gáztűzhely halál Európa

Évente több mint 40 ezer európai lakos halálát okozhatja ez a konyhai készülék

A kutatóknak most először sikerült megbecsülniük, hány haláleset történhet évente egy-egy gáztűzhely miatt.

Bizonyára mi is ismerünk olyanokat (vagy épp mi magunk vagyunk azok), akik csak félve használnak gázzal működő eszközöket. Akik a gáztűzhelyet, a fűtőtestet és minden mást, amit csak lehetett, már rég elektromosra cserélték. Nos, új kutatások szerint ők cselekedtek helyesen. A legfrissebb becslések szerint ugyanis minden évben negyvenezer ember halálát okozhatja gáztűzhely által kibocsátott nitrogén-dioxid – csak Európában. Bár közel 50 éve tudunk a problémáról, mégis ez az első becslés arra vonatkozóan, hány haláleset történhet miatta.

A spanyolországi Jaume I. Egyetem Egészségtudományi Karának kutatói már létező egészségügyi tanulmányok és az európai otthonokban mért nitrogén-dioxid-értékek összevetésével becsülték meg az éves halálozási arányt. Megállapításuk szerint 14 európai országban veszélyes körülmények között élhetnek a gázzal főzők, mivel ezekben az otthonokban a gáztűzhelyekből származó füst az országra jellemző általános légszennyezettséggel együtt már túllépi az Egészségügyi Világszervezet (WHO) irányelveiben foglalt határértéket.

A kutatók szerint a gáztűzhelyek évente mintegy negyvenezer európai lakos korai halálát okozhatják.

„1978-ban derült ki, hogy a nitrogén-dioxid-szennyezettség sokkal magasabb a gáztűzhellyel felszerelt konyhákban. De csak most tudtuk megbecsülni, hogy nagyjából hány életet veszítünk el emiatt évente – mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Juana Maria Delgado-Saborit. – A probléma sokkal súlyosabb, mint eddig gondoltuk. Kutatásaink szerint az átlagos otthonok Európa mintegy felében túllépik a WHO határértékeit. Ennek a kinti légszennyezés ágyaz meg, de a gáztűzhelyek miatt kerülnek végül a veszélyes zónába az otthonok.”

A gáztűzhely és a szennyezett levegő együttes hatása

A kutatók több tucat olyan egészségügyi tanulmányt szemléztek, amelyek a nitrogén-dioxid által okozott asztma és korai halálozás valószínűsíthető kockázati arányait vizsgálták. Tavaly például holland kutatók több európai országban is átfogó nitrogén-dioxid-méréseket végeztek – az erről készült tanulmány volt az egyik legfontosabb a szemlézettek közül. Ez tette ugyanis lehetővé, hogy a holland kutatók által mért értékeket összevessék az országok halálozási adataival. Persze, még ez alapján sem vonhatunk le megkérdőjelezhetetlen tanulságokat.

gáztűzhely halál Európa

A kültéri légszennyezés már önmagában jól felismerhető tüneteket okozhat (Fotó: Getty Images)

A gázégetés során ugyanis egyéb káros szennyezőanyagok is keletkezhetnek, például szén-monoxid, benzol, formaldehid és szálló por. A kutatók bevallása szerint nem állt rendelkezésükre elég adat ahhoz, hogy pontosan megjósolják ezeknek az anyagoknak a hatását. Végül arra jutottak, hogy a gáztűzhelyekből felszabaduló káros anyagok és a légszennyezettség együtt körülbelül 367 000 asztmás megbetegedést okozhat gyermekeknél, és összesen 726 000-et minden korcsoportban.

A kutatásból az is kiderült, hogy az európai otthonoknak körülbelül egyharmada főz gázzal, és hogy bizony ezekben a lakásokban a legmagasabb a nitrogén-dioxid szintje is. A gáztűzhelyekről ráadásul azt is megállapították, hogy még kikapcsolt állapotukban is szivároghat belőlük metán.

A kutatók megállapításai szerint Olaszországban, Lengyelországban, Romániában, Franciaországban és az Egyesült Királyságban lehet a legmagasabb a gáztűzhelyek okozta korai halálozások aránya.

A szennyezettség azokban az otthonokban lehet a legmagasabb, amelyek eleve rosszul szellőznek, illetve ahol gyakran és sokat főznek a lakók. Mivel azonban ennünk muszáj, érdemes lehet inkább a szellőztetésre nagyobb figyelmet fordítani a veszélycsökkentés érdekében. Eleve tudható, hogy a beltéri levegő nem megfelelő minősége komoly egészségi problémákat rejthet, ez pedig az őszi-téli időszakban fokozottan igaz, hiszen egyre több időnket töltjük a négy fal között. Most tehát mindennél fontosabb, hogy rendszeresen és alaposan szellőztessünk!

Gáztűzhely és cigaretta

Ami pedig a kinti levegőt illeti, az elmúlt évtizedekben jelentős csökkenést regisztráltak az európai városok nitrogén-dioxid-szennyezettségét illetően. A szakemberek szerint ez főleg az EU szigorú járműkibocsátási szabályainak és a fejlett járműtechnológiának köszönhető. De ez a csökkent szint, mint láthatjuk, még mindig nem elég alacsony. „Túl sokáig könnyű volt szemet hunynunk a gáztűzhelyek okozta veszélyek fölött – mondja Sara Bertucci, az Európai Közegészségügyi Szövetség (EPHA) globális közegészségügyért felelős politikai vezetője. –

Régen a dohányzás egészségi hatásiról sem beszéltünk eleget. A cigarettához hasonlóan pedig a gáztűzhely is egy kicsiny tűz, ami szennyezi az otthonainkat.”

Az EPHA szerint az európai kormányoknak ahhoz hasonló módon kellene segíteniük a lakosok gázhasználatról való „leszokását”, ahogyan azt a dohányzással kapcsolatban is tették korábban. Hogy ehhez a nagy gázbeszállítók mit szólnak majd, bizonyára hamarosan kiderül…

Kapcsolódó: 4 dolog, amire nagyon oda kell figyelnünk a fűtési szezonban

Kiemelt kép: Getty Images