori farmert is, amelybe legfeljebb a karunk fér bele.
Hasonló szemmel nézzük át az ágyneműs és törölközős fiókokat. Mennie kell az ócska, foltos vagy szakadt textíliáknak, de a cuki virágos párnahuzatnak is, mert a készlet többi része nincs meg. Ami hiányos, adjuk jótékonysági szervezetnek, a régi, kopottasabb darabok pedig mehetnek valamelyik állatmenhelyre.
5. Régi dokumentumok
Manapság szinte minden elérhető digitális formában, így teljességgel felesleges papírhegyeket tárolni a lakásban. Ellenőrizzük az egyes dokumentum típusoknál a megőrzési időt, a többit pedig dobjuk ki, szeleteljük fel, használjuk gyújtósnak. A személyes adatokat tartalmazó részeket természetesen kezeljük külön, ha pedig megtartanánk az iratokat, szkenneljük be azokat, tegyük felhőbe biztonságosan, és utána szabaduljunk meg tőlük.
A régi dokumentumok szelektálására is van pár tippünk!
6. Törött játék
Ahol gyerek is van, ott bizony gyorsan felhalmozódnak a játékok. Ám ha amúgy is kifolyik a játékos doboz, ideje átnézni a tartalmát, jöhet egy alapos rendrakás. Meg fogunk lepődni, hogy hány törött, hiányos vagy eltorzított darabra bukkanunk. A kinőtt vagy megunt játékokat, plüssöket adjuk oda ismerősnek vagy adományozzuk el jótékonysági szervezetnek, a használhatatlan daraboktól pedig szívfájdalom nélkül váljunk meg.
7. Zacskó, kábel
Valóban jó dolog benyúlni a zacskós fiókba, amikor hirtelen szükség van egy szatyorra, de szokjunk le arról, hogy a boltban a zsebünkbe tömködünk párat, otthon pedig kattanásig tuszkoljuk a fiókba a kicsi, nagy, átlátszó, vastagabb, hártyavékony és egyéb alig használt zacskókat.
Legyen egy összehajtható tartós szatyor a táskánkban, a többit pedig hajítsuk ki.
Hasonló halmozásra vagyunk képesek, ha kábelekről és zsinórokról van szó. Egy idő után arra sem emlékszünk, hogy az a hosszú fekete mire való, a rövidebb fehéret pedig szaküzletben vagy egy külföldi szuvenírboltban vettük. Ha nem tudjuk, mihez tartozik, nyilván nem is fog hiányozni. Ki vele!
Elsőre talán nehéznek tűnik az otthoni szortírozás, ám az eredményt nem csak a több hely vagy az átláthatóbb szekrény jelenti majd. Megszűnik a tudattalan szorongás, amit a kupleráj okozott, könnyebben találunk meg mindent, és hatékonyabbak leszünk, bármihez is kezdünk. Jó, jó, a gyerekkori naplót a beragasztott rágós papírokkal azért megtarthatjuk.
Rendrakás, takarítás 15 perc alatt? Nem lehetetlen!
Kiemelt kép: Getty Images