- A tojás népszerű szereplője szinte bármilyen étrendnek.
- Van, aki főve, van, aki sütve szereti inkább.
- Az egyik elkészítési módja viszont növelheti a rák kialakulásának kockázatát.
Főtt tojás, tükörtojás, lágytojás, rántotta, omlett – világszerte számos reggelizőasztal sztárja a bármilyen módon készült tojás. Bár, mint mindenféle élelemre, úgy a tojásra is lehetünk allergiásak, a tojásallergia még mindig ritkábban fordul elő, mint például a laktóz-, a tejfehérje- vagy a gluténérzékenység. Jó hír, hogy viszonylag sokan fogyaszthatjuk kellemetlen tünetek nélkül, hiszen kiváló fehérjeforrás, magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, és serkenti a gyomor és bélrendszer működését is.
Az így készült tojás növelheti a rák kockázatát
Nemrégiben kiderült azonban, hogy bármennyire is finom minden formájában a tojás, egyes elkészítési módjai az egészségünk szempontjából kedvezőtlenebbek lehetnek a többinél. Angel Luk kanadai dietetikus például arra figyelmeztet mindenkit, hogy a megégetett tükörtojás fogyasztása összefüggésbe hozható a szívbetegségek és a rákos megbetegedések kialakulásával.
A tartósan 180 Celsius-fok fölötti hőmérsékleten kezelt tojásban ugyanis olyan vegyi anyagok (oxiszterolok) szabadulhatnak fel, amelyek a szervezetben gyulladást és az artériák megvastagodását okozhatják. Ennek értelmében tehát nem érdemes ropogósra és barnára sütni a tojásainkat – bármennyire is finom az így készült reggeli. A szakember ehelyett azt javasolja, hogy fogyasszuk omlett, vagy más, alacsonyabb hőfokon elkészíthető fogás formában, és együnk hozzá friss zöldséget is.
Kapcsolódó: Mit használjunk tojás helyett? 5 remek alternatíva
Emellett fontosnak tartotta kiemelni, hogy a sütéshez-főzéshez használjunk minél kevesebb olajat – már csak azért is, mert több olajban hamarabb megéghet az étel. Ha mégsem tudunk lemondani a sült tojásról, igyekezzünk 5 percnél kevesebb ideig sütni (persze, ezt azok kétkedve olvashatják, akiknek volt már valaha szalmonellózisa).
Korábbi tanulmányok az oxiszterolokat számos megbetegedéssel összefüggésbe hozták már:
- A Cancer Prevention Research című folyóiratban 2024-ben jelent meg az a tanulmány, amely szerint a magas oxiszterolszint akár 22%-kal növelheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
- Egy 2019-es kutatás szerint az oxiszterolok növelhetik a szabad gyökök okozta oxidatív stresszt. Ez a sejtek, a szövetek és a megbetegedés ellen küzdő antioxidánsok károsodását okozhatja, és gyulladáshoz vezethet, a szervezetet védtelenné teheti a rákos sejtekkel szemben.
- Egy 2018-as kutatás szerint az oxiszterolok növelhetik az emlő-, a prosztata-, a vastagbél-, a húgyhólyag- és az epevezetékrák kialakulásának kockázatát.
- Ezen kívül a Lipids in Health and Disease című szaklapban 2017-ben megjelent tanulmány szerint az oxiszterolok az úgynevezett „rossz” koleszterinhez kapcsolódhatnak, így plakkok felhalmozódását okozhatják az artériákban. Ez akadályozhatja a vér áramlását az artériákban, így növelheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
De fontos azt is megjegyezni, hogy nem csak a tojásra érvényes mindez. A magas hőfokon kezelt húsok estében szintén kimutatták már az oxiszterolok jelenlétét. Amennyire csak tehetjük, igyekezzünk tehát csökkenteni az oxiszterolok jelenlétét étrendünkben! Például azáltal, hogy tükörtojás helyett más tojásételeket, tojáskrémet vagy kaszinótojást fogyasztunk. Apropó:
Te tudod, hogyan készül a tökéletes kaszinótojás?
Kiemelt kép: Getty Images