- A fokhagyma sokáig frissen marad, ha megfelelő módon tároljuk.
- A legfontosabb szabály az, hogy elősegítsük a száraz levegő keringését.
- Így tároljuk a fokhagymát egészben és szeletelve, akár egy éven át!
Pirítsd meg olajon az apróra vágott fokhagymát – megannyi recept kezdődik így, nem is csoda, hogy egyetlen háztartásból sem hiányozhat ez a sokoldalú hozzávaló. A fokhagyma minden fogásnak különleges ízt ad, ám ha nem tároljuk megfelelően, kicsírázik, megromlik és keserű lesz, vagy ami még rosszabb, megfonnyad és szépen lassan feketévé válik. De ha szánunk egy kis időt arra, hogy megtanuljuk, miként kell helyesen tárolni, a fokhagyma akár több hónapon keresztül is friss maradhat a kamrában.
Meddig tárolható a fokhagyma?
A fokhagymát évszázadok óta használják étkezési és gyógyászati célokra egyaránt. Antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, emellett számos egészségügyi előnnyel bír, például támogatja az immunrendszert és csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Érdekesség, hogy a fokhagyma szagát az alliin és az alliináz enzim reakciója okozza, amely a fokhagyma felvágásakor vagy zúzásakor aktiválódik.
Ami viszont fontosabb, hogy meddig tudjuk kitolni a fokhagyma élettartamát, ami legtovább hámozatlan, bontatlan formájában marad felhasználható. Sokan nem tudják, de ez az aromás gyógy- és fűszernövény négy-hat hónapig is eltartható a megfelelő körülmények között, legalábbis ezt állítja Martha Stewart jó barátja, a neves séf, Richard Temples.
„Amint elkezded megbontani a gerezdeket, a fokhagyma romlani kezd. Az első gerezd eltávolítása után körülbelül 10 napod vagy két heted van, mielőtt a maradék fokhagyma elkezd kicsírázni” – figyelmeztet a sztárszakács, aki szerint a kisebb fokhagymagumók jobban tárolhatók a nagyobb méretű daraboknál.
Tehát a fokhagyma tárolásának első és legfontosabb szabálya, hogy a frissesség érdekében a lehető legtovább hagyjuk egyben a gerezdeket, és csak akkor bontsunk újabb gumó hagymát, ha már minden szabadon álló darabot felhasználtunk. Ugyanakkor az sem teljesen mindegy, egészben hagyva hol és miként tároljuk ezt a változatosan felhasználható hagymafélét.
Így tárold egészben a fokhagymát
A jó hír az, hogy a siker nem az edényen múlik. Egy egyszerű kerámia vagy kifejezetten hagymatárolásra készült doboz is megfelel a célnak, ahogy a hálós zsák, a kosár vagy egy fából készült tál is tökéletes eszköz a hagymatárolásra.
A legfontosabb inkább az, hogy elősegítsük a száraz levegő keringését,
ezért ha egy mód van rá, kerüljük a nejlon zacskót, mivel a zárt környezet megköti a nedvességet és felgyorsítja a romlást. Ügyeljünk arra is, hogy mindig hűvös, száraz helyen tartsuk a fokhagymákat, ahol van némi légáramlás, de azért nincsen túlságosan hideg. Ha a pulton szeretnénk elhelyezni a fokhagymát, tegyük távolabb az ablaktól, hogy se erős huzat, se közvetlen napsütés ne érje, hiszen a fokhagyma, akárcsak sok más növény, napfény hatására sokkal gyorsabban kicsírázik.
Így tárold jól a gerezdeket!
Amennyiben több gerezdet hámoztunk meg, mint amennyire valójában szükségünk van, a hűtő lesz a legjobb hely a maradék fokhagyma tárolására. Csomagoljuk zárt műanyag edénybe, hogy a felaprított darabokat légmentesen tároljuk.
Az így elrakott fokhagymát legfeljebb három napig tartogathatjuk,
ugyanis ezt követően elszíneződik, ami azt jelzi, hogy a fokhagyma romlásnak indult. Ám ha a fokhagymát olívaolajban konfitáljuk meg, mielőtt a hűtőbe tennénk, ebben a formában akár egy hétig is kitart még a frissessége. „Soha, semmilyen formában ne tároljuk a nyers fokhagymát nyers olajban”– figyelmeztet Richard Temples, ugyanis a nyers fokhagymás olajban nagyon hamar elszaporodhat a Clostridium botulinum nevű baktérium, súlyos ételmérgezést okozhat. Nem árt ezt észben tartani, ha mondjuk karácsonyra különféle ízesített olívaolajakat készítenél.
Ilyen egy jól felszerelt, átlátható éléskamra Martha Stewart szerint.
A pince kizárva
Laikusként ezek után bármennyire kézenfekvő, a már említett hűvös, száraz hely a szakértő szerint sajnos nem egyenlő a pincével, ahogy a hűtőszekrény is csak a feldarabolt gerezdek esetében nyújt ideiglenes megoldást. „Általában a pince páratartalma nem kedvez a fokhagymának, ami ott idő előtt megpuhul és kiszárad, a hűtőszekrény pedig gyakran már túl hideg” – mondja a séf, aki elárulja,
a hűtő hideg hőmérséklete az ősz érzetét kelti a fokhagymában, ami így néhány hét alatt kicsírázik.
A csírák ugyan ehetőek, de ízük rendkívül keserű, ezért ha van otthon egy kis kamránk – vagy a konyhában egy jól szellőző polc –, az általában tökéletes hely a fokhagyma tárolására. Már amennyiben távol tartjuk a krumplitól, a hagymafélék ugyanis olyan gázokat bocsátanak ki, melyek felgyorsíthatják a krumpli csírázását.
Be a fagyasztóba!
Ha egyáltalán nem áll a rendelkezésünkre kamrahelyiség, de hosszú időre be szeretnénk tárazni fokhagymából, a felaprított vagy megpucolt, egész hagymagerezdek akár 12 hónapig is eltarthatók a fagyasztóban. Az apróra vágott fokhagymát vízbe fagyasztva, jégkocka tartóban is elrakhatjuk, így főzéskor egyszerűen csak kiemeljük a kellő mennyiséget és a készülő ételhez adjuk.
Persze a frissen aprított fokhagymánál nincs ízletesebb, de a fagyasztásnak is megvannak a maga előnyei, hiszen a jégkockatartós módszerrel időt spórolhatunk. Szerencsére ugyanígy a hámozott gerezdek is eltarthatók a fagyasztóban, méghozzá hat-tizenkét hónapig, légmentesen záródó vagy vákuumzáras zacskóban. Viszont a szakértő a teljes gumók vagy a hámozatlan gerezdek fagyasztását már nem javasolja, mert kivéve meggyűlhet a bajunk a héj leválasztásával.
Élelmiszerek, amiket túl sokáig tárolunk a kamrában, pedig nem kellene.
Kiemelt kép: Getty Images