isiász lumbágó különbség

Nem mindegy, hogy isiász vagy lumbágó: így tehetsz különbséget

Sokszor egy hirtelen lehajlás is komoly problémát okozhat, de nem mindegy, hogy mi a fájdalom eredője. Fontos különbséget tenni az isiász és a lumbágó között, hiszen a hasonló tünetek ellenére közel sem ugyanarról az állapotról van szó.
  • A derékfájást szinte mindenki megtapasztalja élete során.
  • Rögtön isiászra vagy lumbágóra gyanakodunk, ám a kettő nem ugyanaz.
  • A tünetek közötti különbségek segítenek megtalálni a leghatékonyabb kezelést. 

Tízből legalább nyolc embert érint a derékfájdalom élete során, kortól, nemtől vagy edzettségi állapottól függetlenül. Mivel egyre többet ülünk, megszaporodtak az életmód által okozott mozgásszervi betegségek.

Fáj, bizsereg, gyenge, nehezen hajlik vagy feszül? Számos különböző tünete van a háti szakaszon jelentkező fájdalmaknak. Első körben szinte azonnal isiászra vagy lumbágóra gyanakodunk, a két állapot azonban nem ugyanaz. Mivel a tünetek átfedésben vannak, könnyű összetéveszteni őket. Mindkettő lehet enyhébb vagy súlyosabb lefolyású, és az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válhat.

Az isiász civilizációs probléma

A hatékony kezelés érdekében fontos, hogy különbséget tudjunk tenni a két állapot között. Mind az isiász, mind a lumbágó az alsó háton jelentkező fájdalom, de különböző okok miatt alakul ki. 

Az isiász, vagy más néven ülőidegzsába a szervezet leghosszabb idegének, az ülőidegnek a gyulladása, amelynek hátterében sok esetben más degeneratív elváltozás, például porckorongsérv áll. A számos ideggyökből álló ülőideg a gerincből kilépve a medencéből egészen a lábfejekig fut, és nagyon sok izom mozgatásáért felelős. 

Terhelés hatására az ülőideg becsípődhet, ami fájdalmat és akár mozgáskorlátozottságot is eredményezhet. Az ülőideg-gyulladás sugározhat egyik vagy mindkét lábba, okozhat szúró vagy égő fájdalmat is. Nem ritka, hogy például egy bokafájdalom hátterében az isiász áll, az ülőideg nyúlványai ugyanis behálózzák az alsó végtagokat is.

Az isiász tünetei:

  • erős fájdalom, amely a deréktól a lábakig terjed
  • bizsergés, zsibbadás vagy gyengeség a lábban
  • a fájdalom általában egyoldali, és mozgásra, köhögésre fokozódhat
  • tűszúrásokkal járó éles fájdalom az ideg mentén
  • nehézség a láb használatában, esetleg izomgyengeség.

Súlyos esetben vizelet- és széklettartási problémák is felléphetnek, ezért már a legelső tünetek megjelenésekor érdemes felkeresni a szakorvost. 

isiász lumbágó különbség

Az isiászos fájdalom sugározhat lábba, fenékbe (Fotó: Getty Images)

A lumbágó bárkinél kialakulhat

A lumbágó ismeretlen eredetű ágyéki gerincfájdalmat jelöl. Nem betegségként definiáljuk, inkább egy gyűjtőfogalom, amikor szúró, nyilalló vagy zsibbadó érzést érezhetünk. A derékfájás az ágyéki gerincszakasz túlterheltsége vagy rossz mozgásminták következtében jelentkezik. 

A tünetek tarthatnak hetekig, de akár hónapokon át is gyötrelmet okozhatnak a mindennapokban. A lumbágó kialakulása nem korhoz kötött, fiataloknál ugyanúgy megjelenhet, mint az időseknél, de leggyakrabban a 35-55 éves korosztály körében fordul elő. 

