hét dolog amit tilos autóban hagyni

Ezt a 7 dolgot sose hagyd hidegben az autóban 

Már az igazi hideg beállta előtt érdemes arra tréningezni magunkat, hogy bizonyos dolgokat ne hagyjunk majd reflexből a kocsiban.

Sokan a fél életüket az autóban töltik, így nem csoda, hogy egy idő után második otthonunkká lép elő. Kocsival megyünk munkába, elvisszük iskolába a gyereket, bevásárolunk, ügyintézünk, elhozzuk a nagyi sütijét. Hétvégén pedig piknikezni megyünk, ahová természetesen az autóban szállítjuk a finomságokat.

Tökéletesen kényelmes megoldás mindent a kocsiban tárolni, amire a nap folyamán szükségünk lehet. Vagy két hét múlva, esetleg három hónap múlva. Az autó ideiglenes raktárként való használata azonban nem szerencsés. Egyrészt veszélyeztetjük vele a gépkocsit, akár betörés, akár valami kiömlése miatt, másrészt a benne lévő holmik is tönkremennek.

Különösen a téli időben tud csábító lenni, hogy az autó kipakolása helyett azonnal bemegyünk a meleg lakásba. De amíg mi bent olvadozunk, az autóban nem kívánatos folyamatok indulhatnak meg. Szóval mielőtt beüt az igazi hideg, érdemes már arra tréningezni magunkat, hogy bizonyos dolgokat ne hagyjunk majd reflexből a kocsiban.

Hét dolog, amit tilos az autóban hagyni

Holmijaink, az autónk és saját biztonságunk kedvéért ezért inkább nézzünk körül, és az alábbi dolgokat sose hagyjuk a kocsiban.

1. Vizes palack

Jó ötletnek tűnik egy palack vizet tartani az autóban, hiszen bármikor megszomjazhatunk. Ám ahogy nyáron, úgy télen is érdemes kétszer meggondolni. Egyfelől a félliteres palack is gyorsan megfagy, ha a hőmérséklet nagyon lehűl. Fagyáskor a víz nem összehúzódik, hanem kitágul, ami megrepesztheti a palackot. Amikor pedig elkezd kiolvadni, az már a kocsiba folyik majd.

Az sem feltétlenül ajánlott, hogy az autóban hagyott felbontott palackból később igyunk. Hiszen nem tudhatjuk, hogy a különböző hőmérsékleti változásnak kitett vízbe mennyi mikroműanyag és baktérium kerül.

2. Elektromos eszközök

Nem javasolt az sem, hogy a céges telefont vagy laptopot a hétvégére az autóban tároljuk. Ha látható helyen hagyjuk, nyilván a lopás veszélye a legnagyobb, ám a hideg legalább olyan pusztító tud lenni. A manapság használt kütyük nagy része ugyanis lítium-ion akkumulátorokat tartalmaz, amelyeket nem arra terveztek, hogy elviseljék a hideget. Az ismétlődő fagyasztás és felengedés páralecsapódást okozhat a készülékek belsejében, ami lerövidítheti az élettartamukat.

hét dolog amit tilos autóban hagyni

A céges telefon se szereti a hideget az autóban (Fotó: Getty Images)

3. Tisztítószerek

Figyelmetlenség miatt könnyedén az autóban maradhatnak a tisztítószerek. Ezek közül nagyon soknak, például a multifunkciós tisztítószereknek, üvegtisztítóknak vagy mosogatószereknek magas a víztartalma. Tehát ahogy a félliteres vizes palacknál, úgy itt is szétfeszítheti a folyadék a tárolóedényt.

És ezeket a holmikat se hagyjuk az autó belsejében, ha jönnek a mínuszok. 

Más típusú háztartási tisztítószerek, beleértve a mosó- és padlótisztítószereket is, felületaktív anyagokat és polimereket tartalmaznak, amelyek a hideg hatására szétválhatnak vagy összetapadhatnak, ezáltal csökken vagy megszűnik a hatékonyságuk. A fehérítő például használhatatlanná válik, ha hosszú ideig fagyponton tárolják.

4. Festék

Nem egyszer került már elő a csomagtartóból a tavaszi vagy nyári lakásfelújításhoz szánt festékes vödör. Érdemes azonban tudni, hogy sem a vízbázisú, sem a latex festékeket nem szabad fagyponton hagyni, mert a festékben lévő összetevők megfagyhatnak, kitágulhatnak, szétválhatnak és összetapadhatnak. Amivel gyakorlatilag kilőhetjük a tavaszi lakásfelújítási projektet.

5. Konzerv

Azt gondolnánk, hogy a konzerv babbal vagy üveges barackkal már csak nem lesz gond, ha esetleg a téli autóban hagyjuk. Ám a zöldségek és a gyümölcsök is vízben úsznak a konzerv belsejében, emiatt ugyanolyan kockázatos az autóban hagyásuk, mint a palackozott víznek. Még ha a befőttes üveg sértetlen is marad, a tömítések megsérülhetnek, ami szabad utat adhat a baktériumoknak.

hét dolog amit tilos autóban hagyni

Veszélyes lehet autóban hagyni a konzervet, de még az ásványvizet is (Fotó: Getty Images)

6. Hajlakk, dezodor

A vészhelyzetben, a kocsiból előkapott dezodor vagy hajlakk praktikus megoldásnak tűnik. Ám ne legyenek kétségeink: mind a hajspray, izzadásgátló vagy egyéb aeroszol esetében is létezik egy hőmérsékleti ajánlás, ami biztos nem nulla fok körül van. A túl alacsony hőmérsékletnek kitett palackok megrepedhetnek és felrobbanhatnak, ami az autó belsejében is komoly károkat tud okozni.

7. Szemüveg

Feleslegesen áldoztunk sok pénzt a legstílusosabb szemüvegkeretre és professzionális lencsére, ha utána a szemüveget vagy napszemüveget a hideg autóban felejtjük. A fagyos hőmérsékletnek kitéve ugyanis a keret és a lencse is megrepedhet, deformálódhat. Extrém hidegben a keret elpattanhat, a lencsén lévő védőbevonatok élettartama pedig lerövidülhet. A szemüveg minőségi romlásával pedig végső soron a látásunkat veszélyeztetjük.

Láthatjuk tehát, hogy nem csupán a nyári meleg, de a téli hőmérséklet is komoly károkat tud okozni az autóban hagyott tárgyakban. Tartsuk fejben, mi mindent szállítunk a kocsiban, és ne legyünk restek kipakolni, hiszen azzal a plusz fél perccel megkímélhetjük magunkat és autónkat is a kellemetlen meglepetésektől.

A hideg idő a szervezetünket sem kíméli, vegyük komolyan a tüneteket.

Kiemelt kép: Getty Images