A nőket lassan egymás társaságától is megfosztja a talibán rendszer.

Új, bizarrnak tűnő rendeletet vezettek be Afganisztánban, ahol új szintre emelték a nők elleni korlátozásokat. A Talibán vezetése alatt álló országban megtiltották a nőknek, hogy egymás hangját hallják.

A női hang is intim dolognak számít, tehát azt le kell fedni, és nyilvánosan sem lehet hallgatni, még más nőknek sem – jelentette be a tálibok bűn- és erényügyi minisztere. Mohammad Khalid Hanafi a napokban közölte, hogy a nőknek tartózkodniuk kell attól, hogy

a Koránt – az iszlám szent könyvét – hangosan idézzék más nők jelenlétében.

Ha egy nő számára nem engedélyezik a takbírt, akkor hogyan is engedhetnék meg neki, hogy énekeljen? – kérdezte a miniszter. A takbír az Allah akbar iszlám kifejezés arab neve, amelynek jelentése: „Isten a leghatalmasabb”. A keresztényekhez hasonlóan a muzulmánok a takbírt a legkülönbözőbb élethelyzetekben használják.

Az afgán nőket kirekesztik az élet minden területéről

Az iszlamista rezsim legújabb rendelkezése tovább szigorítja a nőkkel kapcsolatos, korábban meghozott intézkedések sorát. Nemrég hozták létre „az erény előmozdításáról és a bűn megelőzéséről szóló törvényt”, amelynek lényege, hogy a nők, ha elmennek otthonról, közterületen fedjék el a testük mellett az arcukat is, és lehetőleg ne beszéljenek nyilvánosan.

Amióta a tálibok 2021 augusztusában átvették az irányítást Afganisztán felett, egy sor korlátozást vezettek be a nőkre vonatkozólag. Az intézkedések az 1990-es évekbeli első rezsim szigorú szabályait idézik, amelyek például betiltották a televíziózást és a zenét.

Az elmúlt három évben

eltiltották az afgán lányokat a középiskolai és egyetemi tanulmányok folytatásától,

továbbá az sem engedélyezett, hogy kormányzati vagy nemzetközi civil szervezeteknél dolgozzanak.

A nők társasági élete is brutális csorbát szenvedett: a szépségszalonok bezárása mellett a nőknek tilos férfi kísérő nélkül elhagyni otthonukat. Ha utcára lépnek, kizárólag lefedve tehetik meg, a női hírolvasóknak pedig maszkot kell viselniük a televízióban.

tálib rezsim afgán nők nem beszélhetnek

Az afgán nők külföldön fejezik be tanulmányaikat (Fotó: Jane Barlow/PA Images via Getty Images)

Ez már nemi apartheid

Miközben a tálibok visszaforgatják az idő kerekét Afganisztánban, emberjogi aktivisták világszerte próbálják felhívni a figyelmet az afgán nők elnyomására.
A legújabb lépés a közösségi média felhasználói között is óriási felháborodást váltott ki, és arra kérik a nemzetközi közösséget, hogy segítsen a több millió tehetetlen, hang nélkül maradt afgán nőnek.

„Miután betiltotta a nők hangját a nyilvánosságban, a tálibok bűn- és erényügyi minisztériuma megtiltotta a nőknek, hogy beszéljenek egymással. Nincsenek szavak, hogy kifejezzem dühömet és undoromat amiatt, ahogy a tálibok bánnak a nőkkel” – írta Lina Rozbih újságíró.

Nazifa Haqpal, egykori afgán diplomata szerint

az intézkedés túlmegy minden nőgyűlöleten, szélsőséges és teljesen abszurd.

Zubaida Akbar, afganisztáni emberi jogi és civil társadalmi aktivista pedig azt szeretné, hogy vonják felelősségre a tálib vezetőket a nemi apartheid nevében tett lépéseik miatt.

Zabihullah Mudzsahid kormányszóvivő korábban felrótta a nem muzulmán országoknak, hogy mielőtt elutasítják az afganisztáni törvényeket, előbb edukálniuk kéne magukat az iszlám jogban.

Az államként gyakorlatilag nem funkcionáló Afganisztán azonban egyre rosszabb helyzetben van, hiszen az egészségügyi ellátás mellett a gazdaság is összeomlott. Az új jogszabályok miatt pedig még esélytelenebb, hogy a tálib vezetést más országok legitim kormánynak ismerjék el.

Betiltották az afgán nők utolsó menedékét is. 

Kiemelt kép: Jane Barlow/PA Images via Getty Images