A lumbágó tünetei:

  • éles vagy tompa fájdalom a derék alsó részén
  • nehézség a mozgásban, különösen hajlításkor vagy emeléskor
  • fájdalom, amely időnként fokozódhat, de nem sugárzik a végtagokba
  • izomfeszülés vagy merevség érzése
  • csökkent mozgékonyság vagy nehézségek a testtartás megváltoztatásában.

A lumbágónak ugyancsak változatos okai lehetnek: hirtelen mozdulatok vagy túlzott terhelés például sportolás vagy nehéz fizikai tevékenység során, túlsúly, az alsó háton elhelyezkedő izmok és szalagok gyengesége, ízületi problémák vagy porckorongsérv.

Ezek a legjobb tornák derékfájásra.

Minden derékfájás egy jelzés

A derékfájásnak számos kiváltó oka lehet, de akár kényszertartás, túlterhelés vagy mozgásszegény életmód okozza, előbb-utóbb túlterhelődik a gerinc. Az ülőmunkával töltött hosszú évek megbosszulhatják magukat és tartós problémák kialakulásához vezethetnek. A derékfájás gyakori kiváltó okai közé tartozik még az izomfeszülés. Amikor a gerinccsigolyák kimozdulnak helyes állapotukból, a szervezet automatikusan próbál korrigálni. Ilyenkor a csigolyák melletti izomkötegek görcsös feszítéssel igyekeznek azokat megfelelő pozícióban tartani.

Porckopás is eredményezhet derékfájást. Ez általában egy lassú folyamat, amelynek során a ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik. A legsúlyosabb derékfájást kiváltó betegségek egyike a porckorongsérv, amikor a kitüremkedő porckorong helyezi nyomás alá a gerincből kilépő idegeket.

A derékfájdalom kezelése

Mivel minden derékfájdalom jelez valamit, fontos, hogy kiderítsük az okát, ezért a legfontosabb a pontos diagnózis felállítása. 

A fizikális vizsgálatot követően képalkotó diagnosztikára is szükség lehet, hogy megállapítsák a fájdalom eredőjét. A CT  képes a gerinc keresztmetszetéről képet alkotni, ami lehetővé teszi, hogy az orvos több szögből is megvizsgálja a területet. Az MR pedig részletes képet készít a gerinc struktúrájáról, és jól látszódnak a szövetek deformitásai is. 

Ha a fennálló probléma konzervatívan kezelhető, akkor általában mozgásterápiát írnak elő. A gyógytornász-manuálterapeuta hetente többször vagy akár naponta kezeli az érintett területet gyógytorna, mozgásterápia és különböző mobilizációt technikák segítségével. A fájdalomcsillapító módszerek közé tartozik az injekciós terápia, valamint a szervezet öngyógyító folyamatait stimuláló természetes módszerek, mint például a kollagénterápia vagy a lökéshullám-kezelés.

Itt nincs vége a történetnek!

A panaszok megszűnése azonban ne tévesszen meg senkit, hiszen ha nem változtatunk a szokásainkon, a rossz testtartáson, akkor ugyanúgy visszatérhet a probléma. Aki mozgásszegény életet él, annak elsődleges lépés a mozgás bevezetése, amivel nem csupán a testsúlyt kontrollálhatjuk, de az ízületeket is megfelelő állapotban tarthatjuk. 

Kiemelten fontos a törzs tartóizmainak, a hát- és a hasizomnak az erősítése, ezért javasolt a gyógytornásszal konzultálni, hogy milyen mozgásprogrammal őrizhetjük meg a panaszmentes állapotot. 

Láthatjuk tehát, hogy a derékfájdalom összetett probléma, és sokszor nem könnyű elsőre kideríteni, hogy mi okozza a panaszt. Habár az ülőidegzsába és a lumbágó is okozhat derékfájdalmat, ne keverjük össze a két állapotot. Mielőbb forduljunk szakemberhez, hiszen a korai kezelés azonnal segíthet a tünetek enyhítésében és a mozgásképesség helyreállításában.

Derékfájás ellen íme egy egyszerűen bevethető gyakorlat. 

Kiemelt kép: Getty Images